Już na początku tego tygodnia informowaliśmy o zaniepokojeniu mieszkańców brakiem odpowiednich działań ze strony Wojewody Opolskiego. Przypominamy, że Wojewoda Śląski już 5 sierpnia, w obliczu katastrofy na zbiorniku Dzierżno Duże i IV sekcji Kanału Gliwickiego, wydał rozporządzenie porządkowe wprowadzające zakaz korzystania z tych wód oraz rzeki Kłodnicy. Od początku sierpnia wyraźnie wskazywano na zagrożenie, jakie niosą te akweny.
Więcej pisaliśmy w artykule - Mieszkańcy pytają, dlaczego w naszym regionie nie zostały wprowadzone ograniczenia w korzystaniu z wód Kłodnicy i Kanału Gliwickiego
- Woda w Kłodnicy pochodzi ze skażonego zbiornika Dzierżno Duże, gdzie od początku sierpnia widzimy katastrofę ekologiczną. W tym samym czasie odbywa się eksperyment badawczy związany z aplikacją w wodzie perhydrolu. Dlaczego Wojewoda Opolski nie wprowadził tych samych ograniczeń, które widzimy na Śląsku. Tam wprost mówi się, że woda w Kłodnicy i Kanale Gliwickim jest niebezpieczna. Czy po przekroczeniu granicy województwa znika problem? - pytali mieszkańcy.
Dzisiaj, po tygodniu otrzymaliśmy odpowiedzi Wojewody Opolskiego na zadane przez nas pytania. Wśród nich znalazła się informacja o wprowadzeniu rozporządzenia porządkowego dotyczącego zakazu korzystania z wód rzeki Kłodnica na odcinku od granicy województwa opolskiego do śluzy w Sławięcicach.
Pytania i odpowiedzi:
Czy władze województwa opolskiego rozważają, lub podjęły już działania mające na celu rozszerzenie zakazu korzystania z wód rzeki Kłodnica na obszar powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego i województwa opolskiego?
- Od dnia 21 sierpnia obowiązuje Rozporządzenie Porządkowe Wojewody Opolskiego zakazujące korzystania z wód rzeki Kłodnica do dnia 31 sierpnia na odcinku od granicy województwa opolskiego do śluzy w Sławięcicach. Rozporządzenie ma charakter prewencyjny i ma ułatwić kontrolę oraz monitoring wody w rzece Kłodnica.
Czy istnieje współpraca pomiędzy województwem śląskim a władzami województwa opolskiego w zakresie monitorowania stanu wód rzeki Kłodnica oraz ewentualnych skutków zastosowania środka chemicznego?
- Wojewoda Opolska Monika Jurek jest w stałym kontakcie z Wojewodą Śląskim Markiem Wójcikiem. Istnieje też współpraca pomiędzy centrami zarządzania kryzysowego wojewodów. Trzy razy na dobę otrzymujemy meldunek o bieżącej sytuacji na Kanale Gliwickim i zbiorniku Dzierżno. Monitoring stanu wody w rzece Kłodnica prowadzony jest codziennie, a pobieranie próbek do badań odbywa się od 2 do 3 razy w tygodniu. Ponadto co tydzień odbywają się wideokonferencje międzyresortowego zespołu, podczas którego wypracowywane są rekomendacje dla wszystkich podmiotów i służb.
W związku z wprowadzonymi ograniczeniami Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Kędzierzynie-Koźlu odwołał zaplanowany na niedzielę spływ kajakowy.
Napisz komentarz
Komentarze