Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 15:53
Reklama
Reklama
Reklama

Miasto wspólnie z Nadleśnictwem i Czystym Regionem zachęca mieszkańców do zbierania śmieci podczas leśnych spacerów

Celem akcji społecznej „Zabierz baLASt” jest zamanifestowanie wspólnej odpowiedzialności i troski za tereny zielone. Razem zadbajmy o środowisko i zrzućmy ten ciążący na nim balast, jakim niewątpliwe są porzucone śmieci. Wybierając się na spacer pamiętajmy o niewielkim worku, do którego wrzucimy odpady, które napotkamy na swojej drodze. Wystarczy zabrać ze sobą kilka butelek czy opakowań. W ten niezobowiązujący sposób przywrócimy lasy do ich naturalnego wyglądu. Krok po kroku. Wspólnie.
Miasto wspólnie z Nadleśnictwem i Czystym Regionem zachęca mieszkańców do zbierania śmieci podczas leśnych spacerów

Około połowę powierzchni Kędzierzyna-Koźla stanowią lasy. Otaczają one największe miejskie osiedla, w tym Pogorzelec, Piastów-Powstańców Śląskich, Śródmieście, Sławięcice, Cisową, Azoty czy Kuźniczki. Stanowią one nie tylko skuteczną i naturalną barierę od zabudowy przemysłowej, ale spełniają również ważną rolę rekreacyjną. Stanowią przestrzeń chętnie i często odwiedzaną przez mieszkańców. Lasy są destynacją spacerowiczów oraz osób wyprowadzających psy. To tam znajdują oni miejsce oddalone od ulicznego zgiełku, w którym mogą wypocząć i mieć bliższy kontakt z naturą. Leśne dukty są także idealnym miejscem do aktywności sportowej. Korzystają z nich biegacze, rowerzyści oraz osoby uprawiające nordic walking.

Pomimo cyklicznych akcji sprzątania lasów realizowanych przez Nadleśnictwo Kędzierzyn, miejskie szkoły, rady osiedli oraz nieformalne grupy mieszkańców w dalszym ciągu możemy spotkać miejsca zanieczyszczone przez człowieka. Na estetykę terenów zielonych i komfort ludzi w nich wypoczywających wpływają nie tylko nielegalnie, duże składowiska, ale również porozrzucane przez nieodpowiedzialnych spacerowiczów pojedyncze butelki po napojach, papierki po słodyczach czy drobne odpady.

Ideą kampanii społecznej „Zabierz baLASt” jest także zamanifestowanie społecznej odpowiedzialności  i troski za tereny zielone, jako wspólnego dobra. Celem inicjatywy nie jest organizacja szeroko zakrojonej akcji sprzątania, w której w jednym czasie uczestniczy nawet grupa kilkudziesięciu osób, a rozbudzenie indywidualnej potrzeby zabrania ze sobą nawet niewielkiej liczby odpadów. Według założenia sprzątanie lasu ma odbywać się przy okazji spaceru, a nie go zastąpić. Im więcej osób zrozumie tę ideę i przyłączy się do niej w trakcie codziennych wycieczek, tym szybciej wysprzątamy nasze lasy.

W ramach kampanii społecznej „Zabierz baLASt” planowanych jest wiele działań informacyjnych, które zadaniem jest podniesienie wzrostu świadomości ekologicznej oraz promowanie odpowiednich postaw prośrodowiskowych wśród mieszkańców korzystających z zasobów natury, a także wzrost poczucia współodpowiedzialności za czystość otaczających nas terenów zielonych.

W niedalekiej przyszłości przy wejściach do lasów najczęściej odwiedzanych przez mieszkańców zamontowane zostaną również specjalne tabliczki i pojemniki na worki, do których spacerowicze będą mogli wyrzucić wyzbierane przez siebie odpady.

Akcja „Zabierz BaLASt” jest efektem zawiązanej współpracy pomiędzy Gminą Kędzierzyn-Koźle, Nadleśnictwem Kędzierzyn oraz Międzygminnym Związkiem „Czysty Region”.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Koźlak Centrum 09.11.2023 14:33
Przechadzając się po plaży nad pięknym Bałtykiem zbierałem śmieci które wyrzuciło morze. Jakby każdy spacerujący podniósł chociaż jedną rzecz, plaża by była czysta. Tutaj można podobnie, nie widzę problemu. Tylko gdzieś te śmieci trzeba wyrzucić więc może gdyby Nadleśnictwo zainstalowało śmietniki przy parkingach i wejściach do lasu, wtedy odzew na tego typu akcje były większy.

cv 09.11.2023 09:56
Wszyscy wymienieni w tytule artykułu zachęcacze musieli by się bardzo sprężyć w tej czynności, by zachęcić kogoś do uprzątnięcia sterty śmieci zalegającej w lesie obok ścieżki prowadzącej do byłego Inparco.

Mieszkaniec. 09.11.2023 03:27
Wy nie zachęcajcie ludzi do zbierania śmieci pozostawionych przez idjotów w lesie. Wy zachęcajcie idjotów żeby tego nie robili. Sory ja idę na spacer i polega to na tym "żeby się zrelaksować i odpocząć.POZDRAWIAM.

kuna gunda 08.11.2023 23:18
Panie Nadleśniczy, ilekroć jestem przy dostrzegalni poż. Blachownia, to dostrzegam wokół niej pełno odpadków pospożywczych. Walają się jakieś butelki po napojach, pudełka po jogurtach i śmietanie, etc. Co jakiś czas pojawiają się nowe śmieci. I proszę nie wmówić mi i nam, że to turyści i grzybiarze. Proszę wysłać leśniczego lub sam Pan się pofatyguje i posprząta po obsłudze dostrzegalni. Ja jeśli jestem głodny w lesie, to np. skórkę po bananie zostawię w lesie, ale już papierek po batonie czy cukierku lub butelkę po wodzie czy izotoniku zabieram z sobą do domowego śmietnika. Firmy które Pan zatrudnia też zostawiają po sobie śmieci (odpadki żywnościowe się rozłożą). Szlag mnie trafia, gdy spotykam śmieci zostawiane przez ludzi związanych zawodowo z Lasami Państwowymi, a administratorzy lasu nie potrafią wpłynąć na ich postawę. Jestem ciekaw czy po moim komentarzu te śmieci znikną, czy administracja naszego nadleśnictwa uda, że nie czytała komentarza ich dotyczącego. Przekonam się o tym za około tydzień, gdy znów odwiedzę rekreacyjnie tę okolicę. Pozdrawiam serdecznie.

Ula 08.11.2023 17:20
Nie. Ja w lesie nie śmiecę. Każdy sprząta po sobie. To już nie można iść spokojnie na spacer, tylko trzeba jeszcze pamiętać o worku na śmieci ? Jeśli idę na spacer, to idę na spacer a nie sprzątać. Zresztą, mogę wcale nie spacerować w lesie jak to taki problem.

Ojdana Alfred 08.11.2023 12:39
Im się chyba już we łbie popierplaciło.

Koźlak Centrum 09.11.2023 14:34
Czemu mnie to nie dziwi że jako pierwszy odezwał się roszczeniowy Maślak. W czynie społecznym nie podniesie śmiecia, ale po społeczne pieniążki to pierwszy wyciąga rękę. Żałosna kreatura.

spray na chwasty 10.11.2023 12:44
Coś ci się pochrzaniło kozioł. Nic od nikogo nie wyciągam frustracie, bo nie mam takiej potrzeby. Przestań ludzi pomawiać jak ich nie znasz młokosie, bo to tylko świadczy, że nie jesteś zbyt rozgarnięty. Typowy platfus czyli cham i prostak. Ja nie śmiecę więc nie będę za innych sprzątał. Może jeszcze po tobie gawiedź będzie sprzątać na łące jak nawalisz. Ocknij się z tego letargu w końcu trutniu.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ