Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 21 listopada 2024 16:03
Reklama
Reklama
Reklama

W Kędzierzynie-Koźlu nie przewieziesz roweru autobusem. Przekonał się o tym nasz czytelnik, gdy z przebitą dętką wracał piechotą ze Sławięcic

Sytuacja, która spotkała mieszkańca Kędzierzyna-Koźla zwróciła uwagę na problem braku możliwości przewozu rowerów komunikacją miejską. Mężczyzna, który "złapał gumę" w swoim rowerze w Miejscu Kłodnickim, pieszo doszedł do Sławięcic, skąd planował dojechać autobusem na osiedle Piastów, gdzie mieszka. Niestety, kierowca autobusu odmówił mu wejścia do pojazdu z powodu zakazu przewożenia rowerów. Dlaczego obowiązuje on w naszym mieście?
W Kędzierzynie-Koźlu nie przewieziesz roweru autobusem. Przekonał się o tym nasz czytelnik, gdy z przebitą dętką wracał piechotą ze Sławięcic

Kędzierzyn-Koźle jest miastem, które oferuje wiele malowniczych tras rowerowych, zachęcających do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Jednym z najciekawszych jest między innymi  Ścieżka Rowerowa Szlakiem Kolejowym, która przyciąga zarówno lokalnych mieszkańców, jak i turystów. Niestety, brak możliwości przewozu rowerów komunikacją miejską stanowi utrudnienie dla wielu rowerzystów, w tym rodzin z dziećmi, które chcą skorzystać z tych tras. Zakaz przewozu roweru w autobusie miejskim znacząco utrudnił dzień rowerzyście, który chciał wrócić do domu z uszkodzonym kołem. Niestety kierowca go nie wpuścił, więc mężczyzna ze Sławięcic na osiedle Piastów przeszedł piechotą, pchając swój rower. 

Krzysztof Bytniewski, kierownik wydziału techniczno-eksploatacyjnego Miejskiego Zakładu Komunikacji w Kędzierzynie-Koźlu, wyjaśnia, dlaczego zakaz przewożenia rowerów w autobusach jest nadal utrzymywany, mimo że w innych miastach w Polsce rowerzyści mogą korzystać z komunikacji miejskiej.  

- Dla nas priorytetem jest bezpieczeństwo pasażerów. Rowery posiadają łańcuchy i inne elementy smarowane, które mogą zabrudzić odzież pasażerów. Dodatkowo, odstające części roweru mogą zranić innych pasażerów, zwłaszcza w przypadku nagłego hamowania autobusu. Autobusy w Kędzierzynie-Koźlu nie są wyposażone w elementy umożliwiające bezpieczne przewożenie rowerów. W innych miastach stosuje się specjalne wieszaki lub inne formy zabezpieczeń. Co istotne autobusy u nas są rotowane i nie jeżdżą wyłącznie na jednej linii, co dodatkowo utrudnia wprowadzenie możliwości przewozu rowerów na wybranych trasach. Nie zauważaliśmy w swojej pracy, by to był dla mieszkańców problem, to naprawdę są sporadyczne przypadki, że ktoś chce przewieźć rower - mówi Krzysztof Bytniewski. 

Kędzierzyn-Koźle jest jednak miastem bardzo stawiającym na turystykę rowerową, czy w związku z tym nie rodzi się potrzeba podjęcia działań zmierzających do dostosowania miejskiej komunikacji do potrzeb rowerzystów? Inwestycja w odpowiednie wyposażenie autobusów i wyznaczenie tras, na których można przewozić rowery, poprawiłaby komfort życia mieszkańców Kędzierzyna-Koźla, którzy chcą aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu bez obaw o logistyczne problemy związane z przewozem swoich rowerów.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Tadeusz 20.07.2024 11:12
Jak w moim motorowerze znowu złapię gumę to też będę mógł go wepchać do autobusu jak będzie mało ludzi żeby go nie pchać do sławięcic? Jeszcze chwila i działkowicze będą jeździć z grabiami, a mechanicy z lewym błotnikiem od skody. Podrzucam pomysł na wniosek do Radu Miasta o modernizację autobusów komunikacji miejskiej tak by w tylnej części wymontować fotele i zrobić przestrzeń na przewożenie różnych rzeczy. Ludzie, będziemy pierwsi w Polsce i inne miasta np. Wrocław będą z nas brały przykład. Komedia... kapeć i do autobusu.

X.krzysztof 19.07.2024 11:36
Złośliwe mendy Kędzierzyn to Miasto MOżliwości więc miał goścu możliwośc zamówić taksówke albo dymać na piechotę a autobusem niue bo by miejsca dla neneli nie było co za darmochę jeżdzą do kauflanada wyżebrać na denatutrat albo na jabola

LOLO 18.07.2024 10:05
oczywiście robienie z igły widły . Łyżka, pompka , dęntka to wyposażenie rowerzysty . Jak nie masz to dymasz .

Iga 19.07.2024 12:59
Miałam taką sytuację w z dzieckiem w foteliku. Nie wyobrażam sobie iść z kozła na piasty. Są różne sytuacje i kierowca mnie wpuścił z rowerem. Generalnie rzadko jeszcze autobusem, tak autem czy rowerem, ale jak już muszę to zawsze trafię jak ktoś wyżej opisał na meneli jeżdżących bez biletu.

wow 19.07.2024 16:50
A gdy wszystko masz, to spokojnie pąmpkom, dęntke nadymasz. I jedziesz.

Robert 18.07.2024 09:19
Na Blachowni nie wpuszczają do autobusu również dzieci z hulajnogą wracające wieczorem z pumptruck. Przypomnę, że z Blachowni nie ma ścieżki rowerowej i dziecko wracało poboczem już po ciemku.

Ata 18.07.2024 09:18
Kierowca powinien mieć możliwość decyzji w sytuacji awaryjnej dla rowerzysty. Jeśli autobus jest nie zapełniony, jest miejsce, wie z doświadczenia, że zazwyczaj o danej porze nie ma tłumów to dlaczego nie zgodzić się na pomoc???

Robert 18.07.2024 09:13
Dziecko 13 lat nie zostało wpuszczone do autobusu z hulajnogą wracając z pumptruck na osiedlu w Blachowni i już po zmierzchu wracało do Śródmieścia jadąc poboczem. Jako ciekawostkę dodam, że hulajnoga jest zwykłą, bez napędu elektrycznego i bez łańcucha.

Rowerzysta 18.07.2024 06:06
Rowerowa stolica Polski....

Robert 17.07.2024 22:31
Rząd cały czas marudzi, że z powodu globalnego ocieplenia powinniśmy oszczędzać energię, palić mniej światła. Więc wczoraj wyłączyłem światła na godzinę. Potrąciłem trzech rowerzystów ;)

8Pasażer 17.07.2024 21:51
"w przypadku nagłego hamowania autobusu". Niektórzy kierowcy każde hamowanie mają"nagłe".

Rower w autobusie 17.07.2024 20:45
Się odezwał wielki kierownik autobusów.Lepoej napisze jak niektórzy kierowcy jeżdżą jakby ziemniaki wiezli i jakos wtedy nie przeszkadza że pasażerowie są narażeni na niebezpieczeństwo podczas jazdy.

penny 17.07.2024 18:01
we Wrocławiu nie pobrudzi w Kk pobrudzi ot miasto możliwości

Ktoś 17.07.2024 17:31
To zależy od kierowcy. Jakiś miesiąc temu zastała mnie ulewa i wszedłem z rowerem. Nie było żadnych problemów

Mieszkaniec 17.07.2024 17:12
Miasto możliwości i wszystko jasne.

ed cv 17.07.2024 15:15
jeszcze za mało przywilejów dla pedalarzy ??

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ