Wydarzenie odbywa się już od trzech lat. Inicjatorami akcji byli obywatele, którzy widząc katastrofę na Odrze, nie chcieli być obojętni wobec stanu fauny i flory. W ubiegłym roku Zespół Szkół Medycznych w Kędzierzynie-Koźlu stworzył gliniane rybki, które trafiły na licytację.
- Była to jedna z wielu inicjatyw w dorzeczu Odry. W ramach naszych działań, udało się zebrać ponad sto tysięcy złotych. Wyhodowaliśmy 1,5 miliona nowych ryb. Są to gatunki, które zostały wskazane przez naukowców i ichtiologów. Już zaczęliśmy je wpuszczać do dopływów Odry. Chcemy, aby zdążyły urosnąć, czy nauczyły się zdobywać pokarm. W ten sposób pomagamy rzece w odbudowie bioróżnorodności - mówi Dominik Dobrowolski, koordynator międzynarodowej akcji "Czysta Odra"
- Ruszamy również z trzecią edycją akcji "Czysta Odra". Całą akcję od granicy z Czechami do Opola koordynuje Anna Piróg-Nowak ze Stowarzyszenia "Rzeki Dzielą - Odra Łączy" i Związku Międzygminnego "Czysty Region". Trzymam kciuki za mieszkańców Kędzierzyna-Koźla, że chętnie włączą się w naszą inicjatywę - dodaje Dominik Dobrowolski.
- W tym roku mamy już zgłoszone kilkanaście akcji sprzątania rzek na odcinku, który koordynuję. W najbliższą sobotę zaczynamy sprzątanie od granicy z Czechami. To kilkadziesiąt osób na rzece. Następnie akcje sprzątania będą prowadzone tutaj, w rejonie Kędzierzyna-Koźla. Włączają się nie tylko Ochotnicze Straże Pożarne, ale też kluby kajakowe czy szkoły podstawowe. Kilkaset osób już się zapisało. Wciąż mamy wolne granty. Jeżeli ktoś jest zainteresowany, by zorganizować taką akcję sprzątania może się ze mną kontaktować - mówi Anna Piróg-Nowak.
Już ruszyła trzecia edycja projektu. Każdy z chętnych może skontaktować się z koordynatorem akcji Czysta Odra i zgłosić swój lokalny sztab, który będzie, mógł otrzymać grant na zakup najpotrzebniejszych środków typu worki na śmieci, rękawiczki czy organizację ogniska.
Napisz komentarz
Komentarze