Zadaniem usług sąsiedzkich jest wsparcie samotnych seniorów, którzy doświadczają trudności w codziennym życiu, ale niekoniecznie potrzebują jeszcze specjalistycznych usług opiekuńczych. Usługi sąsiedzkie mają być odpowiedzią na lukę, jaka bez wątpienia powstała w realiach społecznych. Jest wielu seniorów, którym podstawowa pomoc, jak zakupy, sprzątanie, mycie okien jest bardzo potrzebna.
W ramach usług sąsiedzkich może być świadczona pomoc w następującym zakresie: pomoc w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych, prosta podstawowa opieka higieniczno-pielęgnacyjna – czynności podstawowe, które nie wymagają specjalistycznego przygotowania, w miarę potrzeb oraz możliwości zapewnienie kontaktów z otoczeniem.
Zgodnie z ustawą z usług sąsiedzkich będzie mogła skorzystać osoba samotna, która z powodu wieku, choroby lub innych powodów wymaga wsparcia innych osób, natomiast nie może go otrzymać. Za osobę samotną uznaje się osobę, która samotnie prowadzi gospodarstwo domowe, nie znajduje się w związku małżeńskim, nie posiada zstępnych ani wstępnych, czyli dzieci, wnuków, rodziców, dziadków.
Jednak ostatecznie o tym, czy taka usługa zostanie wprowadzona w naszym mieście, zadecyduje gmina. Póki co taka decyzja nie zapadła.
- Pomoc sąsiedzka jest zadaniem fakultatywnym, nie obligatoryjnym i obecnie analizujemy kwestię wymogów i kosztów. Musi być przeprowadzona szczegółowa analiza finansowa, bo realizacja tego zadania nie jest dla gminy bezkosztowa - mówi Agata Morkis, dyrektor Miejskiego Ośrodek Pomocy Społecznej w Kędzierzynie-Koźlu.
Napisz komentarz
Komentarze