Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 września 2024 07:22
Reklama
Reklama

Jaki stół warsztatowy wybrać do garażu?

Nawet jeśli majsterkowanie lub drobne naprawy to tylko hobby, dobry stół warsztatowy może być znacznym udogodnieniem w przypadku każdego zepsutego mebla, wymiany części samochodowej czy naprawy roweru. Sprawdź jaki powinien być stół do warsztatu, który znakomicie sprawdzi się w każdym garażu.
Jaki stół warsztatowy wybrać do garażu?

Stoły warsztatowe wykorzystywane w profesjonalnych zakładach to solidne konstrukcje, które mają znieść duże obciążenie i ryzyko uszkodzeń mechanicznych. Tego typu meble nie są jednak zarezerwowane dla stolarzy czy mechaników. Jeśli szukasz trwałego i odpornego stołu do swojego garażu, poznaj najlepsze rozwiązania stosowane w profesjonalnych produktach.

Czym wyróżniają się stoły warsztatowe?

Do przydomowego garażu można wstawić stare biurko albo kawałek blatu, jednak żywotność tego typu mebli jest mocno ograniczona, zwłaszcza jeśli stół poddawany jest obciążeniom. Dlatego znacznie trwalszym i praktyczniejszym rozwiązaniem może być stół warsztatowy. Dlaczego stoły warsztatowe to lepszy wybór niż zaadaptowane meble domowe? Profesjonalne stoły warsztatowe wyróżniają się solidną konstrukcją, która została opracowana z myślą o znaczących obciążeniach. Solidny stół roboczy nie zacznie odkształcać się, jeśli przez dłuższy czas postawi się na nim kilkudziesięciokilogramowy przedmiot. Nie ma też ryzyka pęknięcia czy wyszczerbienia jeśli tylko blat będzie miał kontakt z jakimś twardym materiałem.

Odporny na uszkodzenia mechaniczne stół do warsztatu to kolejny istotny aspekt takiego mebla. Jeśli w garażu umieszczony zostanie stół kuchenny, który powstał z myślą o stawianiu na nim talerzy i wazonu z kwiatami, praca z metalowymi przedmiotami czy innymi twardymi materiałami może mieć dla blatu opłakane skutki. Dlatego solidny stół warsztatowy to przede wszystkim mocny blat, który nie ucierpi po jednym uderzeniu młotkiem lub ostrą krawędzią przedmiotu, który jest na nim stawiany. Solidne stoły warsztatowe można znaleźć w ofercie HHL Regały.

Jakie cechy powinny mieć dobre stoły warsztatowe?

Oprócz solidnego, odpornego blatu oraz trwałej konstrukcji, każdy stół warsztatowy powinien być także praktyczny bez względu na to, do jakich zadań został przewidziany. Stół do warsztatu to nie tylko blat. To często miejsce do przechowywania lub stojak na narzędzia czy akcesoria. Dlatego meble warsztatowe muszą być funkcjonalne, aby spełnić oczekiwania użytkowników. Podstawową kwestią, na którą warto zwrócić uwagę jest wielkość blatu. W przypadku stołów warsztatowych zawsze warto kierować się dewizą "im więcej, tym lepiej" i maksymalnie wykorzystać dostępną w garażu przestrzeń na przestronny stół warsztatowy. Dzięki temu nie powinno zabraknąć miejsca na kolejną część, rozłożenie zestawu kluczy czy walizkę z elektronarzędziami.

Kolejna cecha stołu warsztatowego, o której warto wspomnieć to mobilność. Jest to aspekt często marginalizowany, tymczasem nieraz możliwość przesunięcia stołu może oznaczać spore ułatwienie przy pracy. Warto zwrócić uwagę chociażby na stoły robocze w warsztatach samochodowych, które często osadzone są na kółkach. Inaczej będzie na stanowiskach montażowych w zakładach produkcyjnych, ale często nawet w halach produkcyjnych wykorzystuje się mobilne meble warsztatowe. W ten sposób znacznie łatwiej pracować np. przy aucie. Możliwość wyjechania stołem z garażu będzie też cenna w przypadku wszelkich prac z chemikaliami. Malowanie, impregnowanie czy lakierowanie to czynności, które lepiej wykonywać na świeżym powietrzu, aby opary nie kumulowały się w zamkniętym pomieszczeniu. Warto się zatem zastanowić, czy stół warsztatowy na kołach nie byłby dobrym rozwiązaniem, tym bardziej, że różnica w cenie takich mebli jest niewielka.

Wspominaliśmy już, że stół roboczy to często miejsce do przechowywania narzędzi czy materiałów do pracy. Dlatego oprócz przestronnego blatu czy kół, warto zadbać o to, żeby stół do warsztatu posiadał także szafki bądź szuflady. Na ich obecności nie cierpi przestrzeń na blacie, natomiast użytkownicy zyskują sporo miejsca do przechowywania elementów, które zawsze warto mieć pod ręką w trakcie pracy. Dobrze też zastanowić się, czy lepiej wybrać przestronną szafkę, w której zmieszczą się duże przedmioty, czy lepiej postawić na model z pięcioma szufladami, dzięki czemu łatwiej utrzymać porządek.

Z czego powinien być wykonany stół do warsztatu?

Na to pytanie trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi, gdyż jak w wielu innych przypadkach, to zależy. Z pewnością przed zakupem warto zadać sobie pytanie o przeznaczenie stołu. Pod względem wizualnym najciekawiej prezentują się stoły z litego drewna, które charakteryzują się nie tylko efektownym wyglądem, ale też sporą trwałością. Taki stół to stabilna konstrukcja, która właściwie użytkowana i konserwowana może służyć latami. Jeśli jednak wybór pada na stół drewniany, warto upewnić się, czy jest to lite drewno czy też mebel ze sklejki lakierowanej, która cechuje się znacznie mniejszą wytrzymałością.

Alternatywą dla drewna mogą być metalowe stoły warsztatowe. Jeśli cała konstrukcja lub przynajmniej blat wykonane są w całości z metalu lub posiadają okucie z blachy stalowej, żywotność takiego mebla wydłuża się. Ponadto modele z metalowym blatem łatwo się czyści, przez co służą przez długie lata. A jeśli w różnego rodzaju pracach często używane są chemikalia, najlepszym wyborem będzie stół z blatem z blachy kwasoodpornej.

– Artykuł sponsorowany


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ