Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 1 października 2024 13:25
Reklama
Reklama

Zbiornik Racibórz Dolny zakończył pracę powodziową. To on uratował Kędzierzyn-Koźle i nadodrzańskie miasta przed kataklizmem

Zbiornik przeciwpowodziowy Racibórz Dolny zakończył swoją pracę w trybie piętrzenia powodziowego, skutecznie chroniąc mieszkańców trzech nadodrzańskich województw przed falą wezbraniową Odry. Dzięki precyzyjnemu zarządzaniu, zbiornik przyjął aż 147 mln m³ wody, minimalizując zagrożenie powodzią.
Zbiornik Racibórz Dolny zakończył pracę powodziową. To on uratował Kędzierzyn-Koźle i nadodrzańskie miasta przed kataklizmem

"W dniu 29 września br. zakończyła się praca zbiornika Racibórz Dolny w trybie piętrzenia powodziowego. Zgromadzone wody wezbraniowe Odry, które od 15.09 br. trafiały do czaszy tego na co dzień suchego zbiornika przeciwpowodziowego zostały bezpiecznie odprowadzone do koryta Odry. Za sprawą uruchomienia zbiornika w optymalnym momencie przechwycił on całą falę wezbraniową. Łącznie zbiornik przyjął ok. 147 mln m3 wody, minimalizując skutki powodzi i chroniąc mieszkańców trzech nadodrzańskich województw. Przez cały ten czas zbiornik pozostawał pod nadzorem pracowników PGW WP RZGW w Gliwicach, którzy kontrolowali prawidłowość funkcjonowania wszystkich elementów tego obiektu hydrotechnicznego oraz zgodność jego pracy z zapisami instrukcji gospodarowania wodą. Teraz czasza zbiornika zostanie uporządkowana a budowle przejdą ocenę stanu technicznego. Szczegółowo przeanalizujemy poszczególne etapy pracy zbiornika, tak by ten obiekt był jak najszybciej gotowy do ponownego wykorzystanie w razie takiej potrzeby" - przekazały Wody Polskie.

Zakończenie pracy zbiornika Racibórz Dolny nie oznacza końca działań. Czasza zostanie teraz uporządkowana, a stan techniczny obiektu poddany ocenie. Szczegółowa analiza wszystkich etapów jego pracy pozwoli na jak najszybsze przygotowanie zbiornika do ponownego wykorzystania w przyszłości, by w razie potrzeby mógł ponownie odegrać kluczową rolę w ochronie przeciwpowodziowej regionu.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Z miasta możliwości 30.09.2024 21:40
A nie nasze dzielne służby uratowały miasto możliwości ??? :-))

Jeju 30.09.2024 17:38
Ważne, że Branderburgia ocalała...

Koźlak Centrum 30.09.2024 17:33
Brawo dla osób zarządzających tym procesem.

Prawda 30.09.2024 15:53
Uratować uratował.... Ale nikt się nie zastanawia gdyby konstrukcja naporu wody nie wytrzymała ? Część Górnego Śląska i Opolszczyzna pływa..... Zbiornik o którym mowa był wypełniony ~80 % objetości. Do tego były już zrzuty wody powodziowej .... Dlatego jestem zdania że trzeba umocnić istniejące wały, pogłębić koryto Odry i dopływów. Dokonać napraw i remontow urządzeń hydsrotechnicznych : klapy, zasuwy, śluzy ,jazy itp. Budowę brakującej infrastruktury przeciwpowodziowej. M.in. zbiorniki w tym Kotlarnia. Zakupić sprzęt dla slużb pomocny w ratownictwie przeciwpowodziowym; amfibie, łodzie, pompy o dużej wydajnośći itp. Zobaczymy czy coś zrobią włodarze miast i wsi oraz rządu ! Bo tego typu ekstremalne sytuacje moga się powtażać !

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ