17 marca Senat RP przyjął uchwałę oddającą cześć pamięci Polaków, którzy przed 80 laty zostali przymusowo zesłani do Kazachstanu przez władze sowieckie. Jej inicjatorem był kędzierzyński senator PiS Grzegorz Peczkis.
Biuro Analiz i Dokumentacji Kancelarii Senatu wydało także opracowanie historyczne stanowiące opis tamtych wydarzeń oraz towarzyszących im okoliczności. Można je pobrać TUTAJ.
- Uważam za istotne przypominanie o naszej trudnej przeszłości w świetle pochodzenia z obszarów obecnej Zachodniej Ukrainy wielu mieszkańców naszego terenu oraz ich potomków – tłumaczy Grzegorz Peczkis. - Działałem w porozumieniu z organizacją polonijną Wspólnota Polska oraz z Towarzystwem Polskim w Sumach na Ukrainie, które podczas wizyty Pana Prezydenta Andrzeja Dudy w Kijowie uzgodniło z nim wstępnie zgodę na uczczenie przypadającej w tym roku okrągłej rocznicy wydarzeń – dodaje senator.
W uchwale Senat podnosi, by dramat, który dotknął ludność polską w latach 30. XX wieku, odnalazł należne mu miejsce w zbiorowej pamięci narodu. Przez całe dekady pod komunistycznym jarzmem robiono wszystko, aby wymazać tamte wydarzenia z kart historii. Pomimo upływu 80 lat ich skutki są nadal odczuwalne dla ludności polskiej żyjącej do dziś na terenie byłego Związku Sowieckiego. Senat wyraził przekonanie, iż ci rodacy powinni mieć zapewnioną możliwość powrotu do ojczyzny. Uchwałą Senat Rzeczypospolitej Polskiej oddał cześć i złożył hołd zamordowanym i prześladowanym.
Z terenów przygranicznych Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Sowieckiej do Kazachskiej Socjalistycznej Republiki Sowieckiej w ramach dwóch dużych przesiedleń na azjatyckie stepy trafiło ponad 60 tysięcy Polaków.
Senator Peczkis upomniał się o Polaków deportowanych do Kazachstanu. Jest uchwała Senatu RP
- 23.03.2016 19:37
Napisz komentarz
Komentarze