W życiu każdego człowieka nadejdzie moment, gdy siła pamięci zaczyna słabnąć, a wspomnienia wydają się ulatniać. Dla niektórych seniorów ta rzeczywistość staje się codziennym wyzwaniem, a jednym z najtrudniejszych momentów może być chwila, gdy zapomną drogę do swojego własnego domu. Utrata pamięci niestety często jest niechcianym atrybutem procesu starzenia się, wynikiem wielu chorób i niestety znacznie pogarsza jakość życia. Sytuacji, że do zagubionego seniora, który nie może znaleźć drogi do domu, przyjeżdża patrol policji, jest w naszym mieście coraz więcej.
- Coraz częściej policjanci interweniują wobec starszych osób, które między innymi z racji wieku, demencji, czy też innych chorób zagubiły się i nie potrafią wrócić do swoich domów. Jeżeli widzimy starszą, zagubioną osobę, nie bójmy się interweniować. Warto do niej podejść i sprawdzić, czy nie potrzebuje pomocy. Takie zachowanie z naszej strony może uratować komuś życie - mówi nadkom. Magdalena Nakoneczna z kędzierzyńsko-kozielskiej policji.
Technologia również włącza się do walki z problemem zapomnianej drogi do domu. Na rynku są różne systemy lokalizacyjne, bransoletki z GPS oraz specjalne aplikacje mobilne, które stają się wsparciem dla seniorów i ich rodzin. Te innowacyjne rozwiązania pozwalają na szybkie reagowanie w sytuacjach zagubienia, minimalizując ryzyko i stres związany z utratą orientacji, jednak nigdy nie zastąpią czujność społecznej. Dlatego tak ważne jest to, abyśmy reagowali, gdy widzimy zagubioną starszą osobę i spróbowali jej udzielić pomocy, np. wzywając policję.
Napisz komentarz
Komentarze