Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 04:06
Reklama
Reklama
Reklama

1500 złotych mandatu za jazdę hulajnogą po chodniku. Karę od 20 października może nałożyć również straż miejska

20 października weszły w życie nowe przepisy kodeksu wykroczeń w ruchu drogowym. Dały one dodatkowe uprawnienia straży miejskiej. Teraz funkcjonariusze tej formacji mogą ukarać mandatem osoby poruszające się rowerem lub hulajnogą chodnikiem, w sytuacji gdy obok jest ścieżka rowerowa. Wymagać mogą również dokumentów uprawniających do jazdy.
1500 złotych mandatu za jazdę hulajnogą po chodniku. Karę od 20 października może nałożyć również straż miejska

Zgodnie z nowymi przepisami od 20 października strażnicy miejscy mogą nałożyć mandat w wysokości  minimum 1500 złotych na osoby poruszające się hulajnogą lub rowerem chodnikiem, gdy obok znajduje się droga rowerowa. 

- W nowelizacji kodeksu wykroczeń został dodany artykuł 86B i tam jest szereg przepisów, do których należy się stosować. Dotyczą one m.in. naruszania zakazu jazdy hulajnogą elektryczną lub rowerem chodnikiem, kiedy jest ścieżka rowerowa. Zgodnie z ustawą o ruchu drogowym ta osoba ma obowiązek poruszać się po ścieżce rowerowej. Konsekwencją jest naprawdę wysoka grzywna nie mniejsza niż 1500 złotych -  mówi Aleksy Ptaszyński, komendant Straży Miejskiej w Kędzierzynie-Koźlu. 

Strażnicy miejscy będą mogli również zażądać uprawnień do prowadzenia hulajnogi lub roweru. Oznacza to, że jeśli jadący rowerem czy hulajnogą nie będzie miał odpowiedniego dokumentu, strażnik może ukarać go mandatem w wysokości od 50 do 200 złotych.  Gdy nie przyjmiemy mandatu, sprawa trafi do sądu, który może ukarać karą grzywny do 1500 złotych. Więc jak widać, w sytuacji, gdy będziemy jechać chodnikiem (gdy istnieje obok ścieżka rowerowa) i dodatkowo nie będziemy mieli przy sobie karty rowerowej lub prawa jazdy, możemy zapłacić nawet 3 tysiące złotych kary.

Przypominamy, że dzieci do lat 10 mogą poruszać się na rowerach i hulajnogach wyłącznie w towarzystwie pełnoletniego opiekuna. Osoby od 10 do 18 roku życia muszą mieć przynajmniej kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii A1, AM, B1 lub T, osobom pełnoletnim wystarczy dowód osobisty.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ