Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 26 listopada 2024 20:43
Reklama
Reklama
Reklama

Przebudowa rondna Milenijnego w Kędzierzynie-Koźlu. Ogłoszono przetarg na wykonanie dokumentacji w wariancie z estakadą

W Kędzierzynie-Koźlu, na drodze krajowej DK40, rozpoczyna się realizacja kluczowego projektu mającego na celu rozbudowę układu komunikacyjnego Ronda Milenijnego. Jest to jedno z najbardziej newralgicznych miejsc w regionie, gdzie ze względu na bardzo duży ruch samochodowy dochodzi do częstych zatorów i korków. Projekt ma na celu poprawę płynności ruchu oraz zwiększenie bezpieczeństwa podróżujących.
Przebudowa rondna Milenijnego w Kędzierzynie-Koźlu. Ogłoszono przetarg na wykonanie dokumentacji w wariancie z estakadą

O przebudowę ronda Milenijnego od dawna zabiega Robert Węgrzyn, obecnie członek województwa opolskiego. Wcześniej wykonano koncepcje możliwych wariantów inwestycji i wybrano najbardziej optymalny - poza przebudową samego ronda powstanie również estakada.

- Rozważano budowę dwóch estakad, każda z dwoma pasami ruchu w jednym kierunku. Ostatecznie jednak, z uwagi na przewidywane koszty, postanowiono ograniczyć projekt do jednej estakady z jednym pasem ruchu w każdą stronę – przekazał Robert Węgrzyn, który dodaje, że uzyskanie dokumentacji umożliwi aplikowanie o środki rządowe na realizację inwestycji. Te są niemałe i obecnie szacowane na około 30 mln zł. Same prace projektowe potrwają około rok.

Zadanie obejmuje kompleksową dokumentację projektową budowlano-wykonawczą dla rozbudowy ronda oraz drogi dojazdowej do węzła komunikacyjnego. Projekt zakłada nie tylko przebudowę samego ronda turbinowego, ale także szereg innych działań inżynieryjnych, które przyczynią się do poprawy funkcjonalności całego układu drogowego.

W zakres inwestycji wchodzą między innymi:

  • Przebudowa skrzyżowania o ruchu okrężnym (rondo turbinowe) pomiędzy drogą krajową DK40 a drogami wojewódzkimi DW408 i DW423.
  • Budowa węzła drogowego częściowo bezkolizyjnego typu WB oraz obiektów mostowych, w tym mostu o konstrukcji łukowej.
  • Rozbudowa odcinków dróg, w tym DK40, DW408, DW423, a także budowa pasów włączenia i wyłączenia na drodze krajowej.
  • Budowa i przebudowa infrastruktury pieszej i rowerowej, w tym dróg dla pieszych i rowerów, a także odpowiednich łącznic z drogami wojewódzkimi.
  • Budowa obiektów inżynierskich i budowa/przebudowa odwodnienia, oświetlenia drogowego oraz urządzeń związanych z bezpieczeństwem ruchu drogowego, takich jak oznakowanie oraz urządzenia BRD.
  • Ochrona środowiska poprzez budowę ekranów akustycznych, przejść dla zwierząt, oraz kanałów deszczowych.

Termin składania ofert na wykonanie projektu upływa 14 stycznia.

Rondo Milenijne jako wąskie gardło komunikacyjne

Rondo Milenijne w Kędzierzynie-Koźlu jest kluczowym węzłem komunikacyjnym, łączącym ważne drogi krajowe i wojewódzkie. Ze względu na intensywny ruch samochodowy, w szczególności w godzinach szczytu, powstają tam często zatory drogowe, które znacząco utrudniają płynność ruchu. Rozbudowa tego odcinka drogi ma na celu wyeliminowanie tego problemu poprzez zwiększenie przepustowości ronda i okolicznych dróg.

Projekt ma również na celu poprawę bezpieczeństwa zarówno dla kierowców, jak i pieszych oraz rowerzystów. Odpowiednia infrastruktura, w tym ścieżki rowerowe, chodniki, nowoczesne oświetlenie oraz urządzenia zabezpieczające, przyczynią się do zmniejszenia ryzyka wypadków na tym newralgicznym odcinku.

Korzyści dla mieszkańców i kierowców

Rozbudowa układu komunikacyjnego Ronda Milenijnego to inwestycja, która znacząco poprawi komfort i bezpieczeństwo ruchu drogowego w Kędzierzynie-Koźlu oraz okolicznych miejscowościach. Dzięki budowie nowoczesnych obiektów inżynierskich, rozbudowie dróg i zwiększeniu przepustowości, projekt z pewnością przyczyni się do poprawy jakości życia mieszkańców oraz wpłynie na usprawnienie transportu w regionie.

Projekt, który jest częścią większego planu rozwoju infrastruktury drogowej w województwie opolskim, ma również na celu zwiększenie atrakcyjności regionu oraz poprawę jego dostępności komunikacyjnej. Długofalowe korzyści związane z realizacją tej inwestycji będą odczuwalne nie tylko przez kierowców, ale również przez wszystkich użytkowników dróg i przestrzeni publicznej w tym obszarze.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Max 26.11.2024 11:10
Żaròwa ponosi cię!

Kun 26.11.2024 09:05
Po co przebudowywać na jeden pas skoro zapcha się znowu, tylko, że 5 lat później?

Odra 26.11.2024 08:29
A rychu swoje, kaleka intelektualny

zuch 26.11.2024 08:11
Po uroczystym przecięcie wstęgi zaczniemy się drapać po głowie, dlaczego jedna estakada a mimo wszystko nie dwie.

aprilalex 25.11.2024 21:19
To miasto jak również całe Łopolskie województwo to żart , podzielić na poł.

Zgred 25.11.2024 21:10
Ten krzyż może sobie ksiadz zdemontować na własny koszt i postawić pod domem.

Realista 25.11.2024 18:49
Nareszcie!!! Choć już widzę ten drogowy armageddon w czasie realizacji przebudowy ale ja dalej liczę że pani prezydent miasta zbuduje i uruchomi do tego czasu łącznik między kuźniczkami a Żabieńcem aby przynajmniej samochody osobowe nie musiały jeździć tak długimi objazdami🤔

Rychu, taki lepszy Ryszard. 26.11.2024 08:51
Z ruchem wahadłowym w wąskim tuneliku ma się rozumieć, trochę szalony pomysł. Ale przecież można zniszczyć pas dla pieszych i rowerów by samochody mogły jeździć, no przecież. Co mieszkańcy Kuźniczek i Żabieńca na to? Pytałeś ich o zdanie... ach tak bez pytania chcesz to wprowadzić tak jak My w PiS nie pytając się Polaków jak chcą żyć poprawiliśmy standard życia i dokonaliśmy epokowych kroków cywilizacyjnych, tak samo należy zbudować kolejne 250m ulicy przez las.

Rychu, taki lepszy Ryszard 25.11.2024 18:27
Jest to jakiś krok do przodu. Od teraz około 5-6 lat nim to zostanie dokończone i będzie można tą konstrukcją przejechać. Przecięcie wstęgi nastąpi przy najbliższej kadencji PiS jak również podczas drugiej kadencji Pana Prezydenta Nawrockiego.

Sprinkaan 26.11.2024 13:48
Panie Rychu. Co Pan masz w głowie? Panu kojarzy się wszystko tak , jak temu żołnierzowi z kawału :(

Alinka1 25.11.2024 14:15
Znaczy się zrobione tak, że kierowców szlag trafia, kasiorka się rozpłynęła, trzeba znów dać o sobie kierowcom znać.

let 26.11.2024 09:21
A tak ogólnie to o co Ci chodzi? Nie chcesz sprawniejszego przejazdu przez te rondo? Przecież gotowej konstrukcji nikt dźwigami czy helikopterami nie postawi. Trzeba wybudować, będą problemy z korkami, ale będzie lepiej. Nie chodzi Ci o to, żeby było lepiej? Dziwna jesteś.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ