Głównym celem projektu „Kobiecość” realizowane go przez zespół ds. pracy socjalnej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kędzierzynie-Koźlu w ramach którego pojawiły się różowe skrzynki z artykułami menstruacyjnymi, są działania na rzecz powszechnego dostępu do bezpłatnych środków higieny osobistej w przestrzeni publicznej. Przede wszystkim oswojenie społeczeństwa z terminem „ubóstwo menstruacyjne”, edukację w tym zakresie i walkę z tabu menstruacyjnym. Udostępnienie skrzynek w budynkach użyteczności publicznej ma na celu zwrócenie uwagi na temat niezbędności tych środków. Projekt pokaże, że wspólne działanie, polegające np. na uzupełnianiu skrzynek na zasadzie „weź, jeśli potrzebujesz, zostaw, jeśli masz nadmiar”, znacznie ułatwi życie miesiączkującym kobietom.
Jak podkreślają pracownice MOPS-u, we współczesnym świecie pojawia się w przestrzeni publicznej coraz więcej dyskusji na temat konieczności wprowadzenia trwałego i powszechnego dostępu do darmowych artykułów higienicznych w szkołach i placówkach edukacyjnych, w których podpaski powinny być dostępne w toaletach priorytetowo. Zgodnie z głównym założeniem projektu, kolejnym i naturalnym krokiem będzie potrzeba umieszczenia takich środków w każdej publicznej toalecie na takiej zasadzie, jak umieszczony jest papier toaletowy.
To nie pierwsza taka akcja Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kędzierzynie-Koźlu. W 2021 roku realizowano projekt "Intimate Box", były to pudełka udekorowane przez seniorów z domów dziennego pobytu. Trafiły do niemal wszystkich szkół podstawowych i średnich.
- Obecny projekty ma służyć zaspokojeniu takich nagłych potrzeb, jak np. miesiączka, która pojawiła się w innym niż planowanym czasie lub gdy okres okazał się zbyt obfity. Pożyczamy taką podpaskę z pudełka i za jakiś czas przynosimy, uzupełniamy stan. Po to, aby mogła służyć innej kobiecie w potrzebie. Skrzynki z artykułami menstruacyjnymi trafiają do budynków użyteczności publicznej. Mamy nadzieję, że uda nam się pozyskać firmy, które będą patronami poszczególnych skrzyneczek. Uzupełniały i monitorowały sytuację. My w zamian na skrzyneczce umieszczamy informację, kto jest patronem. Bardzo wspierają nas Kelli Smith i Marta Koziarska, jesteśmy za to wdzięczne - mówi Agnieszka Jarońska, pracownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i jedna z koordynatorek projektu.
- Od jednostek gminnych, z którymi współpracujemy, dostaliśmy informacje, że jest potrzeba umieszczenia środków menstruacyjnych w toaletach. To dało nam sygnał, aby realizować projekt "Kobiecość". Ambasadorką, partnerką i wolontariuszką jest Kelli Smith i to ona nazwała skrzynki "Pink Box". Będziemy bardzo się cieszyć, jeśli kobiety będą dbać o te skrzynki, np. jakaś pani skorzysta ze skrzynki, to będzie super jak uzupełni ją później - mówi Agata Morkis, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kędzierzynie-Koźlu.
Różowe skrzynki znajdziemy w aquaparku "Wodne Okko", Hali Sportowej "Azoty", na Stadionie "Kuźniczka", w bibliotekach miejskich, w kinach "Chemik" i "Twierdza", niebawem również w urzędzie miasta.
Napisz komentarz
Komentarze