Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 20 września 2024 02:14
Reklama
Reklama

Konsultacje lekarskie online a prawo w Polsce – jak są traktowane zdalne porady lekarskie?

Zgodnie z polskim prawem i zasadami etyki zawodowej udzielanie świadczeń medycznych na odległość jest w pełni legalne. Teleporady to jedna z form wsparcia medycznego, z której można korzystać w placówkach prywatnych oraz tych, które mają aktywne umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Zobacz, czym są konsultacje lekarskie online w praktyce.
Konsultacje lekarskie online a prawo w Polsce – jak są traktowane zdalne porady lekarskie?

Ustawa o działalności leczniczej w Polsce przewiduje bezpośrednie udzielanie świadczeń medycznych za pośrednictwem systemów teleinformatycznych. W rzeczywistości konsultacje lekarskie online realizowane przez lekarzy i dentystów są traktowane równoprawnie z poradami świadczonymi stacjonarnie w placówkach medycznych.

Jakie są aktualne zasady korzystania ze zdalnych porad lekarskich?

Lekarze pierwszego kontaktu nie mogą narzucać pacjentom kontaktu w ramach teleporady medycznej. To tylko jedna z dostępnych opcji, którą pacjenci mogą samodzielnie wybrać podczas umawiania się do specjalisty. Dodatkowo lekarz nie ma prawa odmawiać stacjonarnych wizyt lekarskich, jeśli pacjent:

  • ma podejrzenie choroby nowotworowej,
  • jest dzieckiem poniżej 6. roku życia,
  • umawia się na pierwszą wizytę w placówce medycznej,
  • cierpi na chorobę przewlekłą, w ramach której nastąpiło pogorszenie stanu zdrowia.

Teleporady medyczne przez internet lub telefon można realizować w sytuacjach, 
kiedy pacjent potrzebuje recepty na niezbędne leki, recepty na wyroby medyczne jako kontynuację dotychczasowego leczenia lub podstawowych zaleceń lekarskich odnośnie do postępowania w razie choroby.

Jakie dokumenty może wystawić lekarz podczas konsultacji online?

Lekarze uprawnieni do realizowania zdalnych porad medycznych mogą wystawiać dla pacjentów: e-zwolnienia lekarskie, e-recepty, e-skierowania oraz zalecenia lekarskie dotyczące leczenia występujących schorzeń i chorób.

Oczywiście nie każdy może otrzymać elektroniczną receptę na leki lub zwolnienie lekarskie. To możliwe tylko wtedy, kiedy specjalista nie ma żadnych wątpliwości co do aktualnego stanu zdrowia pacjenta. 

Jeśli badania laboratoryjne, przesłana dokumentacja oraz wywiad medyczny nie daje lekarzowi 100% pewności odnośnie do zasadności wystawienia dokumentu, wtedy pacjent może zostać skierowany na badania lekarskie stacjonarnie.

W jaki sposób mogą przebiegać zdalne porady medyczne?

Placówki prywatne i publiczne w ramach świadczeń NFZ mogą realizować zdalne konsultacje medyczne, ale zgodnie z ustalonym harmonogramem. Najczęściej konsultacje przebiegają następująco:

  1. Przed umówionym terminem teleporady pacjent powinien przesłać do wglądu do lekarza pełną dokumentację medyczną, historię choroby oraz zrealizowane badania laboratoryjne (wyniki).
  2. Podczas konsultacji z lekarzem pacjent powinien odpowiedzieć na wszystkie zadane pytania.
  3. Następnie specjalista ocenia, czy teleporada jest wystarczająca, aby udzielić porady medycznej i wystawić np. e-receptę lub inny dokument.

Co więcej, podstawą do podjęcia jakichkolwiek działań przez lekarza jest przeprowadzenie wywiadu medycznego z pacjentem i analiza dokumentacji medycznej.

– Artykuł sponsorowany


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ