Mimo stabilizacji sytuacji na wodach zbiornika Dzierżno Duże i sukcesywnie malejącej liczby śniętych ryb, podejmowanych z wody (w stanie rozkładu) nie ustają czynności terenowe. Pracownicy PGW WP RZGW w Gliwicach każdego dnia patrolują akwen, w razie konieczności podejmują interwencje, odławiają śnięte ryby, sprawdzają montaż biostabilizatorów oraz kontrolują przepływy w zbiorniku.
- Pozostajemy też w stałym kontakcie ze służbami zarządzania kryzysowego. W dniu 4 września br. w czasie realizowanych czynności ze zbiornika Dzierżno Duże odłowiono ok. 95 kg ryb (w stanie rozkładu). Łącznie od dnia 3.08.2024r. do dnia 4.09.2024r. z wód zbiornika Dzierżno Duże wyłowiono ok. 120.075 kg śniętych ryb - informuje Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach.
Jak wynika z prowadzonych analiz prób wody (WIOŚ, CLB), kolejną dobę w akwenie nie wykryto glonów prymnesium parvum – zbiornik Dzierżno Duże jest wolny od „złotej algi”. Jednak ze względu na sytuację i zważając na warunki hydro-meteorologiczne, pozostaje on pod nadzorem.
Wojewoda Śląski uchylił obowiązujące kolejno od 13 i 28 sierpnia br. rozporządzenia porządkowe w sprawie wprowadzonych zakazów korzystania z wód: rzeki Kłodnica na odcinku od Małej Elektrowni Wodnej w Pławniowicach do granicy województwa śląskiego, sekcji IV Kanału Gliwickiego w km od 21+570 do 30+890 (od śluzy Dzierżno do śluzy Rudziniec), Rzeki Kłodnica od km 40+000 poprzez kaskadę do Zbiornika Dzierżno Duże, wód Zbiornika Dzierżno Duże oraz ujścia rzeki Kłodnica do Kanału Gliwickiego.
W naszym regionie od dnia 21 sierpnia obowiązywało rozporządzenie porządkowe Wojewody Opolskiego zakazujące korzystania z wód rzeki Kłodnica do dnia 31 sierpnia na odcinku od granicy województwa opolskiego do śluzy w Sławięcicach. Rozporządzenie miało charakter prewencyjny i miało na celu ułatwienie kontroli oraz monitoringu wody w rzece Kłodnica.
Napisz komentarz
Komentarze