Wiemy, ile pieniędzy będą miały do dyspozycji stowarzyszenia i kluby sportowe, które pracują z młodzieżą na terenie miasta. Gmina rozstrzygnęła właśnie konkurs na wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej poprzez szkolenie dzieci i młodzieży do lat 21 z terenu Kędzierzyna-Koźla. Pieniędzy jest więcej niż rok temu, a nowością jest przyznanie dotacji na dwa lata działalności.
Dla klubów i stowarzyszeń zajmujących się szkoleniem dzieci i młodzieży pieniądze pochodzące z budżetu miasta są podstawą funkcjonowania. Pozwalają na pokrycie wynagrodzeń trenerów, czynszu za użytkowanie obiektów sportowych, badań lekarskich dla zawodników, czy udziału w zawodach i rozgrywkach ligowych. Potrzeby klubów są jednak o wiele wyższe, dlatego podziałowi środków z urzędu każdego roku towarzyszą duże emocje.
Rozstrzygnięcie tegorocznego konkursu przyniosło spore zmiany dla funkcjonowania naszych sportowców. Pierwszą pozytywną odmianą jest termin, w którym gmina rozdysponowała pieniądze. W ubiegłym roku rozstrzygnięcie konkursu mocno wydłużyło się w czasie, co spowodowało pewne utrudnienia dla przyszłych beneficjentów. Po drugie, wzrosła kwota, którą magistrat zdecydował się wydać na wsparcie sportu. W tym roku będzie to 700 tysięcy złotych wobec niespełna 620 tysięcy w roku ubiegłym. Te liczby nie do końca oddają jednak wysokość wydatków poniesionych przez urząd. Poza konkursem znajdują się bowiem środki dla ZAKSY Kędzierzyn-Koźle. W ubiegłym roku na promocję miasta przez sport magistrat wydał blisko 844 tysiące złotych. W bieżącym roku przetarg na tę usługę jeszcze trwa. Inna sprawa, że w ciągu roku z miejskiej kasy przeznaczane są dodatkowe środki dla stowarzyszeń i klubów, np. na organizacje imprez, nad którymi patronat obejmuje urząd bądź na wsparcie wcześniej nieprzewidzianych turniejów i zawodów.
Zupełnym novum jest natomiast dwuletni okres obowiązywania umów. Do tej pory komisja zbierała się corocznie, a wysokość dotacji determinowana była m.in. przez liczbę sekcji w roku kalendarzowym, czy też liczbę dzieci i młodzieży, które uprawiają daną dyscyplinę sportu w klubie. Właśnie z tego powodu w sąsiedniej Reńskiej Wsi konkurs ogłaszany jest na rok, ale dotacja wypłacana jest w dwóch ratach. Jeśli po pierwszym półroczu okaże się, że dany zespół zmniejszył stan posiadanych zespołów, jego dotacja może zostać pomniejszona, a zaoszczędzone środki trafią do innych klubów. Prawdopodobnie takie rozwiązanie zostanie również zastosowane w tym roku w Pawłowiczkach.
Dlaczego magistrat zdecydował się na dwuletni okres obowiązywania umów?- Taką możliwość daje ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. W 2009 roku dotacje zostały przyznane nawet na trzy lata, zgodnie z tą ustawą. Ponieważ apelowały o to kluby sportowe, urząd miasta postanowił powrócić do takiego sposobu przyznawania dotacji. Zapewnia to klubom ciągłość finansowania, łatwiej im zaplanować działalność. Obie strony tylko raz przechodzą przez czasochłonne procedury konkursowe, a w czasie konkursu odbywają się przecież mecze, zawody sportowe, czyli kluby ponoszą już koszty, których w tym czasie nie można im zwrócić. Taką dotację na kilka lat kluby rozliczają w kilku transzach. - wyjaśnia Jarosław Jurkowski z urzędu miasta.
Jak dowiadujemy się od urzędników, w przypadku gdyby sekcja, na którą klub otrzymał dofinansowanie w ciągu roku została zlikwidowana, to beneficjent konkursu będzie musiał zwrócić należną cześć dotacji do urzędu. Magistrat jest również otwarty na powstawanie nowych sekcji. W takim przypadku urząd może ogłosić kolejny konkurs w celu udzielenia pomocy danym podmiotom.
Poniżej prezentujemy wysokość dotacji z urzędu miasta dla poszczególnych podmiotów, które wzięły udział w konkursie na rok 2015 i 2016 z podziałem na dyscypliny sportowe: (podane kwoty są wysokością dotacji na jeden rok kalendarzowy).
Piłka nożna
TS Chemik Kędzierzyn-Koźle, mężczyźni – 137.000
KS Sławięcice, mężczyźni – 30.000
RTS Odra Kędzierzyn-Koźle, mężczyźni – 25.000
KS Cisowa, mężczyźni – 22.000
TS Chemik Kędzierzyn-Koźle, kobiety – 20.000
UKS Kłodnica – 7.000
Lekka atletyka
MMKS Kędzierzyn-Koźle – 48.000
LUKS Chemik – 10.000
Badminton
Beninca UKS Feniks – 18.000
MMKS Kędzierzyn-Koźle – 15.000
UKS Kłodnica – 15.000
Piłka siatkowa
MMKS Kędzierzyn-Koźle, chłopcy – 45.000
MMKS Kędzierzyn-Koźle, dziewczęta – 39.000
Stowarzyszenie Sportowe Kaman Volley – 11.000
Koszykówka
MMKS Kędzierzyn-Koźle, chłopcy – 20.000
MMKS Kędzierzyn-Koźle, dziewczęta – 15.000
Tenis stołowy
KTS Kłodnica – 15.000
MMKS Kędzierzyn-Koźle – 10.000
Szachy
Kędzierzyński Klub Szachowy Szach – 12.000
UKS Caper – 3.000
Pływanie
MMKS Kędzierzyn-Koźle – 48.000
Strzelectwo sportowe
MMKS Kędzierzyn-Koźle – 9.000
Boks
TS Chemik Kędzierzyn-Koźle – 20.000
Zapasy
UKS Olimpijczyk – 22.000
Karate
Stowarzyszenie Sympatyków Karate Bushido – 18.000
Softball, baseball
UKS Caper – 20.000
Modelarstwo
Stowarzyszenie Modelarzy Koziołki – 14.000
Ratownictwo wodne
Międzyszkolny Uczniowski Klub Sportowy WOPR – 11.000
Tenis ziemny
Kędzierzyński Klub Tenisowy – 11.000
Golf
Oddział Regionalny Olimpiady Specjalne Polska-Opolskie – 10.000
Jak wygląda finansowanie sportu w gminach ościennych? Najwięcej na swoje zespoły wydają gminy: Bierawa i Reńska Wieś. Szczególnie zespoły z tej pierwszej są prawdziwymi krezusami na tle reprezentantów innych gmin wiejskich powiatu.
W tym roku Bierawa przeznaczy na sport kwotę 154 tysięcy złotych, o 5 tysięcy więcej niż w roku ubiegłym. Tak wygląda podział środków na zespoły: LZS Odrzanka Dziergowice – 60.450, LZS Kotlarnia-Goszyce – 35.550, LZS Zawisza Stara Kuźnia – 30.450, LZS Stare Koźle – 27.550.
W Reńskiej Wsi do wydania jest kwota 150 tysięcy złotych, taka sama jak w roku ubiegłym. Dotacje na pierwsze półrocze roku prezentują się następująco: LZS Śląsk Reńska Wieś – 22.000, LKS Po-Ra-Wie Większyce – 16.500, LZS Naprzód Długomiłowice – 10 tysięcy, LZS DFK Łężce – 9.500, LZS Inter Mechnica – 9.500, LZS Pokrzywnica – 5.500, LZS Gierałtowice – 2.000.
Ubiegłoroczną dotację utrzymano też w pozostałych gminach wiejskich powiatu. W Pawłowiczkach jest to kwota 110 tysięcy złotych. Jak na razie nie wiadomo, ile pieniędzy trafi do poszczególnych klubów. O tym zadecyduje Gminne Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych.
W Cisku dotacja utrzymała się na poziomie stu tysięcy złotych. O rozdysponowaniu 60 tysięcy zadecyduje Gminne Zrzeszenie LZS. Na wsparcie w wysokości 30 tysięcy złotych może liczyć LKS Victoria Cisek, z kolei 10 tysięcy złotych trafi na konto Towarzystwa Promocji i Rozwoju wsi Cisek „Cisek 2000”.
W Polskiej Cerekwi dotację w wysokości 60 tysięcy złotych podzielą między siebie: LKJ Lewada Zakrzów – 25.000, Gminny Związek LZS Polska Cerekiew – 21.000, TS Unia Polska Cerekiew – 12.500, LUKS Atena Polska Cerekiew – 1.500. Na uwagę zasługuje, że w tej gminie corocznie przyznawane są również stypendia dla najzdolniejszych sportowców, którzy występują w klubach z gminy bądź są jej mieszkańcami.
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze