Przed nami wyjątkowa noc sylwestrowa, która niestety dla naszych pupili jest nocą traumy. Dla zwierząt dźwięki fajerwerków są niezwykle głośne i dezorientujące. Ich słuch jest o wiele bardziej wyczulony niż ludzki, co sprawia, że wybuchy wywołują ogromny stres. Zwierzęta w panice uciekają, często gubią się lub ulegają wypadkom.
Kierownik Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Kędzierzynie-Koźlu apeluje, aby mieć na uwadze dobro naszych czworonożnych przyjaciół.
- Ludzie, którzy nie mają zwierząt nie są w stanie wyobrazić sobie strachu i cierpienia wywoływanego co roku przez fajerwerki. Zwierzęta nie rozumieją, że to "zabawa", że nic im nie grozi. Mało tego, fajerwerki wystrzelone z bliższej odległości, mogą zadawać także ból fizyczny psom i kotom, które słuch mają wielokrotnie czulszy od ludzkiego. Ludzie nie posiadający zwierząt nie wyobrażają sobie także poczucia bezsilności, które towarzyszy opiekunom kiedy obserwują oni cierpienie ukochanej istoty, o którą troszczą się przez lata, traktując jak członka rodziny i nie są w stanie zrobić niczego, żeby temu zwierzakowi pomóc - mówi Jacek Pelczar, kierownik Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Kędzierzynie-Koźlu.
- Jeszcze trzeba powiedzieć o zwierzętach dzikich, o corocznej hekatombie ptaków... Rozumiem zabawę, chęć uczczenia nowego roku, ale te obchody nie mogą odbywać się takim kosztem, szczególnie, że fajerwerki to nie jest sprawa tylko sylwestrowej nocy, to okres co najmniej dwóch tygodni przed i po niej, czyli całego miesiąca, podczas którego zdecydowana większość zwierząt i tysiące ludzi nie mogą zaznać spokoju nawet we własnych domach - podkreśla.
To właśnie dlatego patrol OTOZ Animals z Kędzierzyna-Koźla będzie działał na terenie miasta, wspierając przestraszone zwierzęta, które uciekły swoim właścicielom. Organizatorzy współpracują ze strażą miejską, policją oraz innymi służbami, by efektywnie i szybko reagować na zgłoszenia. Każde zabezpieczone zwierzę trafi do schroniska dla bezdomnych zwierząt w Kędzierzynie-Koźlu, gdzie otrzyma odpowiednią opiekę i schronienie.
Każdy z nas może pomóc. Jeśli zauważysz przestraszone lub zagubione zwierzę:
Skontaktuj się z OTOZ Animals pod numerem telefonu: 573 821 503.
Możesz również zgłosić sprawę Straży Miejskiej (986) lub Policji (112).
Każde zgłoszenie jest ważne i może uratować życie zwierzęcia!
Napisz komentarz
Komentarze