Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 10 maja 2024 20:28
Reklama
Reklama

Romowie zaprosili mieszkańców do swojego artystycznego świata. Festiwal Kultury Romskiej w "Chemiku"

Czerwień, złoty, błękit i żółty były kolorami, które zdominowały scenę Domu Kultury "Chemik", kiedy na kilka godzin zawładnęli nią romscy artyści. Zabrali publiczność w swój świat, pełen muzyki, tańca i koloru, przybliżyli swoją kulturę i pokazali, że są barwną częścią naszego miasta. Festiwal Kultury Romskiej to była okazja do integracji i być może wymazania wielu stereotypów.
Romowie zaprosili mieszkańców do swojego artystycznego świata. Festiwal Kultury Romskiej w "Chemiku"

Już po raz dwunasty Domu Kultury "Chemik" zamienił się w kolorowy, roztańczony i rozśpiewany świat romski. Na scenie wystąpiły także dzieci z placówek zaprzyjaźnionych z Publiczną Szkołą Podstawową nr 1. Wszystko to za sprawą Festiwalu Kultury Romskiej organizowanego przez Publiczną Szkołę Podstawową nr 1. Wystąpiły zespoły taneczne nie tylko z Kędzierzyna-Koźla, recytowano również wiersze romskich poetów.

- Jest to święto naszej szkoły, już po raz dwunasty organizujemy Festiwal Kultury Romskiej.  Dużo stereotypów narosło wokół społeczności romskiej, a to nieprawda. Pracujemy razem, znamy się i wiem, że niczym się nie różnimy. Wszystko po to, by uświadomić, że inny nie znaczy gorszy. To nie jest zagrożenie, a wartość. Możemy być inni, ale wspólnie działać, robiąc coś pięknego dla mieszkańców Kędzierzyn-Koźla - mówi Katarzyna Czapla, dyrektor Publicznej szkoły Podstawowej nr 1. 

- To wydarzenie jest dla nas bardzo ważne. Cieszymy się, że przychodzą goście i chcą nas Romów oglądać, słuchać i wspólnie z nami się bawić, spędzić czas. Przede wszystkim chcemy przełamywać stereotypy, bo są bardzo silne, a dla wielu z nas krzywdzące - dodaje Inga Mirga, asystent edukacji romskiej w Publicznej Szkole Podstawowej nr 1.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Koźlak z Targowej 05.01.2024 13:35
Kulturę cinów można zobaczyć a nawet poznać na ulicy Targowej

Jeju 01.12.2023 17:10
Ciekawe dlaczego festiwal kultury tylko romskiej, a Sinti to co, dyskryminacja?

Zgred 01.12.2023 15:30
Byłem. Kupiłem sobie dwa złote sygnety, perfum i młot udarowy. Poznałem też swoją przyszłość z ręki a to wszystko za jedyne kilkaset złotych. Jestem bardzo zadowolony i na pewno przyjdę za rok znowu się zintegrować.

Grobelny 01.12.2023 10:26
Zawsze darzyłem sympatią Romów.Mają swoje zasady i obyczaje,które zachowują do dzisiaj.Nie gonią za pieniędzmi i cenią wolność. I nie zdurnieli na punkcie smartfonów i mediów. No i dziewczyny Romskie są ładne.

Sanczo 01.12.2023 11:43
Tak, do trzydziestki. Potem lochy

Realista 01.12.2023 06:45
Tak!!! Przestańcie p......ć głupoty,dwa przykłady: kupiłem głodnej pani dwie drożdżówki a zanim wsiadłem do samochodu jedzenie wylądowało w śmietniku,a w czasie wizyty u lekarza dwie romki bez kolejki i z wrzaskiem wepchnęły się na siłę do gabinetu gdyż im się należy i bardzo się spieszą 😭

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ