Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 1 listopada 2024 01:35
Reklama
Reklama
Reklama

Nieodpowiednie łączenie leków lub suplementów może być bardzo niebezpieczne. Kolejna edycja Klubu Pacjenta w Domu Kultury "Chemik"

Farmaceuci, realizując recepty, dokonując analiz historii chorób pacjenta, często spotykają się z wielolekowością i dużą ilością branych suplementów diety. Nieodpowiednie łącznie leków, suplementów lub ziół może być dla naszego zdrowa bardzo niebezpieczne. Między innymi ten ważny temat poruszano dziś podczas Klubu Pacjenta organizowanego przez Fundację "Z sercem do Pacjenta" Grupy American Heart of Poland.
Nieodpowiednie łączenie leków lub suplementów może być bardzo niebezpieczne. Kolejna edycja Klubu Pacjenta w Domu Kultury "Chemik"

To właśnie farmaceuci niejednokrotnie przyglądają się terapii pacjenta i analizują ogrom przyjmowanych obecnie suplementów, stosowanych diet i branych leków. Niestety wciąż podstawowym problemem jest zbyt duża ilość przyjmowanych specyfików, łączenie leków wchodzących ze sobą w interakcję, nadużywanie środków przeciwbólowych. Podczas Klubu Pacjenta organizowanego przez Fundację "Z sercem do Pacjenta" Grupy American Heart of Poland mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla mogli dowiedzieć się wielu ciekawostek związanych z farmakoterapią. 

 Kamila Urbańczyk, prezes Polskiego Towarzystwa Farmacji Klinicznej oraz Katarzyna Molęda-Krawiec, dyrektor ds. farmacji, American Heart of Poland, opowiedziała, jak przygotować się na pobyt w szpitalu.

- Spotkaliśmy się w ramach Klubu Pacjenta, aby przygotować pacjentów do ewentualnej farmakoterapii i tego, jak mają się zachować, jeśli chodzi o leki w trakcie pobytu w szpitalu. Pacjenci powinni pamiętać o tym, że niezależnie, czy są przyjmowani do szpitala planowo, czy w trybie nagłym, muszą mieć ze sobą wszystkie niezbędne rzeczy. Poza dowodem tożsamości i przyborami higienicznymi, powinni posiadać pełną dokumentację medyczną, leki w oryginalnych opakowaniach. Wszystko po to, aby personel medyczny wiedział wszystko na temat ich stanu zdrowia - mówi Kamila Urbańczyk, magister farmacji, specjalista farmacji klinicznej i prezes Polskiego Towarzystwa Farmacji Klinicznej.

- Dla nas farmaceutów wyzwaniem jest wprowadzanie i współuczestniczenie w opiece farmaceutycznej, w przeglądach lekowych. Dążymy do tego, aby farmaceuta był współtwórcą farmakoterapii, aby nie wchodził w rolę lekarza, dietetyka, rehabilitanta, lecz wykonywał swoje zadania=. To farmaceuta w podmiotach leczniczych, w szpitalach, jest najbardziej wykwalifikowaną osobą w kwestii interakcji lekowych - mówi Katarzyna Molenda Krawiec, dyrektor do spraw farmacji w grupie American Heart of Poland.

Podczas Klubu Pacjenta można było wysłuchać wykładu pt. „Zasady bezpiecznego stosowania leków oraz wybrane interakcje międzylekowe”, który wygłosiła mgr farm. Magdalena Nowak, American Heart of Poland.

- Podczas mojego wykładu mówię o różnych interakcjach lekowych, ale również o tym, jakich leków nie powinniśmy łączyć z alkoholem. Skupię się również na lekach, które mają działanie fotouczulające. Bardzo popularny lek jak na przykład Furagina stosowana przy zakażeniu dolnych dróg moczowych, jest lekiem którego nie powinno się łączyć z alkoholem. Ketonal w żelu to też również przykład leku, o którym pacjenci nie wiedzą, że nie powinno się wtedy wystawiać  skóry na działanie promieni słonecznych - mówiła podczas wydarzenia mgr farm. Magdalena Nowak, kierownik apteki szpitalnej Polsko-Amerykańskiej Kliniki Serca w Bielsku-Białej. 

- 14 maja obchodzimy międzynarodowy dzień farmaceuty i z tej okazji zorganizowaliśmy spotkanie właśnie w tematyce opieki farmaceutycznej. Poruszamy temat prawidłowego zażywania leków, z czym można łączyć, a z czym absolutnie nie powinniśmy. Myślę, że dla wszystkich uczestników będzie to dzień pełen wiedzy - mówi Ewa Gruchot z Fundacji "Sercem do Pacjenta" Grupy American Heart of Poland.

Oprócz wykładów, uczestnicy Klubu Pacjenta mieli szansę skorzystać z bezpłatnych badań, takich jak pomiar ciśnienia, poziomu cukru we krwi oraz porady farmaceuty w trakcie przeglądu lekowego. Podczas wydarzenia swoje stoisko zaprezentowała także Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kędzierzynie-Koźlu.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
penny 14.05.2024 17:34
Nie ma to jak promocja a pacjenci i tak wymrą w odpowiednim czasie

rak 14.05.2024 21:18
Awaryjna trutka na dzieci nie jest szkodliwa i wcale nie powoduje raka piersi.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ