Radni Rady Powiatu podjęli 568 uchwał, pracowali w sześciu komisjach problemowych, podczas kadencji zmienił się starosta, skarbnik i sekretarz, ale też pożegnaliśmy dwóch radnych - Jerzego Pałysa i Andrzeja Krebsa. Wszystkim, którzy pracowali dla samorządu, podczas ostatniej sesji Rady Powiatu, dziękowała przewodnicząca Danuta Wróbel.
W pierwszych latach sternikiem powiatu była Małgorzata Tudaj, wicestarostą Józef Gisman. To właśnie wtedy wybuchła epidemii COVID-19.
– To dla nas wszystkich było zderzenie się z zupełnie nowa rzeczywistością, dla samorządu to był bardzo trudny czas, nasz szpital wziął na siebie duży ciężar walki z pandemią, wiemy jakie to było kosztowne dla mieszkańców, ale szpital spłaca swój dług zdrowotny. Było to coś nieznanego i nikt w Polsce nie wiedział, jak wszystko się skończy – mówił starosta Paweł Masełko, wówczas członek zarządu powiatu.
Nastał czas dużych inwestycji w kozielskim szpitalu, który w tamtym czasie łączył je z leczeniem pacjentów, także tych najmniejszych. Wdrażał też procedury medyczne, stosowane później w innych ośrodkach.
W tym czasie powiat uruchomił specjalną kampanię promocyjną skierowaną do lokalnej gastronomii, która znalazła się w trudnej sytuacji.
Podczas wybuchu wojny w Ukrainie po raz kolejny to właśnie powiaty stanęły na pierwszej linii pomocy a w tym wypadku lokacji uchodźców, były jej koordynatorami.
– Dziękuję mieszkańcom powiatu, bo gdyby nie oni, mielibyśmy wtedy kryzys humanitarny – zaznaczył podczas sesji starosta Paweł Masełko.
Tu również samorząd uruchomił specjalną kampanię informacyjną.
Powiat podpisał wkrótce umowę partnerską z powiatem wyżnickim w Ukrainie, ale nim to się stało należy podkreślić, że dzięki wcześniej zawartym partnerstwom z niemieckimi samorządami, udało się uruchomić transporty z żywnością, które przepakowywano w tymczasowej bazie na przystani „Szkwał”.
Z dużych inwestycji warto przypomnieć o kompleksowym remoncie Domu Pomocy Społecznej w Sławięcicach, który jest naszpikowany eko-rozwiązaniami. Dobrym przykładem jest też przebudowa przystani „Szkwał”, miejsce zdecydowanie odżyło, stało się centralnym punktem rekreacyjnym nad Odrą z tawerną i licznymi imprezami. W ramach tego samego projektu przebudowano internat dla uczniów „Żeglugi”. Przy szkłach powstawały nowe boiska sportowe (Azoty i Żegluga), pracownie gastronomiczne i mechatroniczne, a także nowe windy dla niepełnosprawnych uczniów. Poważnie doinwestowano szpital powiatowy, który ma nowe sale operacyjne, pracownie, laboratorium, karetki pogotowia i mnóstwo dobrego sprzętu diagnostycznego. Powiat wsparł też finansowo uruchomienie kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Opolskim, dziś studenci medycyny odbywają staże w kozielskim szpitalu.
Napisz komentarz
Komentarze