Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 20 maja 2024 09:55
Reklama
Reklama

Miasto wymienia oświetlenie na ekologiczne i ekonomiczne. 99 procent latarni będzie świecić światłem LED

W Kędzierzynie-Koźlu trwa wymiana źródeł światła na nowoczesne oświetlenie LED. Już niedługo aż 99 procent światła, czyli 7 tysięcy punktów w naszym mieście będzie właśnie LED-owa. Inwestycja pochłonęła około 8,8 miliona złotych z czego 5 milionów złotych z dofinansowania w ramach Rządowego Funduszu „Polski Ład” – Program Inwestycji Strategicznych.
Miasto wymienia oświetlenie na ekologiczne i ekonomiczne. 99 procent latarni będzie świecić światłem LED

W miarę postępu technologicznego i rosnącej świadomości ekologicznej, miasta na całym świecie podejmują kroki w kierunku zrównoważonego rozwoju. Jednym z najbardziej widocznych przejawów tej transformacji jest wymiana tradycyjnych źródeł światła na nowoczesne oświetlenie LED. To nie tylko krok w stronę oszczędności energii, ale również ważny wkład w ochronę środowiska. Do tego kierunku dołącza również Kędzierzyn-Koźle, który już w 2019 roku rozpoczął pierwszy etap ledyzacji, obecnie trwa drugi i już za kilka miesięcy wszystkie latarnie będą świecić światłem LED.

- Kędzierzyn-Koźle wchodzi w kolejny etap świetlnej rewolucji! Ostatnie 2,5 tysiąca opraw sodowych jest wymienianych na nowoczesne i ekologiczne. Pozwoli to zaoszczędzić miliony złotych rocznie na rachunkach za prąd. Aktualnie trwa II etap ledyzacji, w ramach którego wymienionych zostanie ponad 800 słupów i 2500 opraw. Całość zadania kosztuje około 8,8 miliona złotych, z czego 5 milionów złotych to dofinansowanie w ramach Rządowego Funduszu „Polski Ład” – Program Inwestycji Strategicznych. Planowana oszczędność w rachunkach za prąd wyniesie blisko milion złotych rocznie - mówi Piotr Pękala, rzecznik urzędu miasta.

- Technologia LED-owa nie jest nowością w Kędzierzynie-Koźlu. Realizowana aktualnie inwestycja dokończy dzieła i spowoduje, że niemal wszystkie latarnie uliczne w Kędzierzynie-Koźlu będą posiadać energooszczędne oprawy. Przypomnijmy, że pierwszy etap ledyzacji został przeprowadzony w 2019 roku. Zrealizowane 3 lata temu zadanie również generuje blisko milionowe oszczędności w skali roku - dodaje.

Jednym z głównych argumentów przemawiających za przejściem na oświetlenie LED jest oszczędność energii. LED-y zużywają znacznie mniej energii niż tradycyjne żarówki czy świetlówki, co przekłada się na niższe rachunki za prąd dla miast i ich mieszkańców. Ponadto, długi okres użytkowania diod LED oznacza rzadszą konieczność wymiany, co redukuje ilość odpadów.

Aspekty ekologiczne są kluczowym czynnikiem decydującym o wyborze oświetlenia LED. W przeciwieństwie do tradycyjnych żarówek, diody LED nie zawierają substancji toksycznych, takich jak rtęć, co czyni je bardziej przyjaznymi dla środowiska. Ponadto, mniejsze zużycie energii oznacza mniejszą emisję dwutlenku węgla, co przyczynia się do ograniczenia wpływu na zmiany klimatyczne.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Rafał S. 22.12.2023 17:50
Te "lampki" to sobie niech włodarze zamontują w domu w akwarium, ledy są za słabe aby z wysokości 7-9m oświetlały chodnik czy ulicę. Gratuluję kolejnych pieniędzy wydanych w błoto

Sąsiad 21.12.2023 22:01
Porażka to oswietlenie. Na osiedlu Zachód połowa czasem świeci, czasem nie a gdy już im się uda świecić to dają światło punktowo tylko wokół słupa i w zasadzie jest ciemno na osiedlu i chodnikach. W odczuciu jest 30% tego światła co było wczesniej

zuch 21.12.2023 17:51
Super. Będzie łatwiej omijać dziury w drogach i wiaduktach.

Grzegorz 21.12.2023 16:23
Trochę szkoda, bo choć wiem, że ledy są bardziej energooszczędne, to jednak lampy sodowe po prostu ładniej wyglądają w ciemności. Dają przyjemne, miękkie światło, a nie zimne jak w trupiarni.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ