Mieszkania powstają między innymi na terenie byłych koszar wojskowych w Koźlu, w pobliżu budowane są także domy szeregowe, w Blachowni przy ulicy Tuwima stanąć ma duży budynek z apartamentami, na osiedlu Powstańców Śląskich (w pobliżu kościoła) deweloper kontynuuje inwestycję, nowe mieszkania powstają też za Lidlem przy alei Jana Pawła II. Nietrudno również znaleźć oferty nowych domów - głównie na osiedlu Cisowa, czy w Większycach, ale też na terenie miasta - za halą sportową budowane są domy szeregowe, podobne osiedle powstaje także na Kuźniczce w rejonie ulicy Grunwaldzkiej. Dodatkowo, miasto zapowiedziało realizację projektu wybudowania nowych bloków w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej przy ulicy Jasnej. Czy jest zapotrzebowanie na nowe budownictwo w naszym regionie? Przeanalizowaliśmy oferty z rynku wtórnego.
Obecnie na portalach ogłoszeniowych dostępne jest blisko 200 nieruchomości od prywatnych sprzedawców. W 2023 roku średnia cena ofertowa metra kwadratowego mieszkania wynosiła 5203 zł. Tempo wzrostu wyniosło 1,67%. Najpopularniejszymi dzielnicami, gdzie pojawiały się nowe oferty mieszkań okazały się Blachownia (+143,52% względem 2022 roku) i Kłodnica (+100,4%). Spadek zainteresowania sprzedażą mieszkań mogliśmy zauważyć tylko w dwóch częściach miasta - Słąwięcice (-48,75%) i Azoty (-633,87%).
W przypadku sprzedaży domów, cena ofertowa domów to 3349zł za metr kwadratowy. Tempo wzrostu wyniosło 6,71%. Najwięcej ofert sprzedaży pojawiło się na osiedlu Cisowa. W 2023 roku mogliśmy zauważyć wzrost ofert o 1431,98% względem 2022 roku. Kolejnym regionem miasta, cieszącym się zainteresowaniem były Kuźniczki (wzrost liczby ogłoszeń o +858,46%). Mniej ogłoszeń sprzedaży domów pojawiło się w Blachowni (-168,78%) oraz Kłodnicy (-27,7%).
- Warto zaznaczyć, że nie każde ogłoszenie sprzedaży nieruchomości, wiąże się z transakcją. Widzimy, że w Kędzierzynie-Koźlu jest zapotrzebowanie na nieruchomości nowe, jak i z rynku wtórnego. Analizy wykazują, że mamy trend rosnący. Jest to w dużej mierze spowodowane większą dostępnością kredytów hipotecznych - mówi Agnieszka Nowak, dyrektor kędzierzyńsko-kozielskiego biura Freedom Nieruchomości.
Ciężko jednoznacznie określić zapotrzebowanie na nowe nieruchomości. Analizy Głównego Urzędu Statystycznego wykazują, że w Kędzierzynie-Koźlu z roku na rok ubywa mieszkańców. Rynek sprzedaży nieruchomości pokazuje jednak, że transakcji jest co raz więcej. Głównym czynnikiem zakupu jakiegokolwiek mieszkania czy domu wciąż pozostaje cena, która zależy od prywatnego sprzedawcy czy dewelopera.
Napisz komentarz
Komentarze