W ostatnich miesiącach mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla wielokrotnie odbijali się od zamkniętych drzwi aptek pełniących nocne i świąteczne dyżury. Farmaceuci z kolei borykali się z problemami kadrowymi, bo magistrów farmacji po prostu brakuje na rynku i zapewnienie dyżuru bywa niemożliwe, również ze względu na koszty, dotkliwe szczególnie dla właścicieli niewielkich lokalnych aptek w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim. Mówiono o nowelizacji ustawy farmaceutycznej, umożliwiającej finansowanie dyżurów aptek przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Ustawa przeszła nowelizację, jednak w przypadku powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego obowiązek zapłaty spoczywa na samorządzie.
Zgodnie z nowymi przepisami, dyżury aptek w godzinach ponadnormatywnych w samorządach powiatowych z liczbą mieszkańców powyżej 40 tysięcy muszą być finansowane wyłącznie z budżetu powiatu. Do takiego samorządu należy powiat kędzierzyńsko-kozielski, który według danych Głównego Urzędu Statystycznego z 2023 roku posiada 86 635 mieszkańców.
- Myślę, że większość samorządów, które odpowiadały za organizację systemu dyżurów aptek, czekały na tego typu zamianę. Nowelizacja ustawy dzieli jednak te samorządy. Mówimy o finansowaniu dyżurów aptek w dni wolne od pracy. Te samorządy, które posiadają do 40 tysięcy mieszkańców, mają zapewnione finansowanie ze strony Narodowego Funduszu Zdrowia - mówi starosta powiatu Paweł Masełko.
Badania przeprowadzone przez Opole wskazują, że roczny koszt utrzymania całodobowego dyżuru apteki wynosi około 500 tysięcy złotych. Obecnie rozważana opcja, zakładająca dyżur czterogodzinny w dniach ustawowo wolnych od pracy w godzinach 10-14 pochłonie tylko 40 tysięcy złotych w skali roku.
Niewykluczone, że właściciele aptek samodzielnie przeprowadzą badania rentowności i podejmą decyzję o wydłużeniu godzin pracy. W takim przypadku dodatkowe godziny pracy placówek farmaceutycznych nie będą finansowane z budżetu powiatu. Odbędzie się spotkanie władz powiatu z farmaceutami i właścicielami aptek, podczas którego zostanie utworzony plan dyżurów w dni wolne i święta.
- Jako samorząd mamy zabezpieczone wszystkie dni wolne od pracy. Jesteśmy na etapie przeprowadzania analizy poziomu zaspokajania potrzeb w powiecie, w tym dyżurów nocnych i świątecznych dyżurów aptek i dni weekendowe oraz nocną i świąteczną opiekę medyczną. W najbliższy piątek spotykamy się z farmaceutami i właścicielami aptek, aby wspólnie wypracować najlepsze dla mieszkańców rozwiązanie na te nadchodzące miesiące. Myślę, że w drugiej połowie stycznia będziemy mieć informacje, jakie apteki są zainteresowane współpracą - dodał Paweł Masełko.
Napisz komentarz
Komentarze