Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 18 października 2024 07:51
Reklama
Reklama

Najczęściej popełniane błędy w segregacji odpadów

Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach określa kroki, jakie należy podjąć w sytuacji naruszenia przez właściciela nieruchomości zasad segregacji odpadów. W momencie stwierdzenia nieprawidłowo posegregowanych odpadów, odbiorca odmawia ich odebrania i zgłasza ten fakt do gminy lub - w przypadku gmin zrzeszonych w Związku Międzygminnym "Czysty Region" - do biura Związku. Wskutek niewłaściwego posegregowania odpadów mogą zostać nałożone sankcje finansowe. Związek traktuje pierwsze naruszenie jako ostrzeżenie, ale każde kolejne wiąże się z podwyższoną opłatą - dwukrotnością podstawowej opłaty za gospodarowanie odpadami. Niewłaściwa segregacja nie tylko podnosi koszty przetwarzania odpadów, ale też utrudnia proces recyklingu, co ma negatywny wpływ na środowisko. Dlatego warto zwracać uwagę na najczęściej popełniane błędy w sortowaniu, których listę przygotowaliśmy na podstawie zgłoszeń otrzymanych od odbiorcy odpadów i własnych obserwacji.
Najczęściej popełniane błędy w segregacji odpadów

ŹLE: Stłuczona zastawa, szyby w pojemniku na szkło

Ceramiki, stłuczonych szklanek i kieliszków, naczyń żaroodpornych, luster, żarówek, szyb, zniczy nie wyrzucamy do pojemników zielonych na szkło. Część z nich (np. żarówki) stanowi odpad niebezpieczny, który można oddać np. w PSZOK. Pozostałe mają inną temperaturę topnienia niż słoiki czy szklane butelki, co utrudnia proces recyklingu. Znicze, lustra, naczynia ceramiczne czy szkło stołowe klasyfikujemy jako odpady „zmieszane” czyli resztkowe.

ŹLE: Słoik po majonezie, butelka szklana po oliwie w pojemniku na odpady zmieszane

Odpady te stanowią szkło opakowaniowe i nadają się do recyklingu, ich miejsce jest w zielonym worku lub pojemniku. Słoików nie trzeba myć, wystarczy dobrze opróżnić z resztek żywności.

ŹLE: Resztki mięsne oraz żwirek w pojemniku na odpady „Bio”

Tylko surowe resztki roślinne: obierki, trawę, liście, drobne gałęzie czy trociny możemy wyrzucać do pojemnika na odpady biodegradowalne. Pozostałości mięsne, kości, ości, odchody zwierząt, żwirek z kociej kuwety klasyfikujemy jako odpady „zmieszane”, czyli resztkowe. Do „BIO” nie wrzucamy także chleba, ciast, nabiału.

ŹLE: Odpady „Bio” wyrzucane w workach foliowych

Aby segregacja odpadów biodegradowalnych spełniała swoją funkcję, nie należy ich wyrzucać w workach foliowych, ale wprost do pojemnika. Woreczki stanowią zanieczyszczenie kompostu, który produkowany jest z naszych bioodpadów na kędzierzyńsko-kozielskiej instalacji.

ŹLE: Piasek i kamienie w odpadach zmieszanych

Piasek nie jest odpadem komunalnym i jako taki nie podlega odbiorowi w ramach opłaty za odbiór odpadów komunalnych. Jego niewielkie ilości, np. piasek z klatki papugi, można wrzucić do odpadów zmieszanych. Kamienie należy dostarczyć na PSZOK lub MPSZOK.

ŹLE: Popiół w zmieszanych lub bioodpadach

Popiół to oddzielna frakcja, która odbierana jest w pojemniku szarym lub z szarą klapą oznaczonym specjalną naklejką wydaną przez Związek.

ŹLE: Plastikowa butelka po oleju spożywczym w zmieszanych

Choć do niedawna wrzucaliśmy je do czarnych pojemników, aktualnie butelki po olejach spożywczych nie stanowią utrudnienia w procesie recyklingu. To samo dotyczy opakowań plastikowych po margarynie. Dlatego po opróżnieniu wrzuć je do żółtego pojemnika lub worka.

ŹLE: Aerozole w zmieszanych

Puste opakowania po kosmetykach i środkach czystości (np. po dezodorantach, lakierze do włosów, odświeżaczu powietrza) w sprayu wrzucamy do pojemnika lub worka na metale i tworzywa sztuczne. Ważne, by były całkowicie opróżnione. Opakowanie po farbie w sprayu należy dostarczyć do PSZOK lub MPSZOK.

ŹLE: „Kartony” po mleku, sokach i napojach wrzucane do papieru

Opakowanie tzw. wielomateriałowe, oprócz celulozy, zawiera także warstwę aluminium i folii - dlatego powinno trafić do pojemnika na tworzywa sztuczne i metale. Jeżeli je tam wrzucimy, możemy być pewni, że wszystkie surowce z tego rodzaju opakowań zostaną odzyskane.

ŹLE: Ręczniki papierowe w papierze

Artykuły higieniczne typu pieluchy, podpaski a także ręczniki papierowe czy chusteczki higieniczne nie nadają się do recyklingu i wrzucamy je do pojemnika na odpady zmieszane.

ŹLE: Paragony wrzucane do pojemnika na papier

Papieru termicznego, na którym drukowane są paragony czy kupony, nie należy wrzucać do pojemnika na papier, ponieważ nie nadaje się on do recyklingu. Paragony wrzucamy więc do odpadów zmieszanych.

ŹLE: Żarówki, baterie, sprzęt RTV, AGD wyrzucane jako odpady zmieszane lub tworzywa sztuczne

Wszystkie te odpady należy oddawać albo w miejscu specjalnie do tego przeznczonym w marketach albo w PSZOK lub MPSZOK. Odpady te należą do grupy odpadów niebezpiecznych, które zawierają liczne substancje szkodliwe i trujące dla człowieka i środowiska. To samo dotyczy zabawek działających na baterie.

ŹLE: Tacki styropianowe po żywności w pojemniku na metale i tworzywa sztuczne

Brudne styropianowe opakowania nie nadają się do recyklingu. Takie tacki (np. po mięsie czy wyrobach garmażeryjnych) wrzucamy do odpadów zmieszanych. Do żółtego kosza wrzucamy tylko styropian opakowaniowy ze sprzętów RTV, AGD.

ŹLE: Odpady budowlane wrzucane do odpadów zmieszanych

Gruz ceglany, płytki, ceramikę sanitarną, także opakowania po farbach i lakierach należy posegregować i samodzielnie dostarczyć do PSZOK lub MPSZOK.

ŹLE: Kubły po farbie w pojemniku na metale i tworzywa sztuczne

Choć są plastikowe nie wrzucamy ich do żółtego pojemnika lub worka. Odpad ten należy dostarczyć na PSZOK lub MPSZOK.

ŹLE: Strzykawki i igły w pojemnikach na odpady zmieszane lub tworzywa sztuczne

Odpady medyczne typu strzykawki osób chorych np. na cukrzycę, które codziennie wykonują zastrzyki w warunkach domowych, przekazujemy do MPSZOK lub PSZOK w opakowaniu, np. w pojemniku.

ŹLE: Blistry po lekach w żółtym pojemniku

Choć są wykonane z połączenia aluminium i plastiku, wrzucamy je do odpadów zmieszanych. Ważne by były puste. Blistry zawierające leki wrzucamy do pojemników w aptekach lub dostarczamy na PSZOK lub MPSZOK. Kartonowe opakowanie po lekach czy papierową ulotkę wrzucamy do papieru.

Poza błędami w klasyfikowaniu danego odpadu, popełniamy też błędy przygotowując odpady do segregacji. Pamiętajmy, że:

– nie trzeba myć opakowań, ale należy je opróżnić,

– nie trzeba zdzierać etykiet z butelek czy słoików,

– należy zgnieść wyrzucany karton, plastikową butelkę – pozwoli to zaoszczędzić miejsce w pojemniku lub worku, a także w śmieciarce.

Jeśli mamy wątpliwości, w jakim pojemniku umieścić dany odpad, możemy sprawdzić to w „Wyszukiwarce odpadów” dostępnej na naszej stronie www.czystyregion.pl

PO CO SEGREGOWAĆ I TAK WSZYSTKO TRAFIA DO JEDNEJ ŚMIECIARKI

TO MIT. Firmy wywozowe dysponują wielokomorowymi śmieciarkami, w których nie dochodzi do zmieszania odpadów. Odpady segregowane mogą zostać odebrane jako zmieszane tylko w sytuacji, gdy są źle wysortowane i nie kwalifikują się do odbioru selektywnego.

Wymagane poziomy recyklingu

Jesteśmy zobowiązani do osiągnięcia odpowiednich poziomów recyklingu. Za 2023 rok wskaźnik ten powinien wynieść 35%, za 2024 r. - 45%, a za 2025 r. aż 55%. Dla porównania, w 2022 r. osiągnięty został poziom 27,6%. Oznacza to, że przed nami naprawdę wyjątkowo trudne wyzwanie. By osiągnąć wymagane poziomy i uniknąć kar finansowych konieczna jest pełna współpraca i zaangażowanie całego społeczeństwa w selektywną zbiórkę odpadów!

Tym materiałem zamykamy cykl edukacyjnych artykułów emitowanych w ramach projektu „MAMY RADY NA ODPADY” – kampania edukacyjna na terenie województwa opolskiego” dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020.

Materiał partnera

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Prawnik 27.08.2023 09:12
A może by tak, zamiast pisać bzdurne artykuły, weźcie się do roboty i zacznijcie sortować. Ja nie jestem darmową solą roboczą. Chcecie żebym ja soryowal bo wy nie możecie sprzedać. To Posortuj ie sobie. Bierzecie za to pieniądze!

ZZZ 22.08.2023 21:39
Coś bardzo ,,aktywny " się zrobił tzw. ,,Czysty Region", zapewne skończy się to kolejnymi podwyżkami opłat, bo jest już lepiej, ale nie jest tak jak sobie ,,Czysty R." życzy. Szkło nie jest szkłem, papier to nie papier itp. od dłuższego czasu karmią tymi artykułami, grunt do przyszłych podwyżek cen stopniowo jest już przygotowany. Ciekawe kto jest organem kontrolnym dla tego tworu jakim jest ,,Czysty R"? W biurowcu na Blachowni niedługo im miejsca będzie za mało tak się ta instytucja rozrosła.

Ann 22.08.2023 17:20
Na opakowaniu powinien być znaczek do jakiego pojemnika wrzucić.

rt 23.08.2023 01:47
Znaczek? Tylko znaczek? Może lepiej dołączony smartfon z włączoną już nawigacją Google Maps prowadzącą wprost i bezbłędnie do właściwego pojemnika.

Babcia 22.08.2023 13:43
Mieszkam w Gdańsku zawsze segreguje śmieci. Pojemniki do śmieci mokrych są tak brudne, że nie można je dotknąć, lepią się od brudu, są robaki. Pojemniki są myte 2razy w roku, jest lato, wiadomo do czego to może doprowadzić.

Polak mały 22.08.2023 10:36
Co to MPSZOK PSZOK i gdzie to jest

and 22.08.2023 02:58
Co na to doradca była szefowa Czystego Regionu Pani K.J.

ArtK 21.08.2023 21:56
Byłem ostatnio u znajomych w Jelenie Górze i na lodówce zobaczyłem świetną ściągę na magnesie, wydaną przez odpady.jeleniagora.pl. Może nasz zielony region, szarpnął by się na takie ściągi i wyposażył w nie każde domostwo...lodówkę, ma każdy i każdy codziennie do nie zagląda ;)

rt 22.08.2023 14:29
Ściągi takie są na każdym śmietniku w KK. Wystarczy zatrzymać się, poczytać ze zrozumieniem i stosować się do informacji tam zawartych. Czy wiadomości ze ściągi z lodówy bardziej by ci właziły do główki, panie ArtK ?

Jaga 25.08.2023 12:51
Śmieci wrzucam do odpowiednich pojemników już w mieszkaniu, do śmietnika przychodzę z posegregowanych. Po to ściąga np. na lodówce, geniuszu.

rt 27.08.2023 09:09
Jeśli dany osobnik ma króciutką pamiątkę i musi codziennie sobie ją podkarmić wiedzą, do jakiego pojemnika wyrzucić np. plastik, czy papier, to rzeczywiście ściąga na lodówce bardzo się przydaje. Można by też w pomieszczeniu sanitarnym, przy kibelku, taką ściągawę zainstalować. Wiedzę należy pogłębiać przy każdej nadarzającej się okazji. Poza tym, podziwiam Cię Jaga, że masz takie duże mieszkanie i możesz swobodnie poustawiać sobie odpowiednie pojemniki już w mieszkaniu, a do śmietniczka truchtasz już posegregowana.

Antoni 21.08.2023 13:49
Ciekawe, jak dopilnować w przypadku bloków mieszkalnych właściwej segregacji, gdy ze śmietnika korzysta kilkadziesiąt rodzin w tym ileś wynajmujących mieszkania.

rt 21.08.2023 14:53
I to wynajmujący mieszkania przede wszystkim mają w d...e prawidłową segregację.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ