Łącznie od 29.04.2024 r. do 09.05.2024 r. odłowiono około 1500 kg śniętych ryb. Zgodnie z Procedurą monitorowania interwencyjnego Prymnesium parvum „złotej algi” opracowaną przez GIOŚ, na Kanale Gliwickim w m. Kędzierzyn-Koźle obowiązuje I stopień zagrożenia, który skutkuje zwiększeniem częstotliwości badań do dwóch razy w tygodniu.
- Monitorowanie stanu jakości wód, w tym Kanału Gliwickiego realizowane jest na bieżąco przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Opolu i Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. W związku z zaistniałą sytuacją w dniu 29.04.2024 r. uruchomiono procedurę powiadamiania w ramach Międzynarodowego Planu Ostrzegawczo – Alarmowego dla Odry. Jeśli chodzi o inne podjęte działania, w okolicach byłej stoczni na starorzeczu Odry w Januszkowicach zamontowano specjalną siatkę uniemożliwiającą migrację ryb. Ponadto od marca uczestniczymy w cotygodniowych naradach z Ministerstwem Klimatu i Środowiska w sprawie sytuacji rzeki Odry. Otrzymane rekomendacje dot. codziennego patrolowania zagrożonych akwenów, czy wykonywania systematycznych pomiarów traktujemy priorytetowo - przekazuje w komunikacie urząd wojewódzki.
Wyniki badań ichtiopatologicznych sugerują, że prawdopodobną przyczyną śnięcia ryb była nagła zmiana warunków środowiskowych. Nie ma planów ograniczania korzystania z wód Kanału Gliwickiego, Odry i jej starorzeczy, a w szczególności starorzecza w Januszkowicach. Działania w tym zakresie mogą jednak ulec zmianie wraz z ewentualnym rozwojem sytuacji.
Napisz komentarz
Komentarze