Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 06:59
Reklama
Reklama
Reklama

Kozielscy licealiści w międzynarodowym projekcie ekologicznym z rówieśnikami z Hiszpanii i Turcji "Moja zrównoważona przyszłość"

Finał europejskiego projektu I Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza w Kędzierzynie-Koźlu. Nasza placówka samorządowa pozyskała 60 tysięcy euro z Unii Europejskiej dla uczniów, którzy realizowali projekty ekologiczne w innych krajach, młodzież uczyła się języka i integrowała z rówieśnikami z Hiszpanii oraz Turcji. Te dwa kraje były naszymi bezpośrednimi partnerami, a uczniowie z tamtejszych szkół gościli w Polsce.
Kozielscy licealiści w międzynarodowym projekcie ekologicznym z rówieśnikami z Hiszpanii i Turcji "Moja zrównoważona przyszłość"

Młodzi ludzie zdobyli wiele nowych umiejętności, a cały projekt realizowany był przez 12 miesięcy i obfitował w cały szereg przeróżnych międzynarodowych inicjatyw. Wraz z dyrekcją podsumował go starosta Paweł Masełko, a na terenie szkoły zorganizowano eko-piknik.

– Dzięki taki projektom poznajecie świat, nawiązujecie nowe relacje i uczycie się wielu nowych rzeczy. Ciszę się, że nasz samorząd mógł być partnerem w tym międzynarodowym projekcie, wspieramy i będziemy wspierać działania na rzecz podnoszenia świadomości ekologicznej, kozielskie liceum jest szkołą, która daje przykład jak to robić, by młodzież jak najwięcej z tej nauki wyniosła. Brawa dla koordynatorów projektu, dziękuję wszystkim zaangażowanym – mówił starosta Paweł Masełko.

- W Kędzierzynie-Koźlu zaprezentowaliśmy naszym gościom również lokalne inicjatywy dotyczące ochrony lasów i zorganizowaliśmy fascynujące warsztaty w pasiece. Owady zapylające były tematem gorących dyskusji. Każdy z krajów chciał pokazać, co ma najlepszego w kwestii ochrony przyrody. Odwiedziliśmy także Geopark Krajowy w Górze Świętej Anny i płynęliśmy Odrą – mówiła dziennikarzom jedna z koordynatorek Joanna Oronowicz.

Projekt w ramach programu międzynarodowej wymiany młodzieży Erasmus+ zakończy się 30 września, a nosił nazwę "My sustainable future", czyli "Moja zrównoważona przyszłość". W kozielskim liceum zaangażowali się w niego uczniowie z kilku klas. Jego koordynatorami z grona nauczycieli były: Joanna Oronowicz, Grażyna Stelmach, Katarzyna Garecka i Krystyna Głomb.

Starostwo Powiatowe w Kędzierzynie-Koźlu jest partnerem wielu międzynarodowych projektów, w których biorą udział w zasadzie wszystkie szkoły średnie. W przypadku tego ostatniego kryteria naboru były dość wyśrubowane, a konkurencja duża, dlatego ważne było odpowiednie przygotowanie wniosku, by zdobyć jak największą liczbę punktów.


Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Rychu, taki lepszy Ryszard 27.09.2023 11:44
W młodych nadzieja, wyjadą sobie na Zachód, będą wolnymi ludźmi, im szybciej tym dla nich lepiej. POzostanie w grajdole PiS niczego dobrego im nie przyniesie, udrękę, indoktrynację kościelno-narodową, państwo partyjnej kasty PiS. Trzeba należeć do naszej najlepszej Partii, bo Partia da ci stołek. Listę stołków dziś publikuje prasa niezależna od Partii. Ja tak ustawiłem syna, ale za dużo popija, nie popisał się. Przesłanie do młodych - ucz się języków obcych... nie zostawaj w grajdole

dżentelmenel 27.09.2023 18:35
Miejsce na liście dadzą albo sprzedadzą jak wizy....

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ