Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 11 maja 2024 22:14
Reklama
Reklama

Jakość wody w Odrze i Kanale Gliwickim nie uległa pogorszeniu. Wojewoda Opolski wydał komunikat w sprawie pożaru składowiska odpadów

W poniedziałek Wojewoda Opolski Sławomir Kłosowski wydał komunikat w związku z pożarem składowiska odpadów niebezpiecznych przy ulicy Chełmońskiego w Kędzierzynie-Koźlu.
Jakość wody w Odrze i Kanale Gliwickim nie uległa pogorszeniu. Wojewoda Opolski wydał komunikat w sprawie pożaru składowiska odpadów

Komunikat Wojewody Opolskiego:

Od piątku (24.11.2023 r.) trwa dogaszanie i dozorowanie pożarzyska. Obecnie na miejscu pracują 3 jednostki Straży Pożarnej. Dogaszanie potrwa najprawdopodobniej do środy. Zgodnie z wynikami badań WIOŚ jakość wody w Kanale Gliwickim ani w Odrze nie uległa pogorszeniu. Państwowa Inspekcja Sanitarna pobrała i przebadała 4 próby wody z dwóch najbliższych ujęć od pożarzyska (położonych w odległości odpowiednio 2,1 km i 2,7 km od pożarzyska). Wszystkie parametry chemiczne wody są prawidłowe. Pożar nie miał negatywnego wpływu na jakość wody do picia. W związku z niepogorszeniem jakości wody w Odrze i Kanale Gliwickim Wojewoda Opolski cofa rekomendację dotyczącą wstrzymania się od korzystania z wód Odry i Kanału Gliwickiego.

Próby zostały pobrane z łodzi OSP w Sławięcicach w następujących punktach:

1) Kanał Gliwicki – powyżej miejsca pożaru

2) Kanał Gliwicki – poniżej miejsca pożaru

3) Rzeka Odra – powyżej ujścia Kanału Gliwickiego i pożaru

4) Rzeka Odra – poniżej ujścia Kanału Gliwickiego i poniżej pożaru

5) Rzeka Odra – jaz w Januszkowicach.

Wyznaczony zakres badań analitycznych obejmował: temperaturę, pH, przewodność, tlen rozpuszczony, nasycenie tlenem, przewodność elektryczna właściwa, ChZTCr, substancje powierzchniowo czynne anionowe (surfraktanty anionowe), węglowodory ropopochodne, azot ogólny, fosfor ogólny, chlorki, siarczany, BTX, ołów, nikiel, kadm, rtęć.

Otrzymane cząstkowe wyniki badań wstępnych z dnia 23.11.2023 r. nie wykazują wpływu akcji gaśniczej na uzyskane parametry (wyniki w tabeli).

W żadnym z badanych punktów nie stwierdzono substancji powierzchniowo czynnych anionowych (<0,050 mg/l) oraz lotnych węglowodorów aromatycznych BTX (benzen, toluen, ksyleny; tj. <0,050 μg/l), co wskazuje, że wody pogaśnicze nie przedostały się do rzeki Odry.

W dniu 24.11.2023 r. kontynuowano zgodnie ze zleceniem OWIOŚ pomiary za pomocą mobilnego spektrometru RAPIDplus stanu powietrza w następujących lokalizacjach:

1) Kędzierzyn-Koźle, ul. Chełmońskiego port – miejsce pożaru,

2) Kędzierzyn-Koźle, rejon ul. Ludwikowskiego,

3) Kędzierzyn-Koźle, osiedle Koźle ul. Lwowska,

4) Kędzierzyn-Koźle, ul. Kłodnicka – dzielnica Kłodnica.

W wyniku przeprowadzonych przez WIOŚ w Opolu badań na obecność substancji niebezpiecznych w powietrzu przy użyciu mobilnego spektrometru RAPIDplus stwierdzono zmniejszenie intensywności izoproanolu w monitorowanej chmurze powstałej w wyniku pożaru odpadów. Wyniki pomiarów z 24.11.2023 r. w stosunku do wyników uzyskanych w dniu 23.11.2023 r. wskazują na zmniejszenie oddziaływania źródła zdarzenia.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ekologia po polsku 27.11.2023 13:28
Właściciel nieruchomości powinien zapłacić za wszelkie szkody wyrządzone środowisku i akcje służb. Wynajął halę na której ktoś zaczął zwozić odpady, a potem prawdopodobnie sam ją podpalił za co jeszcze dostanie ubezpieczenie. SKANDAL!

Na władze nie poradze 27.11.2023 12:51
Coś nic nie piszą ,czy juz ukarano truciciela Odry , i właściciela magazynu w Kozlu na którym składowano chemikalia, a Felek z Kłodnicy dostał mandat bo palił liście w ogrodzie!

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ