Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 01:13
Reklama
Reklama
Reklama

Pomierzą, poważą, sprawdzą sprawność, a wszystko będzie w bazie danych. Uczniowie w tym roku będą mieli nowy obowiązek

W nadchodzącym roku szkolnym uczniowie będą obowiązkowo przechodzić testy sportowe. Ich wyniki znajdą się w systemie teleinformatycznym „Sportowe Talenty”, w której Ministerstwo Sportu i Turystyki będzie gromadzić dane. Program wzbudza wiele kontrowersji i obaw zarówno ze strony rodziców jak i nauczycieli wychowania fizycznego.
Pomierzą, poważą, sprawdzą sprawność, a wszystko będzie w bazie danych. Uczniowie w tym roku będą mieli nowy obowiązek

Program „Sportowe Talenty” jest skierowany do nauczycieli wychowania fizycznego, którzy będą wyłaniać sportowo uzdolnionych uczniów. Pilotaż programu wprowadzono roku szkolnym 2021/2022 w województwie opolskim i lubelskim. Od roku szkolnego 2022/2023 program stanie się obowiązkowy, ma mieć charakter ogólnokrajowy i obejmować szkoły podstawowe i ponadpodstawowe we wszystkich województwach. Program został zainicjowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki we współpracy z MEiN. 

W ewidencji „Sportowe Talenty” gromadzić będzie się dane uczniów klas IV - VIII szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, które obejmują między innymi: imię i nazwisko, PESEL, rok urodzenia, wiek, płeć, masę ciała, wyniki uzyskane z testów, gmina i szkoła, do jakiej uczęszcza dziecko. 

- Mieliśmy już półroczny program pilotażowy w naszym województwie, teraz ma wejść obowiązek już na cały kraj. Nie będziemy mieli ani my, ani rodzice wyboru. Jednak wciąż czekamy na jakieś instrukcje, bo szczegółów jeszcze nie znamy. Są cztery próby sprawnościowe obowiązkowe, kolejne już dobrowolne. W mojej ocenie są dwie strony medalu. Jeżeli kluby mają mieć dostęp do takich anonimowych danych, to będą mogły łatwiej wyławiać talenty. To naprawdę jest fajne, bardzo pomoże dostrzec uzdolnionych uczniów. Jednak obawiam się, że takie narzucanie czegoś może spotkać się z złym odbiorem. Tylko garstka rodziców wyraziła zgodę na udział ich dziecka w programie pilotażowym – mówi Szymon Kupka, nauczyciel WF w Zespole Szkół nr 3 im. Mikołaj Reja w Sławięcicach. 

- W technikum mamy już młodzież świadomą i oni nie chcą być testowani. Wiedzą, że na WF nie przychodzi się po to, by byli sprawdzani. Mają z tym problem zwłaszcza uczniowie otyli i ci, co z jakichś powodów są mniej sprawni od pozostałych. My odchodzimy już od dawna od testowania młodzieży, a tu jest to nam narzucone – dodaje.

Program wzbudza wiele kontrowersji. Największe zarzuty dotyczą tego, że wpisanie wyników ucznia do bazy będzie obowiązkowe, niezależnie od woli rodziców. Mimo że dane, jak zapewnia resort sportu i turystyki, mają być anonimowe, to jednak nie trudno będzie odszukać dziecko np. w niewielkiej miejscowości. Pojawiają się również głosy, że taka baza danych może posłużyć później do innych celów, np. poboru do wojska.

- Sama idea jest dobra, ważne jednak, w jaki sposób to zostanie wdrożone i jakie zabezpieczenia będą wprowadzone w systemie teleinformatycznym, aby dane nie wyciekały. W mojej perspektywie ważne jest to, aby w tym wszystkim nie utracić osobowości dziecka. Bo my na lekcji wychowania fizycznego oceniamy zaangażowanie, wysiłek włożony, nie wyniki – mówi Wojciech Czapla, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej nr 9 w Kędzierzynie-Koźlu.

Byłam na szkoleniu i wiem, że baza danych będzie bezosobowa. Czyli na przykład kluby sportowe będą widziały wynik nie osobę. Muszą się wtedy zgłosić nauczyciela WF, trenera i to on daje namiary na rodziców – wyjaśnia Agata Rachowicz, zastępca dyrektora Publicznej Szkoły Podstawowej nr 9. 
 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Wrona 24.08.2023 23:06
Muszą się wtedy zgłosić do nauczyciela WF, trenera i to on daje namiary na rodziców – To jest jakieś chore. To pole do różnych nadużyć. Czy rodzic nie wie jakie są kluby w okolicy i jakie ma chęci jego dziecko, żeby za niego myślał jakiś system centralny i jakieś trenerki.

Kaśka 24.08.2023 23:00
Szkoła 9 jest pływacka. I co te testy biegowe im dadzą? Jeden będzie wpisywał wyniki, A drugi z tej szkoły będzie szukał talentów jakby nie znał swoich uczniów.

Prawda 24.08.2023 21:13
Co za debilizm. WF to nie rywalizacja kto bardziej wysportowany ale by dzieci były zdrowsze. Szkoda że nie zrobią testów z muzyki, plastyki czy prac technicznych.....

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ