Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 10 maja 2024 03:18
Reklama
Reklama

Coraz lepiej segregujemy, ale wciąż jest wiele do poprawy. Czysty Region rusza z kampanią edukacyjną

Tworzywa sztuczne wciąż trafiają do odpadów zmieszanych, również szkło często ląduje w niewłaściwym pojemniku, a bioodpady zamiast w pojemniku brązowym lądują w czarnym. I to właśnie odpady zmieszane są największą bolączką w gospodarce odpadami na terenie "Czystego Regionu". Związek zamierza to zmienić i w tym celu organizuje kampanię edukacyjną dla mieszkańców.
Coraz lepiej segregujemy, ale wciąż jest wiele do poprawy. Czysty Region rusza z kampanią edukacyjną

Kontrole przeprowadzone na zlecenie Czystego Regionu wykazały sporo nieprawidłowości w gospodarce odpadami. Dziś ruszyła kampania edukacyjna dotycząca odpowiedniego segregowania odpadów, przedstawiciele związku spotkali się z zarządcami nieruchomości wielorodzinnych.

- Jest poprawa w kwestii segregacji odpadów, ale przed nami nadal bardzo dużo pracy, aby osiągnąć odpowiednie wskaźniki, czego wymaga od nas ustawa. Dużo odpadów surowcowych wpada do odpadów zmieszanych, to powoduje, że bezpowrotnie tracimy możliwość odzysku odpadów z pojemnika czarnego. Gdy takie zmieszane odpady trafiają na instalację, nie są poddawane recyklingowi. Pierwsze upomnienie, stwierdzenie nieprawidłowej selektywnej zbiórki odpadów, jest tylko informacją dla mieszkańca, aby poprawił segregację. Kolejne to już cała procedura związana z wprowadzeniem podwyższonej opłaty. W przypadku zabudowań wielorodzinnych obowiązuje odpowiedzialność zbiorowa - mówi Karina Kacperczyk, przewodnicząca zarządu Związku Międzygminnego "Czysty Region". 

Podczas kampanii związek będzie przypominać i informować mieszkańców, w jaki sposób segregować odpady, zwracając szczególną uwagę na czarne pojemniki. Pierwszym krokiem jest spotkanie z zarządcami nieruchomości wielorodzinnych, poza tym związek będzie informować mieszkańców podczas otwartych spotkań oraz innych akcji.

 - Ustawa mówi, że pojemnik czarny jest na odpady zmieszane. Czyli do niego powinny trafiać wszystkie te rzeczy, które pozostały po prawidłowej segregacji. I to jest nasz cel, aby uczulać mieszkańców na to, by czarny pojemnik nie był pojemnikiem na wszystko - dodaje przewodnicząca. 

Grzegorz Mankiewicz, prezes zarządu spółki "Czysty Region" podkreślił, że segregacja odpadów wciąż kuleje.

 - Przez ostatnie lata sytuacja z segregacją w pojemniku bio i szkle, jest coraz lepsza. Problemem jest pojemnik czarny, odpady zmieszane. Jest to najbardziej kosztowna frakcja do zagospodarowania. Przyjmujemy około 24 tysięcy ton odpadów zmieszanych rocznie, w tym mamy około 30 procent odpadów które można by było wysegregować. Ta kampania ma na celu wskazanie, co powinno być trafiać do czarnego pojemnika. Rocznie z tytułu utraty przychodu ze sprzedaży surowców wtórnych z worka czarnego tracimy 600 tysięcy złotych - wyjaśnia Grzegorz Mankiewicz. 

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Rychu, taki lepszy Ryszard 06.03.2024 08:54
Niech w końcu zrobią porządek z blokami, to tam jest najgorszy sort mieszkańców. My w willach mamy kilka koszy, worki, miejsce, czas na to by starannie przygotować śmieci do transportu. Za to jesteśmy karani wysokimi stawkami odbioru śmieci. Frakcje z domków jednorodzinnych a bloków zdecydowanie się różnią. KARY KARY KARY dla bloków !!! ach strach bo jak zareagują wyborcy...

Sorry_memory 07.03.2024 12:34
Rychu, Ty taki mądry. A wiesz jakie są koszty odbioru odpadów z bloku, a jakie z domku? jeden podjazd i kilkadziesiąt mieszkań obsłużone.

Aneta Gadzińska 05.03.2024 23:28
Uświadamianie naszego społeczeństwa odnośnie segregacji śmieci jest jak najbardziej wskazane :)

Jacek 05.03.2024 22:37
Przyroda sama nie umiała wytworzyć plastiku więc stworzyła człowieka który pomógł. Proste.

kwas 05.03.2024 20:52
Ten gościu jakieś sld wcześniej tworzył. Teraz będzie nam mówił jak śmieci wyrzucać. A śmieciarki nie trzymają się terminow.

mieszkańcy 05.03.2024 20:27
Najwyzsza pora sprawdzać kto nie płaci. Ludzie wynajmujący nie zawsze płacą, wory pchają do koszy na ulicy. A ludzie jadący do kościoła w Koźlu przejeżdżają przez podworko na Konopnickiej i pozbywają się za darmo śmieci.

Kolaskowa 05.03.2024 23:16
Postawić kontener w niedzielę pod kościołem to zapełnią w mig.

Kapitan Wons 06.03.2024 06:37
Jeden z Cisowej (domek) wozi śmieci do Kędzierzyna na osiedle wyrzucać śmieci bo tam babcia jego mieszka (ulica stara).

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ