Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 20 września 2024 07:33
Reklama
Reklama

Polscy naukowcy wynaleźli preparat zwalczający złotą algę. Udany eksperyment na Kanale Gliwickim

Pracujący pod egidą Ministerstwa Infrastruktury interdyscyplinarny zespół specjalistów z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego oraz firmy Ecco-Logic we współpracy z PGW Wody Polskie opracował innowacyjną metodę eliminującą rozwój złotej algi. Wynaleziony przez polskich naukowców preparat SinStop jest całkowicie naturalny i oparty na bazie krzemu. Badania wykazały jego wysoką skuteczność w hamowaniu zakwitów wody. To przełom na skalę światową.
Polscy naukowcy wynaleźli preparat zwalczający złotą algę. Udany eksperyment na Kanale Gliwickim

Prowadzony od kilku tygodni eksperyment naukowy na wydzielonym fragmencie Kanału Gliwickiego, mający na celu wyeliminowanie powodującej śnięcie ryb złotej algi, zakończył się sukcesem. Zastosowany do koagulacji preparat SinStop – środek całkowicie naturalny, spełnił swoją rolę i wpłynął na zahamowanie zakwitu wody (w tym inhibicję rozwoju P. parvum). Co najważniejsze – naukowcy nie zaobserwowali negatywnego wpływu preparatu na organizmy zwierzęce, a uzyskany efekt w praktyce uchronił populację ryb, inicjując jednocześnie naturalne procesy samooczyszczania wody.

– W oparciu o uzyskane obserwacje wnioskować można, że testowana metoda jest bezpiecznym i skutecznym sposobem ograniczenia śnięcia ryb oraz ogółem zjawisk określanych jako eutrofizacja wody. Brak negatywnych efektów środowiskowych połączony z wysoką skutecznością działania metody sugeruje, iż jest to obecnie jedyna dostępna technologia łącząca w sobie szereg opisanych powyżej zalet i nie wywołująca żadnych rozpoznanych negatywnych efektów – powiedział prof. Robert Czerniawski, dyrektor IMGW-PIB i jeden z dwóch liderów tego projektu (obok Krzysztofa Glińskiego, prezesa zarządu firmy Ecco Logic).

Szerokie zastosowanie wynalezionego przez polskich naukowców preparatu SinStop może znacząco obniżyć ryzyko kolejnych katastrof ekologicznych.

Źródło: Ministerstwo Infrastruktury 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Pędrak 17.08.2024 18:16
Nie, wiem, czy ten sposób uratuje ryby (jak jeszcze jakieś pozostały) przed wygini9ęciem. Zezwala się kopalniom spuszczanie zasolonej wody do naszych wód. Kanał Gliwicki istnieje od blisko 100 lat. Były Zakłady różne chemiczne.... ryby w pewnym okresie były "niejadalne" - ale żyły!!!! Dzisiaj jakieś śląskie kopalnie żądne zysku, zatruły cały nasz wodny, wędkarski system. Może niech teraz zarybią te wody śledziami, dorszami, makrelami.... jakimiś morskimi rybami!

Wodnik 17.08.2024 11:47
A to nie było jakoś tak że ich znaczny zakwit powoduje to co jest wpuszczane do rzeki? Może trzeba było znaleźć przyczynę lepiej i wyeliminować?

Realista 17.08.2024 10:28
Tak!!! Pożyjemy, zobaczymy. Ile to już wynalazków nasi naukowcy opracowali a po pewnym czasie okazywało się że miną🤣😂🤣😅

Marian 17.08.2024 06:27
Polscy naukowcy niejedno wynaleźli. Teraz sprzedadzą patent na Zachód i my będziemy kupować od Niemców ów preparat za ciężkie pieniądze.

Robert 16.08.2024 23:35
I dobrze. W końcu przestaną pisać o tych rybach. Nuuuuuudy. Ziewam.

Ryba 16.08.2024 23:25
To chyba nagroda Nobla się należy.

Pat Ter 16.08.2024 22:07
to teraz tylko kilka ton i wrzucić to do Dzierżna Dużego, im szybciej tym lepiej...

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ