Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 22 września 2024 10:34
Reklama
Reklama

Jakie są najważniejsze procedury bezpieczeństwa podczas pracy na rusztowaniach?

Praca na rusztowaniach wymaga znajomości i przestrzegania odpowiednich procedur bezpieczeństwa. Jakie są najważniejsze z nich? Kto może wykonywać prace na rusztowaniach? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.
Jakie są najważniejsze procedury bezpieczeństwa podczas pracy na rusztowaniach?

Najważniejsze procedury bezpieczeństwa przy pracy na rusztowaniach

Jak wspomniano we wstępie praca na rusztowaniach wymaga przestrzegania odpowiednich procedur bezpieczeństwa. Chodzi w tym przypadku między innymi o to, że nie można jej wykonywać przy złej pogodzie, czyli silnym wietrze, opadach atmosferycznych, czy zamgleniu ograniczających widoczność. Poza tym bardzo ważne jest także to, by rusztowania były odpowiednio zamontowane, co wymaga przestrzegania obowiązujących w tym zakresie przepisów BHP. Istotne jest także to, że montaż rusztowań mogą przeprowadzać wyłącznie uprawnione do tego osoby, a konstrukcja na tym etapie musi zostać odebrana przez kierownika budowy, co potwierdza adekwatny wpis w dzienniku budowy. O czym jeszcze należy pamiętać? Przede wszystkim o tym, że osoby pracujące na rusztowaniach muszą być wyposażone przez pracodawcę w środki ochrony indywidualnej adekwatne do zagrożeń występujących na danym stanowisku pracy.

Kto może pracować na rusztowaniach?

W kontekście bezpieczeństwa wykonywania pracy na rusztowaniach istotne jest także to, że mogą ją wykonywać jedynie osoby posiadające odpowiednie badania wysokościowe. Są one bowiem wymagane w przypadku wykonywania czynności powyżej 1 metra nad powierzchnią podłogi bądź ziemi, czyli między innymi przy korzystaniu z rusztowań. W praktyce są to badania przeprowadzane przez lekarza medycyny pracy pozwalające stwierdzić u danej osoby brak przeciwwskazań do wykonywania pracy na wysokości.

Na co zwrócić uwagę wybierając rusztowanie?

Przy wyborze rusztowania należy zwrócić uwagę na kilka kwestii, a jedną z najważniejszych jest niewątpliwie dobór jego typu do rodzaju prac, które mają być wykonywane przy użyciu tej konstrukcji. W sprzedaży dostępne są bowiem nie tylko tradycyjne rusztowania, ale również modele modułowe, czy jezdne. Co jeszcze jest istotne? Przede wszystkim łatwość montażu i demontażu rusztowania, ponieważ wpływa ona na czas niezbędny do wykonania tej czynności. Kolejną istotną kwestią jest jakość, w związku z czym warto postawić na rozwiązania renomowanych producentów, których przykładem mogą być rusztowania dostępne pod linkiem: https://alve.pl/. Są to modele aluminiowe, których zaletą jest nie tylko lekkość konstrukcji przekładająca się na wygodę transportu i rozkładania, ale również wysoka wytrzymałość. W efekcie rusztowania aluminiowe wyróżnia długa żywotność, na którą wpływa wysoka odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz szkodliwe działanie czynników atmosferycznych. Ten ostatni aspekt umożliwia korzystanie z nich zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz pomieszczeń, np. w halach produkcyjnych.

Podsumowując należy stwierdzić, że znajomość i przestrzeganie najważniejszych procedur bezpieczeństwa sprawia, że wykonywanie prac z poziomu rusztowania jest komfortowe i bezpieczne. Istotne jest oczywiście także to, by rusztowanie posiadało odpowiednią jakość, co powinny potwierdzać właściwe certyfikaty.

Materiał promocyjny


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ