Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 20 września 2024 12:02
Reklama
Reklama

Benefis Janusza Rudnickiego w Kędzierzynie-Koźlu. Zostały ostatnie darmowe wejściówki

Benefis Janusza Rudnickiego w Kędzierzynie-Koźlu. Zostały ostatnie darmowe wejściówki






2 kwietnia o godz. 17.00 w DK "Koźle" zapraszamy na Benefis Janusza Rudnickiego. Wstęp wolny za okazaniem wejściówek, które dostępne są w kasie Kina "Chemik" - zostały ostatnie sztuki. Informacja pod nr tel. 77 480 25 52.

W programie m.in.: Monodram Wojciecha Kowalskiego: „3 x TAK/Rudnicki”, recital Zbigniewa Zamachowskiego.

O spektaklu:

Premiera 3XTAK RUDNICKI - 30 kwietnia 2015 w Częstochowie

„ Z Januszem zaprzyjaźniłem się kilka lat temu na FAMIE w Świnoujściu – mówił wtedy Kowalski. – Chodził za mną ten Rudnicki, oj chodził, żeby zrobić go na scenę. Spektakl powstał na bazie trzech jego książek: „3xTak”, „Męka Kartoflana” i „Śmierć czeskiego psa”. Monodram nie mógł mieć innego tytułu jak: „3 x TAK/RUDNICKI”.

"Ten śpiewany poemat zrodził się z pańskiej osobowości. To był jeden z nielicznych monodramów, na którym publiczność, która jest lakmusem, się po prostu śmiała i to śmiała dość żywiołowo" prof. Jan Peszek

Spektakl otrzymał do tej pory następujące nagrody:

1. III miejsce - Festiwal MOTYF - Tychy 2015
2. II miejsce - Festiwal Teatrów Niewielkich - Lublin 2015
3. I miejsce - Festiwal Małych Form Teatralnych BAMBERKA - Gorzów Wlkp. 2015
4. II miejsce - Festiwal Małych Form Teatralnych KARBIDKA - Siemianowice Śląskie 2015 5. Złota Misa Borowiny – Biesiada Teatralna - Horyniec Zdrój 2016

Janusz Rudnicki, pisarz urodził się w 1956 roku w Kędzierzynie-Koźlu na Śląsku. Emigrant polityczny, od 1983 roku mieszka w Hamburgu, gdzie studiował slawistykę i germanistykę, tam również przełożono fragmenty jego dzieł na niemiecki.
Na portalu Culture.pl czytamy: Jakie jest pisarstwo Rudnickiego? Prowokacyjne, bezwstydne, groteskowe. Rudnicki opisuje najbliższy krąg rzeczywistości, metodycznie krok po kroku, odrzucając na bok obyczajowe i estetyczne konwencje. Jego bohater jest z pozoru prostacki, sentymentalny i niezbyt wyrafinowany. Ale ta przeciętność nie wyklucza niezwykłości. Jako Polak mieszkający w Niemczech i jako prowincjusz osiadły w metropolii, a przede wszystkim jako pisarz zakorzeniony w żywiole codzienności, Rudnicki ucieleśnia typ bohatera osobnego, który mówi i myśli o rzeczach przyziemnych w sposób nadzwyczajny. Język jest tutaj doświadczeniem pierwotnym. Język konstruuje bohatera i autora. Język potoczny, lekko stylizowany na sarmacką frazę lub lekko nadpsuty niemczyzną, wrażliwy na melodię mowy, dosadny, konkretny.

Wojtek Kowalski, częstochowianin, aktor Teatru From Poland. Twórca wielu happeningów, konferansjer, instruktor teatralny, polonista. W latach 1989-2000 czołowy aktor Teatru WI-Fi-Fi, w latach 90. muzyk zespołu Habakuk. Współpracował z Zielonogórskim Zagłębiem Kabaretowym. Wystąpił w kilku filmach Wytwórni A’YOY, między innymi partnerował Stanisławowi Tymowi i Maćkowi Stuhrowi w „Baśni o ludziach stąd”, wcielając się w rolę Hektora. Dwukrotny laureat Nagrody im. Maxa Szoca na Famie (1995, 2010). Za rolę w spektaklu „Saxofonista” Teatru From Poland otrzymał kilkanaście nagród aktorskich na najważniejszych festiwalach teatralnych w kraju. Animator życia kulturalnego. W 2010 roku otrzymał Nagrodę Miasta Częstochowy „za całokształt pracy twórczej w dziedzinie sztuki teatralnej”. W mieście tworzy grupę teatralną CGK. Od ośmiu lat pomysłodawca i organizator Ogólnopolskiego Festiwalu „42-200 MONODRAM”.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
bodzio 30.03.2016 12:14
proszę przesłać wejściówkę którą bym wygrał panu senatorowi wybitnemu badaczowi twórczości Rudnickiego, jego wysokości Grzegorzowi Peczkisowi. Ja sobie bilet kupie sam.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ