Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 23:05
Reklama
Reklama
Reklama

Powiat boryka się z dostępnością aptek. Od tego roku samorząd finansuje dyżury w dni wolne od pracy

Starostwo powiatowe w Kędzierzynie-Koźlu mierzy się z problemami dostępności dyżurujących w dni wolne aptek. Po nowelizacji ustawy refundacyjnej, dyżury aptek muszą pozostać dobrowolne dla farmaceutów oraz w przypadku naszego powiatu finansowane z budżetu samorządu.
Powiat boryka się z dostępnością aptek. Od tego roku samorząd finansuje dyżury w dni wolne od pracy

W ostatnich miesiącach mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla wielokrotnie odbijali się od zamkniętych drzwi aptek pełniących nocne i świąteczne dyżury. Farmaceuci z kolei borykali się z problemami kadrowymi, bo magistrów farmacji po prostu brakuje na rynku i zapewnienie dyżuru bywa niemożliwe, również ze względu na koszty, dotkliwe szczególnie dla właścicieli niewielkich lokalnych aptek w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim. Mówiono o nowelizacji ustawy farmaceutycznej, umożliwiającej finansowanie dyżurów aptek przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Ustawa przeszła nowelizację, jednak w przypadku powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego obowiązek zapłaty spoczywa na samorządzie.

Zgodnie z nowymi przepisami, dyżury aptek w godzinach ponadnormatywnych w samorządach powiatowych z liczbą mieszkańców powyżej 40 tysięcy muszą być finansowane wyłącznie z budżetu powiatu. Do takiego samorządu należy powiat kędzierzyńsko-kozielski, który według danych Głównego Urzędu Statystycznego z 2023 roku posiada 86 635 mieszkańców. 

- Myślę, że większość samorządów, które odpowiadały za organizację systemu dyżurów aptek, czekały na tego typu zamianę. Nowelizacja ustawy dzieli jednak te samorządy. Mówimy o finansowaniu dyżurów aptek w dni wolne od pracy. Te samorządy, które posiadają do 40 tysięcy mieszkańców, mają zapewnione finansowanie ze strony Narodowego Funduszu Zdrowia - mówi starosta powiatu Paweł Masełko.

Badania przeprowadzone przez Opole wskazują, że roczny koszt utrzymania całodobowego dyżuru apteki wynosi około 500 tysięcy złotych. Obecnie rozważana opcja, zakładająca dyżur czterogodzinny w dniach ustawowo wolnych od pracy w godzinach 10-14 pochłonie tylko 40 tysięcy złotych w skali roku.

Niewykluczone, że właściciele aptek samodzielnie przeprowadzą badania rentowności i podejmą decyzję o wydłużeniu godzin pracy. W takim przypadku dodatkowe godziny pracy placówek farmaceutycznych nie będą finansowane z budżetu powiatu. Odbędzie się spotkanie władz powiatu z farmaceutami i właścicielami aptek, podczas którego zostanie utworzony plan dyżurów w dni wolne i święta.

- Jako samorząd mamy zabezpieczone wszystkie dni wolne od pracy. Jesteśmy na etapie przeprowadzania analizy poziomu zaspokajania potrzeb w powiecie, w tym dyżurów nocnych i świątecznych dyżurów aptek i dni weekendowe oraz nocną i świąteczną opiekę medyczną. W najbliższy piątek spotykamy się z farmaceutami i właścicielami aptek, aby wspólnie wypracować najlepsze dla mieszkańców rozwiązanie na te nadchodzące miesiące. Myślę, że w drugiej połowie stycznia będziemy mieć informacje, jakie apteki są zainteresowane współpracą - dodał Paweł Masełko.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Naonim 15.01.2024 13:34
40000zł na rok? To w czym problem? Jeżeli dyżur apteki to taka ważna sprawa to każdy mieszkaniec powiatu powinien się na to złożyć. Wychodzi mniej niż złotówka na łebka na rok... Miesięcznie to kilka groszy... Więcej kosztuje spuszczenie wody w kiblu...

chory 14.01.2024 17:58
Zlikwodować prywatne apteki i w prowadzić europejskie-państwowe.

Kaleb 14.01.2024 16:16
Jak kto chory to do szpitala.No ale przecież kaszelek męczy i sraczka,trzeba w nocy iśc po leki.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ