Przed świętami pojawił się materiał prasowy, który zawierał informacje o likwidacji dyżuru karetki w Polskiej Cerekwi. Zespół Ratownictwa Medycznego miał stacjonować tylko do początku 2025 roku.
Redakcja opierała swoje informacje na nieaktualnych danych (obejmujących okres od 1 stycznia do 30 czerwca 2024 roku - red.). Według nich, karetka stacjonująca w Polskiej Cerekwi wyjeżdżała najrzadziej spośród wszystkich opolskich zespołów Ratownictwa Medycznego - średnio 2,36 razy na dobę, w tym 0,8 wyjazdu nocą. Nieoficjalnie jednak ustaliliśmy, że w drugim półroczu jej liczba wyjazdów znacznie wzrosła, co wyklucza ją z grupy najmniej wykorzystywanych zespołów. Warto również podkreślić, że karetka ta obsługuje rejon drogi krajowej nr 45, gdzie dochodzi do licznych kolizji i wypadków oraz gminy Polska Cerekiew i Pawłowiczki. Czas dojazdu do sołectw tych gmin jest wyraźnie krótszy niż czas dojazdu z kozielskiego szpitala, gdzie stacjonują pozostałe karetki. Dodatkowo, pojawiła się informacja o całkowitej likwidacji dyżuru w Polskiej Cerekewi. Sierpniowy projekt zmian zakładał, że karetka pełnić miała dyżur jedynie w godzinach 07:00-19:00.
Już w sierpniu bieżącego roku wójtowie gmin wiejskich powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego oraz prezydent miasta Sabina Nowosielska skierowali do Wojewody Opolskiego Moniki Jurek pismo, w którym stanowczo sprzeciwiali się zmianom w funkcjonowaniu systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego. Zmiany te obejmowały dyżurowanie karetki w gminie Polska Cerekiew oraz przekwalifikowanie Zespołu Ratownictwa Medycznego z "S" - specjalistyczna na "P" - podstawowa.
Dyrektor Centrum Ratownictwa Medycznego w Opolu dr Jarosław Kostyła w rozmowie z naszym dziennikarzem wyjaśnił, że artykuł był przedrukiem materiału z sierpnia, kiedy to analizowano możliwość zmian w systemie ratownictwa medycznego. Planowane zmiany miały wejść w życie jesienią, lecz z powodu klęsk żywiołowych, w tym powodzi, wszystkie decyzje zostały przełożone na styczeń 2024 roku.
- Obecnie sytuacja jest stabilna. Aneks z Narodowym Funduszem Zdrowia gwarantuje funkcjonowanie karetki w Polskiej Cerekwi przynajmniej do końca czerwca 2025 roku. Artykuł opublikowany w prasie wywołał niepotrzebne emocje, ponieważ nie uwzględniał aktualnych ustaleń. Obecnie żadne rozmowy o likwidacji dyżuru karetki w Polskiej Cerekwi się nie toczą - podkreślił dr Jarosław Kostyła, dyrektor Opolskiego Centrum Ratownictwa Medycznego. Dodał również, że statystyki wykorzystania karetki w drugiej połowie roku wzrosły.
Decyzje o ewentualnych zmianach w systemie ratownictwa będą podejmowane dopiero w 2025 roku, po szczegółowych konsultacjach. Wojewoda, jako osoba odpowiedzialna za plan ratownictwa medycznego, oraz NFZ przeanalizują m.in. efektywność rozmieszczenia zespołów ratowniczych, dostępność szpitali oraz specyfikę działania w poszczególnych rejonach.
- Stan obecny przedstawia się tak, że z informacji przekazanej przez wójta gminy Polska Cerekiew p. Piotra Kanzego oraz Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Zdrowia Starostwa Powiatowego w Kędzierzynie-Koźlu nie ma zgłoszonych żadnych zmian organizacyjnych w rozmieszczeniu karetek. Umowa zawarta pomiędzy SP ZOZ w Kędzierzynie-Koźlu a Gminą Polska Cerekiew na funkcjonowanie karetki w Polskiej Cerekwi obowiązuje do czerwca 2025 roku - przekazał Adam Liszka, rzecznik Starostwa Powiatowego w Kędzierzynie-Koźlu.
Mieszkańcy mogą być spokojni - do czasu nowych ustaleń, które wejdą w życie najwcześniej w lipcu 2025 roku, karetka w Polskiej Cerekwi będzie pełniła swoje funkcje bez zmian. O dalszych decyzjach w tej sprawie będziemy informować na bieżąco.
Napisz komentarz
Komentarze