Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 9 maja 2024 18:42
Reklama
Reklama

W Kędzierzynie-Koźlu o sztucznej inteligencji. XIII Seminarium w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Azotach

Tegoroczne, już trzynaste seminarium w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Azotach, poświęcone było sztucznej inteligencji. Temat ten wciąż budzi wiele kontrowersji; jedni widzą w nim ogromny potencjał, inni zaś widzą zagrożenie dla ludzi. Jak jest naprawdę? Czy mamy się czego obawiać? Co sztuczna inteligencja wnosi do naszego życia? Na te i wiele innych zagadnień związanych z wpływem sztucznej inteligencji na nasze życie dyskutowano dzisiaj w auli szkoły.
W Kędzierzynie-Koźlu o sztucznej inteligencji. XIII Seminarium w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Azotach

W Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Azotach odbyło się XIII Seminarium Sztucznej Inteligencji (AI). W spotkaniu wzięli udział między innymi przedstawiciele władz powiatu, przedstawiciele sieci partnerstwa w ramach projektu "Wsparcie Rozwoju Nowoczesnego Kształcenia Zawodowego, Szkolnictwa Wyższego oraz Uczenia się przez Całe Życie", uczniowie, nauczyciele i dyrektorzy.

- Czym jest sztuczna inteligencja? Jakie ma zastosowanie? Jakie wynikają z tego zagrożenia i wyzwania? Gdy we wrześniu pojawił się pomysł zorganizowania seminarium, aby spróbować odpowiedzieć na te pytania, sama poszerzyłam swoją wiedzę na ten temat. Podczas rozmów z uczniami byłam zaskoczona, że oni sami już z tego korzystają. Młode pokolenie zupełnie inaczej funkcjonuje w świecie cyfrowym niż my. Więc to seminarium jest pokazaniem, że musimy popróbować nadążyć za młodymi ludźmi - mówi Maria Staliś, dyrektor Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Azotach.

O tym, czy sztuczna inteligencja kreuje nowe kierunki rozwoju w przemyśle, mówił Kasjan Gut z Jokey Poland Sp. Z o.o. Kędzierzyn-Koźle.

- Sztuczna inteligencja może pomóc w wielu obszarach, na przykład w planowaniu produkcji, konserwacji produkcyjnej. Mamy teraz nowe, inteligentne maszyny, co obejmuje szeroki zakres w naszej firmie sztucznej inteligencji. Jeśli chodzi o zagrożenia, to ja ich nie widzę, dostrzegam same plusy i jestem pewien, że sztuczna inteligencja znacznie pomaga, stanowi szansę na rozwój przedsiębiorstw. W przeciągu kilku lat sztuczna inteligencja może znacznie odciążyć człowieka - mówi Kasjan Gut.

Kolejny prelegent, dr hab. inż. Michał Podpora z Politechniki Opolskiej, przedstawił swój punkt widzenia na zagadnienie, czy sztuczna inteligencja to ewolucja, czy może rewolucja

- Sztuczna inteligencja to zdecydowanie ogromna szansa. Tak jak dawniej telefony komórkowe były cegiełkami z guzikami, tak dziś nie wyobrażamy sobie świata bez telefonów. Sztuczna inteligencja stanowi szansę na zdobycie przewagi. Wiele dziedzin życia, które wydawały się poza zasięgiem AI, okazało się, że właśnie tam ona cudownie wypełnia lukę. Dzięki niej można osiągnąć równie dobre efekty bez nadmiernego wysiłku - mówi Michał Podpora.

Starosta powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego przyznał, że sztuczna inteligencja będzie wszechobecna i trzeba się z tym liczyć. Być może nawet w starostwie znajdzie swoje zastosowanie.

- Jesteśmy obecnie na etapie intensywnego rozwoju sztucznej inteligencji. W pewnym zakresie sami zastanawiamy się nad jej zastosowaniem, na przykład w protokołowaniu. Jest to nieuniknione i musimy się z tym pogodzić, że będą obszary pracy, które będą wykonywane przez roboty lub sztuczną inteligencję. Jednak jestem pewien, że jako ludzie pozostaniemy wiodącym elementem tworzącym rzeczywistość - mówi Paweł Masełko, starosta powiatu.

Wielokropek po słowie "ale" stawia Alicja Górska, prezes Kędzierzyńsko-Kozielskiego Parku Przemysłowego, która wygłosiła swój wykład pt. "Sztuczna Inteligencja: Tak, Ale..."

- Nawet jeśli nie chcemy, nie mamy wyboru, ponieważ towarzyszy nam od lat 50. i rozwija się w zaskakująco szybkim tempie, pomagając nam w życiu. Jednak to "ale" jest potrzebne, aby dobrze z niej korzystać, w sposób etyczny. Nie możemy pozwolić sobie na manipulację i musimy korzystać z tych narzędzi zgodnie z ich przeznaczeniem. Musimy rozwijać się w tym świecie, który wymaga od nas nieco innych kompetencji. Trzeba mieć tego świadomość, i oto właśnie to "ale" - mówi Alicja Górska.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Kristin 08.03.2024 02:10
Chętnie wysłuchałabym takiego wykładu,może szkoła zrobi taki dla zaciekawionych tematem mieszkańców…

Rychu, taki lepszy Ryszard 07.03.2024 23:59
Na chwilę obecną AI bazuje na tym co ci młodzi ludzie wstawiają w sieci. Czy taka "inteligencja" może być źródłem, bazą do tworzenia fundamentu na którym mogłaby się opierać nasza przyszłość? Oglądając pełzające grzbiety na kolanach wężykiem po centrach handlowych jestem pewien, że nie ma co specjalnie się ograniczać i zastanawiać nad przyszłością kulki kręcącej się wokół małej gwiazdy. Obecna młodzież nie zasługuje nawet na 5min poświęcenia.

Jerzy 07.03.2024 22:52
Seminarium w Zespołu Szkół czy to pisała sztuczna inteligencja czy może rzeczywisty analfabeta jeżeli sztuczna inteligencja to broń nas przed taką przyszłością.

Szydłowski 07.03.2024 22:30
Z Żeby nie dać się wymanewrować sztucznej inteligencji trzeba się uczyć

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ