Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 10 maja 2024 19:23
Reklama
Reklama

Z komina smród i dym, a kontrola nic nie wykazała? Wielu mieszkańców wciąż nie potrafi właściwie rozpalić w piecu

W powietrzu czuć już nadchodzącą wiosnę, lecz wieczorami zwłaszcza na osiedlach domów jednorodzinnych dominuje smród z kominów. Niestety nadal dzieje się tak z dwóch podwodów: wciąż palimy śmieci lub źle rozpalamy w palenisku paląc węglem. Tak jak z pierwszym problemem jeszcze można walczyć wystawiając mandaty, tak z tym drugim, niestety wiele nie można zdziałać. Wszystko zależy tylko i wyłącznie od dobrej woli właściciela danej nieruchomości.
Z komina smród i dym, a kontrola nic nie wykazała? Wielu mieszkańców wciąż nie potrafi właściwie rozpalić w piecu

Z pozoru wydawać się może, że powoli żegnamy sezon grzewczy. Wieczory nadal są chłodne a noce mroźne, więc jeszcze trochę będziemy ogrzewać nasze domy i mieszkania. Problem z cuchnącym dymem z kominów wciąż jest obecny, a nawet bardziej dotkliwy. Dlaczego? Bo gdy pogoda jest łaskawa i słoneczna, wielu właścicieli nieruchomości rozpala w domowym palenisku dopiero późnym popołudniem lub wieczorem, kiedy słońce zaczyna zachodzić. Dym z kominów nierzadko śmierdzi, a wiele osób z racji coraz ładniejszej pogody chce przebywać na świeżym powietrzu. Tylko gdy sąsiad rozpala w piecu i zadymia okolicę trudno swobodnie oddychać i jak wiemy nie jest to dla naszego organizmu zdrowe. 

Co w takiej sytuacji zrobić? Interweniować. Zawsze kiedy widzimy, że z komina jakiejś nieruchomości unosi się śmierdzący dym koniecznie zaalarmujmy straż miejską. Możemy spokojnie dokonać takiego zgłoszenia anonimowo. Jednak jak poinformował nas komendant straży miejskiej w Kędzierzynie-Koźlu, najczęściej podczas interwencji okazuje się, że pali się w palenisku tylko węgiel. To skąd ten śmierdzący dym?

 - Zawsze należy nas informować, gdy niepokoi nas to, co wydobywa się z komina jakiegoś domu. Strażnicy miejscy interweniują niezwłocznie i możemy takiego zgłoszenie dokonać anonimowo. Jednak prosimy wtedy o jakieś informacje co odnośnie tej nieruchomości. Z ostatnich doświadczeń mogę śmiało powiedzieć, że palenie śmieci to tylko niewielki odsetek interwencji, większość to niestety niewłaściwa technika palenia - mówi Aleksy Ptaszyński, komendant straży miejskiej w Kędzierzynie-Koźlu. 

Tradycyjne metody rozpalania często opierają się na umieszczeniu papieru lub łatwopalnych materiałów na dnie komory spalania, na które następnie układa się drewno i podpala od dołu. Generuje to sporą ilość dymu i tym samym gorszą jakość powietrza. 

Jest metoda która rozwiązuje ten problem - rozpalanie od góry. Aby zastosować tę technikę, większe kawałki drewna są umieszczane na dnie komory spalania, a na nich układa się mniejsze kawałki w pozycji poziomej. Następnie na górną warstwę drewna kładzie się drobniejsze kawałki lub gałęzie, pozostawiając przestrzenie między nimi, przez które powietrze może swobodnie przepływać. Ostatecznie na wierzchu stosu drewna umieszcza się parę kawałków papieru lub zapałek i podpala się.

Palenie od góry umożliwia równomierne rozprzestrzenianie się ciepła we wszystkich kierunkach, co prowadzi do efektywniejszego wykorzystania drewna i dłuższego czasu palenia. Metoda ta generuje mniej dymu i zanieczyszczeń atmosferycznych, co ma pozytywny wpływ na środowisko. Dłuższy czas palenia oraz mniejsze zużycie drewna oznaczają, że użytkownicy mogą oszczędzać na kosztach ogrzewania, co czyni tę metodę bardziej ekonomiczną. Tak więc jak widać zalet jest naprawdę sporo no co najważniejsze i nie trujemy się nawzajem.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Mieszkaniec Kędzierzyna-Koźle 08.03.2024 09:24
Jakoś prawidłowo rozpalać nie potrafią w Piekarni na Chrobrego obok Skody bo ciągle są kłęby czarnego dymu. Straż Miejska śmiechu warte tylko jeżdżą samochodem i nic nie widzą. Tak jak wyrywany płot w Orliku na Osiedlu Zachód bo ciężko młodzieży udostępnić i otworzyć obiekt w słoneczne dni .Wchodzą przez dziurę w ogrodzeniu. A gdzie Pan jest szefie Straży Miejskiej i pana podwładni z interwencjami u Urzędników.

wow 08.03.2024 08:57
Co tam smród z komina. Mało ważne. Ważne że do lekarza specjalisty np. kardiologa wyznaczą ci termin wizyty za pięć lat, do laryngologa za dwa lata, na rehabilitację najszybciej za 6 miesięcy. Itd... Nie pasuje? No to prywatnie. Chętnie przyjmują i kolejki nie długie. Że co? Że kasy masz mało? Że specjalista zgarnia 2 setki za wizytę? Spokojnie. Jest jeszcze klinika na kuźniczkach. Tam doktor Piasek wszystko leczy.

Rychu, taki lepszy Ryszard 08.03.2024 00:11
Jestem Polakiem, jeszcze niedawno moje światło narodu mi zalecał palenie czym się da byle nie oponami. Ja jestem wiernym podnóżkiem Jarosława ( Zofii po 17tej ) i będę kopcił ile się da. Będę kopcił jak przy światłach głównych w Kłodnicy, będę kopcił jak na Wyspiańskiego, będę przesiąkał wonią smoły jak na Kuźniczkach, będę zaciągał się PM10 jak w Sławięcicach i na wszelkich osiedlach gdzie ciągle panuje przekonanie, że musi dymić z komina by było ciepło. Palacz 2 razy dziennie udaje się w laczkach do swego paleniska. 2 razy dziennie nieumiejętnie rozpala szczapki drewna i zasypuje je migdałami wyrąbanymi w kanałach Śląska przez bezmózgich palaczy opon spod Wiejskiej. Paradoksalnie palacz nie zaciągnie się swoim dymem, chyba, że ma obok podobnego sobie inteligenta, wtedy może nastąpić wymiana woni, zapachów, tak jak u obwą***ących się w piaskownicy psów srających przy foremkach uśmiechniętych bąbelków.

Komin 07.03.2024 19:06
Rozpalanie od góry, tylko trzeba pomyśleć że tylko można rozpalić od góry jeżeli wiatrak jest umieszczony na górze a jeżeli podmoch jest w drzwiczkach jak 80%pieców to jak?

KONFEDERACJA 07.03.2024 17:09
Za komuny byli czerwoni konfidenci ,a teraz są konfidenci zieloni.I jedni i drudzy ratowali i ratują ludzkość.

wow 07.03.2024 22:20
Konfidenci. Jak dzieciak sprayem na murze.

Inder 07.03.2024 12:48
Czy można wezwać Straż Miejską aby rozpaliła prawidłowo w piecu?

Alina 07.03.2024 20:16
Pewnie że rozpalą

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ