Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 listopada 2024 15:33
Reklama
Reklama
Reklama

Jakie są najważniejsze pytania, które warto zadać przed instalacją fotowoltaiki?

Szukasz oszczędności na rachunkach za prąd i zastanawiasz się nad instalacją fotowoltaiki? To coraz popularniejszy i bardzo skuteczny sposób na zwiększenie efektywności energetycznej budynku, o ile system fotowoltaiczny jest zaprojektowany według potrzeb i możliwości użytkownika. Przed uczynieniem tej skądinąd kosztownej inwestycji warto więc dobrze zastanowić się nad zasadnością instalacji. Oto kilka pytań, które należy zadać sobie i fachowcom – pomogą ci podjąć świadomą, rozsądną i przede wszystkim opłacalną decyzję!
Jakie są najważniejsze pytania, które warto zadać przed instalacją fotowoltaiki?

1. Opłacalność fotowoltaiki – od czego zależy i jakie są jej koszty?

To najważniejsze pytanie, jakie powinien sobie zadać przyszły inwestor i baza wyjściowa dla podjęcia decyzji o montażu instalacji fotowoltaicznej. Czynników wpływających na to, czy fotowoltaika się opłaca jest wiele – począwszy od sposobu finansowania, poprzez warunki techniczne miejsca instalacji, aż po wysokość twoich miesięcznych rachunków. Pomimo że fotowoltaika bardzo dobrze sprawdza się w większości warunków, to nie jest tak zawsze. Nie w każdej sytuacji jest też tak samo opłacalna – niekiedy może okazać się, że co prawda oszczędności się pojawią, ale będą niewystarczające.

W rozmowie z fachowcami warto skupić się na:

  • warunkach montażu instalacji w twojej lokalizacji – czy warto zainstalować panele na dachu, czy też bardziej opłacalny będzie ich montaż na gruncie? Jaki jest poziom nasłonecznienia i czy pozwala on uzyskać ilość energii wystarczającą do zaspokojenia twoich potrzeb? Czy na dachu ma odpowiednią powierzchnię do zamontowania instalacji o pożądanej mocy; 
  • całkowitym koszcie instalacji – w 2023 roku w Polsce koszt najczęściej wykonywanych instalacji fotowoltaicznych wahał się od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Warto wziąć też pod uwagę koszty montażowe i eksploatacyjne;
  • sposobie rozliczenia nadwyżek energii elektrycznej i tego, w jaki sposób wpłynie on na korzystanie z fotowoltaiki – od 2022 roku nowi właściciele instalacji mają obowiązek sprzedawać nadwyżki energii do sieci energetycznej po cenach giełdowych, a w razie zapotrzebowania na energię – odkupić je na zasadach obowiązujących wszystkich konsumentów. Jest to nieco mniej korzystne niż wcześniej obowiązujący system net meteringu, w którym odprowadzane nadwyżki można było po prostu odebrać z sieci. System sprzedażowy może wpłynąć na sposób, w jaki zużywasz energię z fotowoltaiki, np. poprzez przeniesienie najbardziej energochłonnych czynności na godziny, w których produkcja prądu jest największa.

Wyjaśnienie tych kwestii pozwoli wstępnie rozważyć, czy fotowoltaika opłaca się w twoim przypadku i czy warto poczynić kroki, ale zrealizować tego typu inwestycję. Pamiętaj jednak, że to jest tylko pobieżny ogląd na jej rentowność czy możliwości korzystania z instalacji i ma dać ci odpowiedź: TAK lub NIE. Ostateczny szacunek kosztów i zysków uzyskasz po przeanalizowaniu kwestii znajdujących się poniżej. 

2. Jakie są twoje potrzeby energetyczne?

Dokładne określenie zapotrzebowania na prąd pozwoli ustalić, jaka moc instalacji fotowoltaicznej będzie najkorzystniejsza. Dzięki temu unikniesz też niedowymiarowania lub przewymiarowania instalacji.

W tym celu przeanalizuj rachunki za energię elektryczną z ostatnich miesięcy, aby określić, ile prądu zużywasz średnio w ciągu miesiąca. Pamiętaj przy tym o dwóch rzeczach. 

Po pierwsze – im dłuższy okres analizy, tym lepiej. Solidne podstawy obliczeniowe da okres 12-miesięczny. W ten sposób dowiesz się, jak zużycie energii kształtuje się w różnych porach roku i będziesz w stanie przełożyć to na możliwości produkcyjne instalacji fotowoltaicznej. 

Po drugie – w obliczeniach uwzględnij też przyszłe zmiany w poborze prądu, takie jak planowane powiększenie rodziny czy zakup nowego sprzętu elektrycznego. Im precyzyjniej określisz swoje potrzeby, tym lepiej dopasowany będzie system fotowoltaiczny.

3. Jakie są możliwości finansowania?

Branża odnawialnych źródeł energii może liczyć na silne wsparcie administracji unijnej i państwowej. Aby zwiększyć liczbę nowo powstających instalacji fotowoltaicznych, przewidziano wiele form pomocy finansowej dla właścicieli domów jednorodzinnych: bezpośrednich dotacji, dopłat do kredytów czy ulg podatkowych. Podobnie zróżnicowana jest wysokość dofinansowania, jak też zakres działań, na które można przeznaczyć fundusze. Aktualnie do dyspozycji gospodarstw domowych są programy takie jak:

  • Mój Prąd; 
  • Czyste powietrze;
  • Stop Smog;
  • Ulga termomodernizacyjna;
  • Premia modernizacyjna.

Zrozumienie dostępnych opcji finansowych pomoże zminimalizować wydatki na instalację fotowoltaiczną, a także wybrać optymalny czas montażu. Może też okazać się, że efektywniejsze finansowo będzie przeprowadzenie też innych prac, np. wymiany źródła ciepła czy ocieplenia domu. W ten sposób nie tylko możesz otrzymać większe fundusze na inwestycję, ale uzyskać jeszcze wyższe oszczędności w dłuższej perspektywie.

4. Jakie masz możliwości magazynowania energii?

Magazynowanie energii staje się coraz istotniejszym elementem systemu fotowoltaicznego. Zainstalowanie niezależnych akumulatorów może uchronić cię przed koniecznością sprzedaży nadwyżek prądu do sieci energetycznej – wykorzystasz je w okresach mniejszego nasłonecznienia. Jest to więc rozsądny wybór, jeśli chcesz uniknąć zakupu brakującej energii z sieci po stawkach wyższych niż te, które obowiązywały cię przy sprzedaży. Tym sposobem zwiększy się też twoja niezależność od stawek energii i wahań jej cen.

Warto więc dowiedzieć się, jakie są dostępne opcje magazynowania energii i w jaki sposób dobrać optymalną pojemność akumulatora. Nie są to tanie rozwiązania i potrafią zwiększyć koszty inwestycji nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych, dlatego też zorientuj się, który z dostępnych programów wsparcia umożliwia zakup magazynu.

5. Fotowoltaika a kwestie prawne

Zanim zlecisz projekt instalacji, zapoznaj się z regulacjami dotyczącymi budowy systemów fotowoltaicznych. W Polsce jej montaż nie jest obwarowany prawnie i w większości przypadków nie wymaga pozwolenia na budowę. Jednakże niekiedy uzyskanie uprzedniej zgody administracyjnej jest konieczne. Dzieje się tak m.in. w przypadku, gdy:

  • moc instalacji PV przekracza 50 kWp;
  • aby poprawnie zamontować fotowoltaikę, wymagana jest przebudowa dachu;
  • panele fotowoltaiczne montowane są na budynku wpisanym do rejestru zabytków.

Jeśli przed realizacją inwestycji nie wystąpisz o odpowiednie pozwolenie, fotowoltaika zostanie uznana za samowolę budowlaną, a na ciebie zostanie nałożona kara finansowa oraz nakaz rozbiórki instalacji.

Szereg warunków technicznych i prawnych niekiedy jest też stawiany wnioskodawcom o dopłaty do fotowoltaiki. Zapoznaj się z nimi przed złożeniem wniosku.

6. Wybór paneli fotowoltaicznych, montaż i obsługa posprzedażowa

Dla efektywności systemu kluczowy jest wybór odpowiednich komponentów: paneli fotowoltaicznych, inwertera i elementów montażowych. Niemniej, nie warto zaniedbywać jednak jakości wykonania instalacji oraz obsługi przed- i po sprzedażowej, jaką powinien zapewnić ci wykonawca. Profesjonalne podejście firmy fotowoltaicznej minimalizuje ryzyko wystąpienia błędów projektowych i wykonawczych, a dzięki temu nie naraża cię na straty finansowe, a w skrajnych przypadkach również niską rentowność inwestycji.

Kwestie, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze wykonawcy, to:

  • szczegółowość i zakres wykonania audytu technicznego miejsca montażu;
  • wykonanie dokładnej analizy inwestycji;
  • pomoc w wyborze odpowiednich paneli fotowoltaicznych oraz ich osprzętu;
  • przejrzystość kosztowa oferty, w tym przedstawienie kilku kosztorysów.

Warto wcześniej sprawdzić poprzednie realizacje wykonawcy, a także opinie klientów. Upewnij się też, czy firma odpowiedzialna za instalację posiada niezbędne certyfikaty i pozwolenia.

Jak widać, przygotowanie się do montażu paneli fotowoltaicznych może zająć więcej czasu i wysiłku, niż samo wykonanie instalacji. Pochyl się nad tą sprawą, aby mieć pewność, że fotowoltaika przyniesie pożądane korzyści i w pełni wykorzystasz jej potencjał. 

– Artykuł sponsorowany

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ