Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 20 września 2024 16:34
Reklama
Reklama

Złota alga znowu niebezpiecznie namnaża się w Kanale Gliwickim. Wprowadzono I stopień zagrożenia na punkcie kontrolnym w Pławniowicach

W ostatnich dniach w Kanale Gliwickim zaobserwowano wzrost liczebności „złotej algi”. W odpowiedzi na tę sytuację, dla punktu kontrolnego w Pławniowicach wprowadzono I stopień zagrożenia, co oznacza najniższy poziom w trzystopniowej skali. W pozostałych sekcjach Kanału Gliwickiego obowiązuje stan ostrzegawczy związany z obecnością tej inwazyjnej algi.
Złota alga znowu niebezpiecznie namnaża się w Kanale Gliwickim. Wprowadzono I stopień zagrożenia na punkcie kontrolnym w Pławniowicach

Służby monitorują sytuację na bieżąco i prowadzą regularne wizje w terenie, przygotowując się na ewentualny, dynamiczny wzrost populacji „złotej algi”. 30 lipca odbyła się kolejna narada Międzyresortowego Zespołu do Spraw Przeciwdziałania Sytuacjom Kryzysowym i Zagrożeniom Środowiskowym na rzece Odrze, prowadzona przez Urszulę Zielińską, wiceministra klimatu i środowiska. Eksperci przeanalizowali dotychczasowe rekomendacje oraz wprowadzili aktualizacje, dostosowane do bieżącej sytuacji. Omówiono także dalsze prace związane z rozwojem monitoringu oraz modelu hydrologicznego, który umożliwi prognozowanie sytuacji na rzece, w celu poprawy jej stanu.

Międzyresortowy Zespół ds. Odry kontynuuje analizy i uzgodnienia dotyczące zakresu renaturyzacji Odry i jej dopływów. Ministerstwo Klimatu i Środowiska na bieżąco monitoruje sytuację na rzece, pozostając w gotowości na wypadek gwałtownego wzrostu liczebności „złotej algi” i potencjalnych epizodów śnięcia ryb. Aktualne informacje, w tym dane z monitoringu Odry, są publikowane na stronie gov.pl/odra.

Obok monitoringu oraz bieżącego zarządzania ryzykiem, zespół międzyresortowy kontynuuje prace systemowe. Ministerstwo Przemysłu opracowuje plan inwestycyjny mający na celu obniżenie zasolenia wód Odry, a trwają także prace nad strategią finansową dla działań na rzecz Odry. Wdrażany jest aktywny model hydrologiczny IMGW-PIB, który umożliwia prognozowanie sytuacji na rzece i monitorowanie zrzutów przemysłowych.

31 lipca 2024 roku odbyło się robocze spotkanie z organizacjami pozarządowymi, na którym omówiono priorytety działań systemowych zmierzających do zmniejszenia zasolenia Odry oraz kierunki działań związanych z renaturyzacją.

Międzyresortowy Zespół do Spraw Przeciwdziałania Sytuacjom Kryzysowym i Zagrożeniom Środowiskowym na rzece Odrze tworzą przedstawiciele ministerstw: klimatu i środowiska, infrastruktury, przemysłu, aktywów państwowych, rolnictwa oraz spraw wewnętrznych.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Robert 03.08.2024 23:29
Algi mają prawo do życia tak samo jak wilki i orly,a pozyskiwanie mleka od krów jest kolejnym przejawem patriarchalnej dominacji i ekonomicznego wyzysku.

Gremlin 04.08.2024 18:50
Wedle twej głupiej tezy to wszelkie insekty (szczury, myszy itd) czy osy, szerszenie, komary też maja prawo życia..... Tylko nie truj że są potrzebne jako pokarm dla innych.....

Jasnowidz 03.08.2024 16:50
...to już nie Kaczyński truje ryby rtęcią ? Natychmiast proszę włączyć tvn24 lub przynajmniej lokalne radyjko co to - " ...jak czytamy w dzisiejszej Gazecie Wyborczej".

Rychu, taki lepszy Ryszard 03.08.2024 14:56
Gwoli ścisłości sami wiecie czyja to wina. My w PiS zawsze dbaliśmy o Polskę i Naród. Dopiero jak wrócił i zaczął mącić to algi zakwitły.

Prawda 04.08.2024 18:54
Ja bym na twym miejscu nie chwalił się że jesteś za PISem... Wiem że robisz sobie jaja z idiotów którzy to podłapują ... Dziś nie warto być za żadną opcją polityczną. Monitor Polski z 2019 poz. 50 oraz ze strony kancelarii premiera Porozumienie Polsko-ukraińskie w dziedzinie bezpieczeństwa. Przeczytać, przeanalizować i się uświadomić ! Może co niektórzy otworzą oczy......

Greg 03.08.2024 14:50
System monitoringu polskich rzek obiecany przed dwoma laty nawet nie zaczął działać.Czy wiecie że plany są takie że tylko połowa z 250 mln zł na budowę systemu monitoringu rzek ma być przeznaczona na stacje pomiarowe. A 37 mln zł na pracowników, 18 mln na pojazdy, ponad 11 mln na biura i delegacje,i inne wyciąganie kasy.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ