Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 22 października 2024 04:47
Reklama
Reklama
Reklama

Czym różni się wzięcie samochodu na abonament od leasingu?

Leasing samochodowy i wynajem długoterminowy cieszą się w ostatnich latach dużą popularnością. Sprawdź, co wyróżnia pierwszą z tych usług, czym jest samochód na abonament, czy to się opłaca i co różni te dwie formy finansowania.
Czym różni się wzięcie samochodu na abonament od leasingu?

Samochód na abonament – co to za usługa?

Usługa samochodu na abonament, nazywana inaczej długoterminowym wynajmem auta, pozwala na jazdę wybranym pojazdem w ramach opłaty abonamentowej. Okres trwania umowy wynosi w tym przypadku 12-48 miesięcy – przez cały ten czas to firma wynajmująca jest właścicielem auta. Pod koniec kontraktu najemca ma do wyboru:

  • wykupienie pojazdu na własność;

  • zwrócenie auta do firmy wynajmującej;

  • przedłużenie umowy z tym samym lub innym modelem auta.

Prawo do długoterminowego wynajmu przysługuje każdej osobie po 18. roku życia, która posiada potwierdzony, stały dochód i zdolność kredytową. Mowa nie tylko o przedsiębiorcach (samochód na abonament dla firm), ale również o osobach, które nie posiadają działalności gospodarczej (samochód na abonament dla osoby prywatnej).

 

Warto wiedzieć:

Zawierając umowę abonamentową, najemca może wnieść dobrowolną opłatę na start – im jest ona wyższa, tym niższy staje się comiesięczny abonament.

 

Decydując się na samochód w abonamencie, najemca może wybierać spośród różnych pakietów usług – różnią się one w zależności od firmy. Przykładowo, korzystając z popularnej platformy Automarket, przedsiębiorcy i klienci indywidualni mają do wyboru pakiet podstawowy (Basic) oraz pakiet rozszerzony (Comfort). Drugi z nich obejmuje dodatkowo:

  • obsługę serwisową w wybranym limicie kilometrów;

  • auto zastępcze na okres 10 dni naprawy serwisowej;

  • przechowywanie, serwis oraz wymianę opon.

Najemca musi więc jedynie tankować auto w zależności od potrzeb i dbać o jego czystość.

 

Leasing samochodowy – poznaj bliżej tę formę finansowania

Leasing samochodowy umożliwia jazdę wybranym autem w zamian za comiesięczną ratę leasingową. W Polsce wyróżniamy leasing operacyjny, finansowy, zwrotny oraz konsumencki. Czas trwania umowy leasingu to co najmniej 24 miesiące. Gdy dobiega ona końca, leasingobiorca może przedłużyć kontrakt z tym samym bądź innym pojazdem, oddać je leasingodawcy bądź wykupić auto na własność, zupełnie tak samo, jak w przypadku abonamentu.

Aktualnie na leasing może zdecydować się zarówno właściciel firmy, jak i osoba prywatna. Podobnie jak przy samochodzie na abonament, leasingobiorca może wybrać rozszerzony pakiet z dodatkowymi usługami – wówczas samochód zastępczy, zakup i wymiana opon czy koordynacja likwidacji szkód leżą po stronie firmy leasingowej. To tylko jeden z wielu powodów, dla których w I kwartale 2024 roku przedsiębiorstwa leasingowe udzieliły Polakom finansowania o wartości aż 26,4 miliardów złotych (dane Związku Polskiego Leasingu).

 

Samochód w abonamencie a leasing auta – podstawowe różnice

Pomiędzy długoterminowym wynajmem a leasingiem samochodu występują pewne kluczowe różnice, jednak z pozoru są to bardzo zbliżone opcje finansowania. Zarówno jedna, jak i druga forma, pozwala właścicielom firm wliczać comiesięczne opłaty w koszty prowadzenia działalności, i gwarantują przewidywalność wydatków na następne miesiące. Jedna z głównych różnic między abonamentem a leasingiem widoczna jest w kosztach – opłata abonamentowa jest najczęściej wyższa niż rata leasingu, nawet o kilkaset złotych. Cena wykupu w przypadku leasingu również jest znacznie niższa niż przy wykupie auta po umowie wynajmu. To zaledwie niewielki procent wartości pojazdu, podczas gdy na auto po abonamencie trzeba przeznaczyć kwotę bliską aktualnej wartości rynkowej.

Kolejna różnica jest związana z długością trwania umowy – minimalny okres wynajmu jest krótszy niż w przypadku leasingu. Warto ponadto zwrócić uwagę na kwestię ubezpieczenia samochodu – w przypadku leasingu klient ma obowiązek samodzielnego wykupienia polisy, z kolei opłata abonamentowa zawiera już koszty ubezpieczenia.

 

Wybór konkretnej formy finansowania zależy w dużej mierze od możliwości finansowych i indywidualnych potrzeb klienta. Osobom, którym zależy na wygodzie i niemal całkowitej bezobsługowości, polecane jest raczej wzięcie auta w abonament. To dobry wybór szczególnie dla większych firm zarządzających dużą flotą samochodów. Jeśli natomiast użytkownik pojazdu chciałby wykupić go na koniec umowy, warto rozważyć leasing samochodowy.

– Artykuł sponsorowany


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ