Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 5 kwietnia 2025 01:05
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Kędzierzyn-Koźle: wojsko wzywa

W Kędzierzynie-Koźlu ruszyła kwalifikacja wojskowa. Wezwania otrzymali głównie młodzi mężczyźni kończący 19 lat

17 lutego 2025 roku w Kędzierzynie-Koźlu rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa dla mieszkańców powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego. Odbywa się ona w budynku przy ul. Piastowskiej 15 i potrwa do 18 marca. Do stawienia się przed komisją wezwani są głównie mężczyźni kończący 19. rok życia.
W Kędzierzynie-Koźlu ruszyła kwalifikacja wojskowa. Wezwania otrzymali głównie młodzi mężczyźni kończący 19 lat

Otwarcia kwalifikacji dokonał Starosta Powiatu Artur Maruszczak, któremu towarzyszyli przedstawiciele Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Zdrowia Starostwa Powiatowego Marek Waszkiewicz i Jarosław Krzemiński. Stronę wojskową reprezentowali Szef Wojskowego Centrum Rekrutacji (WCR), ppłk mgr inż. Robert Król oraz Szef Sekcji Promocji i Współpracy, ppor. Katarzyna Walerowicz, a także żołnierze WCR.

Starosta Artur Maruszczak w krótkim przemówieniu podkreślił znaczenie kwalifikacji wojskowej oraz rolę, jaką wojsko może odegrać w życiu młodych ludzi. Wspomniał o formowaniu pododdziałów Wojsk Obrony Terytorialnej w Kędzierzynie-Koźlu, co może być atrakcyjną opcją dla mieszkańców powiatu. Podzielił się również swoimi wspomnieniami z czasów obowiązkowej służby wojskowej, mówiąc, że było to dla niego wielkie, ale i wartościowe przeżycie. – „Czułem dumę, że mogę służyć Ojczyźnie” – powiedział.

Ppłk Robert Król, szef WCR, przedstawił statystyki dotyczące kwalifikacji wojskowej. Jak wynika z dotychczasowych danych, około 81 procent badanych otrzymuje kategorię A, oznaczającą pełną zdolność do służby. Około 12 procent uzyskuje kategorię D, czyli czasową niezdolność do służby, natomiast od 4 do 5 procent jest całkowicie niezdolnych do służby i otrzymuje kategorię E. W tym roku przed komisją stanie ponad 400 młodych mieszkańców powiatu.

Szef WCR zaznaczył, że wielu młodych ludzi podchodzi do kwalifikacji z dystansem, ale po rozmowie z przedstawicielami wojska zmienia swoje nastawienie. – „Nikt nikogo na siłę do wojska nie pcha. Decyzja o służbie zawsze należy do nich” – podkreślił. Wspomniał również o nowości tegorocznej kwalifikacji, czyli informowaniu o formowaniu pododdziałów WOT w Kędzierzynie-Koźlu. Dotychczas osoby zainteresowane służbą w tej formacji musiały dojeżdżać na szkolenia do Opola lub Brzegu, co dla wielu stanowiło barierę.

Podporucznik Katarzyna Walerowicz z WCR zwróciła uwagę, że wojsko oferuje wiele ścieżek rozwoju zawodowego. – „Wojsko to jak osobne miasteczko. Można tu znaleźć ścieżkę dla siebie – od strażaka, przez ratownika medycznego, aż po mechanika czy kucharza” – powiedziała.

Podczas pierwszego dnia kwalifikacji obecni byli również żołnierze 10. Brygady Logistycznej z Opola, którzy prezentowali podstawowe wyposażenie wojskowe oraz możliwości kariery w ich jednostce. Młodzi mężczyźni zadawali liczne pytania, a niektórzy – jak pan Tomasz – otwarcie przyznali, że po rozmowach z przedstawicielami armii poważnie rozważają wstąpienie do wojska.

Kwalifikacja wojskowa to nie tylko formalny obowiązek, ale także okazja do poznania oferty Wojska Polskiego i zaplanowania przyszłości. Dla zainteresowanych rekrutacją dostępne są materiały informacyjne oraz możliwość rozmowy z przedstawicielami WCR, którzy pomagają rozwiać wątpliwości i doradzić w wyborze odpowiedniej ścieżki zawodowej.


Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Zenon 19.02.2025 18:20
Co to jest za cyrk - modzieńcy z bronią na komisji wojskowej?! Obojętnie, czy to atrapa, czy prawdziwe, to po co to? Tego nie było ani w systeme minionym ani w latach 90' zeszłego wieku. Czy Polak zawsze musi sobie przedłużać? Prawie jak w mojej pierwszej podróży lotniczej - w Krakowie jakieś karki z marsowymi minami w niedoczyszczonych buciorach i czarnych mundurach obwieszone bronią wzbudzające śmiech politowania i zdziwienie, szczególnie cudzoziemców, a w Oslo elaganccy i uśmiechnięci oficerowie służby granicznej w białych koszulach z dystynkcjami, nienagannie zaprasowanymi spodniami na kant i skórzanymi półbutami wyglansowanymi na błysk.

Tolek 19.02.2025 16:22
Czasowa niezdolność do służby i całkowita niezdolność oznacza to że młody facet , już na początku dorosłości nigdy nie będzie mężczyzną ,tylko miękką fają i maminsynkiem. Nic mi do tego ale ,biedne kobiety które będą miały takiego partnera.

prawie marynarz 20.02.2025 18:00
Opowiadasz głupoty. Moja komisja wojskowa: 1993r. Jakbym poopowiadał, jak ustawili się czasowo i całkowicie niezdolni do służby wojskowej "chorzy" koledzy, to zdziwiłbyś się bardzo. A jakbym rzucił niektórymi nazwiskami, to wyrwałoby z butów. A ich kobiety były i są bardzo zadowolone!. Te pierwsze i te następne też:)

Lolek 20.02.2025 20:46
Faja to z ciebie jest bo brednie opowiadasz. Wojsko nie robi mężczyzn tylko doświadczenie życiowe. Nie każdy ma kategorie zdrowia A więc co inwalidów chcesz powołać do armii ? Jak widać rozumku ci brak więc jesteś pewnie górą mięśni i nic poza tym...

Tolek 21.02.2025 16:34
Dwa,trzy lata w wojsku sprawiało że młody chłopak wyrwany spod kiecki mamusi doroślał. I odporności psychicznej nabywał bo łatwo nie było.A doświadczenia życiowego to obecnie nie zaznają młodzi, bo u rodziców mieszkają do 30 lat, conajmniej. No i w smartfonie trudno o doświadczenia życiowe....

Lolek 21.02.2025 19:59
To że dziś młodzi są nie zaradni to jedno a wojsko to drugie. Są inne czasy inna sytuacja i inni ludzie.

Cała Prawda 19.02.2025 15:51
Szykują mięso armatnie do kraju na literę U....

Qrka 19.02.2025 14:11
Dlaczego głównie mężczyźni ? Przecież obecnie jest taki trend żeby kobiety traktować tak samo jak facetów. Europa zachodnia wprowadza przekonanie że płci właściwie to nie ma.Widać to szczególnie w produkcjach filmowych gdzie panie są silne,pewne siebie, odważne i zdeterminowane.Nie ustępują w niczym panom.

pan Piotr 19.02.2025 13:34
Wszystkim poborowym dedykuję piosenkę pt "Generał" w wykonaniu zespoły Wańka-Wstańka&Ludojady

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ