Sejm przyjął ustawę o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej. Gdy wejdzie w życie, władze samorządowe będą miały rok na zmianę nazw ulic, placów, mostów i innych obiektów odnoszących się do postaci, organizacji czy wydarzeń i dat symbolizujących ustrój komunistyczny lub inny ustrój totalitarny. W Kędzierzynie-Koźlu dotyczy to przynajmniej pięciu ulic.
Już w 2012 roku Instytut Pamięci Narodowej skierował do władz Kędzierzyna-Koźla apel o zmianę nazw gloryfikujących system komunistyczny. Wśród sześciu pozycji na liście był także plac Gwardii Ludowej na os. Pogorzelec. Rada miasta na wniosek przewodniczącego Andrzeja Kopcia, mimo kontrowersji, w zeszłym roku zmieniła tę nazwę na plac Jana Surzyckiego, powstańca śląskiego i działacza niepodległościowego, który poległ pod Starym Koźlem. Jeszcze do końca tego roku trwać będzie okres przejściowy, gdy równolegle funkcjonują dwie nazwy.
Do zmiany zostało 5 nazw. Teraz przeprowadzenie procedury nie będzie już wolną wolą władz gmin. Jeśli w terminie nie podejmą stosownych uchwał, zgodnie z ustawą będzie mógł je w tym wyręczyć wojewoda, podejmując zarządzenie zastępcze po konsultacji z IPN.
Do zmiany według IPN w Kędzierzynie-Koźlu kwalifikują się jeszcze ulice Lucjana Szenwalda, 9 Maja, Józefa Wieczorka, Dąbrowszczaków i Przodowników Pracy.
O ile zmiana nazwy placu Gwardii Ludowej nie spowodowała dużego niezadowolenia społecznego, gdyż pod tym adresem siedzibę ma jedynie kilka firm, może ono pojawić się, gdy zastępowane będą kolejne. Ale tylko wynikające z sentymentu. Zgodnie z ustawą zmiana nazwy ulicy nie będzie wiązała się z koniecznością wymiany dokumentów do czasu upływu ich terminu ważności.
Na tym może się nie skończyć. Na osiedlu Blachownia znajduje się na przykład ulica Wincentego Pstrowskiego, uznanego przez władze komunistyczne za wzór przodownika pracy.
Za propagujące komunizm ustawa uznaje nazwy „odwołujące się do osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących represyjny, autorytarny i niesuwerenny system władzy w Polsce w latach 1944-1989".
Reklama
W Kędzierzynie-Koźlu trzeba będzie zmienić co najmniej 5 nazw ulic upamiętniających komunistów
- 14.04.2016 09:10
Napisz komentarz
Komentarze