Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 08:31
Reklama
Reklama
Reklama

Pieniądze na sport rozdzielone. Urząd miasta dał klubom więcej niż rok temu

Pieniądze na sport rozdzielone. Urząd miasta dał klubom więcej niż rok temu
Wiemy, ile pieniędzy będą miały do dyspozycji stowarzyszenia i kluby sportowe, które pracują z młodzieżą na terenie miasta. Gmina rozstrzygnęła właśnie konkurs na wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej poprzez szkolenie dzieci i młodzieży do lat 21 z terenu Kędzierzyna-Koźla. Pieniędzy jest więcej niż rok temu, a nowością jest przyznanie dotacji na dwa lata działalności.

Dla klubów i stowarzyszeń zajmujących się szkoleniem dzieci i młodzieży pieniądze pochodzące z budżetu miasta są podstawą funkcjonowania. Pozwalają na pokrycie wynagrodzeń trenerów, czynszu za użytkowanie obiektów sportowych, badań lekarskich dla zawodników, czy udziału w zawodach i rozgrywkach ligowych. Potrzeby klubów są jednak o wiele wyższe, dlatego podziałowi środków z urzędu każdego roku towarzyszą duże emocje.

Przewodniczącym komisji konkursowej był wiceprezydent miasta Wojciech Jagiełło.
Przewodniczącym komisji konkursowej był wiceprezydent miasta Wojciech Jagiełło.


Rozstrzygnięcie tegorocznego konkursu przyniosło spore zmiany dla funkcjonowania naszych sportowców. Pierwszą pozytywną odmianą jest termin, w którym gmina rozdysponowała pieniądze. W ubiegłym roku rozstrzygnięcie konkursu mocno wydłużyło się w czasie, co spowodowało pewne utrudnienia dla przyszłych beneficjentów. Po drugie, wzrosła kwota, którą magistrat zdecydował się wydać na wsparcie sportu. W tym roku będzie to 700 tysięcy złotych wobec niespełna 620 tysięcy w roku ubiegłym. Te liczby nie do końca oddają jednak wysokość wydatków poniesionych przez urząd. Poza konkursem znajdują się bowiem środki dla ZAKSY Kędzierzyn-Koźle. W ubiegłym roku na promocję miasta przez sport magistrat wydał blisko 844 tysiące złotych. W bieżącym roku przetarg na tę usługę jeszcze trwa. Inna sprawa, że w ciągu roku z miejskiej kasy przeznaczane są dodatkowe środki dla stowarzyszeń i klubów, np. na organizacje imprez, nad którymi patronat obejmuje urząd bądź na wsparcie wcześniej nieprzewidzianych turniejów i zawodów.

Zupełnym novum jest natomiast dwuletni okres obowiązywania umów. Do tej pory komisja zbierała się corocznie, a wysokość dotacji determinowana była m.in. przez liczbę sekcji w roku kalendarzowym, czy też liczbę dzieci i młodzieży, które uprawiają daną dyscyplinę sportu w klubie. Właśnie z tego powodu w sąsiedniej Reńskiej Wsi konkurs ogłaszany jest na rok, ale dotacja wypłacana jest w dwóch ratach. Jeśli po pierwszym półroczu okaże się, że dany zespół zmniejszył stan posiadanych zespołów, jego dotacja może zostać pomniejszona, a zaoszczędzone środki trafią do innych klubów. Prawdopodobnie takie rozwiązanie zostanie również zastosowane w tym roku w Pawłowiczkach.SONY DSC

Dlaczego magistrat zdecydował się na dwuletni okres obowiązywania umów?- Taką możliwość daje ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. W 2009 roku dotacje zostały przyznane nawet na trzy lata, zgodnie z tą ustawą. Ponieważ apelowały o to kluby sportowe, urząd miasta postanowił powrócić do takiego sposobu przyznawania dotacji. Zapewnia to klubom ciągłość finansowania, łatwiej im zaplanować działalność. Obie strony tylko raz przechodzą przez czasochłonne procedury konkursowe, a w czasie konkursu odbywają się przecież mecze, zawody sportowe, czyli kluby ponoszą już koszty, których w tym czasie nie można im zwrócić. Taką dotację na kilka lat kluby rozliczają w kilku transzach. - wyjaśnia Jarosław Jurkowski z urzędu miasta.

Jak dowiadujemy się od urzędników, w przypadku gdyby sekcja, na którą klub otrzymał dofinansowanie w ciągu roku została zlikwidowana, to beneficjent konkursu będzie musiał zwrócić należną cześć dotacji do urzędu. Magistrat jest również otwarty na powstawanie nowych sekcji. W takim przypadku urząd może ogłosić kolejny konkurs w celu udzielenia pomocy danym podmiotom.

Poniżej prezentujemy wysokość dotacji z urzędu miasta dla poszczególnych podmiotów, które wzięły udział w konkursie na rok 2015 i 2016 z podziałem na dyscypliny sportowe: (podane kwoty są wysokością dotacji na jeden rok kalendarzowy).

Piłka nożna
TS Chemik Kędzierzyn-Koźle, mężczyźni – 137.000
KS Sławięcice, mężczyźni – 30.000
RTS Odra Kędzierzyn-Koźle, mężczyźni – 25.000
KS Cisowa, mężczyźni – 22.000
TS Chemik Kędzierzyn-Koźle, kobiety – 20.000
UKS Kłodnica – 7.000
Lekka atletyka
MMKS Kędzierzyn-Koźle – 48.000
LUKS Chemik – 10.000
Badminton
Beninca UKS Feniks – 18.000
MMKS Kędzierzyn-Koźle – 15.000
UKS Kłodnica – 15.000
Piłka siatkowa
MMKS Kędzierzyn-Koźle, chłopcy – 45.000
MMKS Kędzierzyn-Koźle, dziewczęta – 39.000
Stowarzyszenie Sportowe Kaman Volley – 11.000
Koszykówka
MMKS Kędzierzyn-Koźle, chłopcy – 20.000
MMKS Kędzierzyn-Koźle, dziewczęta – 15.000
Tenis stołowy
KTS Kłodnica – 15.000
MMKS Kędzierzyn-Koźle – 10.000
Szachy
Kędzierzyński Klub Szachowy Szach – 12.000
UKS Caper – 3.000
Pływanie
MMKS Kędzierzyn-Koźle – 48.000
Strzelectwo sportowe
MMKS Kędzierzyn-Koźle – 9.000
Boks
TS Chemik Kędzierzyn-Koźle – 20.000
Zapasy
UKS Olimpijczyk – 22.000
Karate
Stowarzyszenie Sympatyków Karate Bushido – 18.000
Softball, baseball
UKS Caper – 20.000
Modelarstwo
Stowarzyszenie Modelarzy Koziołki – 14.000
Ratownictwo wodne
Międzyszkolny Uczniowski Klub Sportowy WOPR – 11.000
Tenis ziemny
Kędzierzyński Klub Tenisowy – 11.000
Golf
Oddział Regionalny Olimpiady Specjalne Polska-Opolskie – 10.000

Jak wygląda finansowanie sportu w gminach ościennych? Najwięcej na swoje zespoły wydają gminy: Bierawa i Reńska Wieś. Szczególnie zespoły z tej pierwszej są prawdziwymi krezusami na tle reprezentantów innych gmin wiejskich powiatu.

Najwyższą dotację spośród wszystkich gmin wiejskich rozda Bierawa.
Najwyższą dotację spośród wszystkich gmin wiejskich rozda Bierawa.


W tym roku Bierawa przeznaczy na sport kwotę 154 tysięcy złotych, o 5 tysięcy więcej niż w roku ubiegłym. Tak wygląda podział środków na zespoły: LZS Odrzanka Dziergowice – 60.450, LZS Kotlarnia-Goszyce – 35.550, LZS Zawisza Stara Kuźnia – 30.450, LZS Stare Koźle – 27.550.

W Reńskiej Wsi do wydania jest kwota 150 tysięcy złotych, taka sama jak w roku ubiegłym. Dotacje na pierwsze półrocze roku prezentują się następująco: LZS Śląsk Reńska Wieś – 22.000, LKS Po-Ra-Wie Większyce – 16.500, LZS Naprzód Długomiłowice – 10 tysięcy, LZS DFK Łężce – 9.500, LZS Inter Mechnica – 9.500, LZS Pokrzywnica – 5.500, LZS Gierałtowice – 2.000.

Ubiegłoroczną dotację utrzymano też w pozostałych gminach wiejskich powiatu. W Pawłowiczkach jest to kwota 110 tysięcy złotych. Jak na razie nie wiadomo, ile pieniędzy trafi do poszczególnych klubów. O tym zadecyduje Gminne Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych.

W Cisku dotacja utrzymała się na poziomie stu tysięcy złotych. O rozdysponowaniu 60 tysięcy zadecyduje Gminne Zrzeszenie LZS. Na wsparcie w wysokości 30 tysięcy złotych może liczyć LKS Victoria Cisek, z kolei 10 tysięcy złotych trafi na konto Towarzystwa Promocji i Rozwoju wsi Cisek „Cisek 2000”.

W Polskiej Cerekwi dotację w wysokości 60 tysięcy złotych podzielą między siebie: LKJ Lewada Zakrzów – 25.000, Gminny Związek LZS Polska Cerekiew – 21.000, TS Unia Polska Cerekiew – 12.500, LUKS Atena Polska Cerekiew – 1.500. Na uwagę zasługuje, że w tej gminie corocznie przyznawane są również stypendia dla najzdolniejszych sportowców, którzy występują w klubach z gminy bądź są jej mieszkańcami.

SONY DSC

SONY DSC

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ