Zwołano Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego z udziałem Głównego Inspektora Ochrony Środowiska i Zastępcy Głównego Inspektora Ochrony Środowiska oraz przedstawicieli służb, inspekcji i straży a także przedstawicieli CZK Śląskiego i Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego. Polecono codzienne pobory i analizę próbek wody z II i III sekcji Kanału Gliwickiego. Śnięte ryby zostały wysłane do badań laboratoryjnych.
Na wypadek wystąpienia kolejnych śnięć przygotowano wszystkie dokumenty niezbędne do wydania rozporządzenia wojewody o zakazie korzystania z wód Kanału Gliwickiego w sekcji II i III. W kolejnych dniach, to jest 26 i 27 sierpnia 2023 roku ścisły monitoring i obserwacja nie potwierdziła kolejnych nowych śnięć ryb na Kanale Gliwickim i Kędzierzyńskim.
W związku z uzyskaniem w dniu dzisiejszym to jest 28.08.2023 o godzinie 9:59 informacji od RZGW Gliwice o pojawieniu się na II sekcji Kanału Gliwickiego około 20 sztuk śniętych ryb gatunku okoń pospolity o rozmiarach 5-10 cm oraz kilkunastu sztuk narybku o rozmiarach 2-3 cm w komorze południowej śluzy, wojewoda opolski wydał polecenie odłowienia śniętych ryb i skierowania ich do badań laboratoryjnych.
Ponadto w dniu dzisiejszym wojewoda opolski wydał RZGW Gliwice rekomendacje zamontowania na wodach Kanału Kędzierzyńskiego i Gliwickiego biostabilizatora, którego działanie sprawdziło się na wodach starorzecza w Januszkowicach W poniedziałek służby podległe wojewodzie opolskiemu przygotowały worki z surowcem do budowy biostabilizatora w rejon śluzy Nowa Wieś.
Jednocześnie wojewoda opolski zwraca się z prośbą o zgłaszanie ewentualnego pojawienia się śniętych ryb lub innych zagrożeń właściwym służbom i instytucjom (WCZK OUW Opole, RZGW Gliwice, WIOŚ Opole) pod ich numery telefonów dostępne całą dobę.
Napisz komentarz
Komentarze