Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 05:38
Reklama
Reklama
Reklama

Nie „zmieszane” a „resztkowe”

Codzienne funkcjonowanie gospodarstw domowych, punktów użyteczności publicznej i innych organizacji wiąże się z produkcją odpadów. Społeczeństwo coraz lepiej radzi sobie z ich zagospodarowaniem dzięki edukacji dotyczącej zasad segregacji. Wiele wątpliwości budzi jednak jeszcze kategoria odpadów zmieszanych. Jakie błędy popełniamy najczęściej?
Nie „zmieszane” a „resztkowe”

Co należy wrzucić do odpadów zmieszanych?

Do odpadów zmieszanych zaliczamy te, z których nie da się już pozyskać surowców i które nie są odpadem niebezpiecznym. Segregując nie należy się kierować nazwą z przepisów prawnych. Odpady te stanowią pozostałość po segregacji, stąd powinniśmy je nazywać „resztkowymi”. Do tej grupy należą odpady takie jak: reszki mięsa, zawartość worków do odkurzaczy, niedopałki papierosów, paragony, zbite naczynia szklane i porcelanowe, zużyte pieluchy, ręczniki i chusteczki papierowe, żwirek z kuwety oraz odchody zwierząt.

Do czarnych koszy należy wyrzucać także zatłuszczony papier, pergamin po pieczeniu czy np. jednorazowe maszynki do golenia i opróżnione blistry po lekach. To także pojemnik na znicze, gąbki, szmatki, bandaże, filtry po kawie, torebki po herbacie.

Czego nie wrzucać do pojemnika na odpady zmieszane?

Do pojemnika na odpady resztkowe nie wrzucamy odpadów, które można posegregować i wrzucić do innych pojemników, np. makulatury, butelek i słoików szklanych, plastikowych i metalowych opakowań po żywności, bioodpadów oraz popiołu.

Do czarnych koszy pod żadnym pozorem nie wrzucamy też odpadów niebezpiecznych, w tym zużytych baterii, przeterminowanych leków, świetlówek i odpadów medycznych. 

Gruz i inne odpady budowlane powinny być składane w specjalnych kontenerach lub dostarczone na PSZOK (mobilne i stacjonarne Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych), a niesprawny sprzęt RTV i urządzenia gospodarstwa domowego należy oddawać do wyznaczonych punktów w sklepach, do PSZOK lub Międzygminnych Punktów Zbiórki Elektroodpadów lub korzystać z organizowanych zbiórek. 

Jednym z często popełnianych błędów jest wrzucanie do pojemników na odpady zmieszane piasku i kamieni. Piasek nie jest odpadem komunalnym i jako taki nie podlega odbiorowi w ramach opłaty za odbiór odpadów komunalnych. Tylko jego niewielkie ilości, np. piasek z klatki papugi, można wrzucić do odpadów zmieszanych. Kamienie budowlane należy dostarczyć na PSZOK lub MPSZOK (a te naturalne można zwrócić matce naturze).

Pamiętajmy, że właściwa segregacja odpadów umożliwia w następnym etapie przetworzenie ich w procesie recyklingu, a jego poziom za 2023 rok powinien wynieść 35%, za 2024 r. - 45%, a za 2025 r. aż 55%. Dla porównania, w 2022 r. osiągnięty został poziom 27,6%. Oznacza to, że przed nami naprawdę wyjątkowo trudne wyzwanie. By osiągnąć wymagane poziomy i uniknąć kar finansowych, konieczna jest pełna współpraca i zaangażowanie całego społeczeństwa w selektywną zbiórkę odpadów.

Skuteczny recykling to dbałość o nasze środowisko naturalne. Mamy na nie ogromny wpływ, dlatego edukacja w tym zakresie powinna być naszą codziennością. Teraz już wszystko powinno być jasne!

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, do jakiego pojemnika na odpady wyrzucić konkretny produkt, skorzystaj z wyszukiwarki http://www.czystyregion.pl/wyszukiwarka-rodzajow-odpadow.html, która nie pozostawi już żadnych wątpliwości. W ten sposób przyczynisz się do dbania o środowisko naturalne i ekologię!

Akcja informacyjno-edukacyjna realizowana jest w ramach projektu “MAMY RADY NA ODPADY” – kampania edukacyjna na terenie województwa opolskiego”.

 

 

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

retxed 23.08.2023 11:05
„Segregując nie należy się kierować nazwą z przepisów prawnych.” – no to se je kurde poprawcie…

😕 20.08.2023 09:58
Nie bardzo rozumiem, skąd TAKIE zdziwko i pretensje o tę segregację śmieci 😕 W końcu w miasteczku NIEmożliwości niemal od zawsze rządzą nieudaczniki - obecnie będący w PeŁo 😆 W większości spady PO BOLSZEWII 😎

Leo 18.08.2023 12:43
To do jakiego pojemnika wsypać popiół? Lepiej żeby nie powstawały takie porady!

Ktoś 18.08.2023 07:38
To,że w Kędzierzynie-Koźlu nie potrafią segregować śmieci nie oznacza, że wszyscy tak się zachowują-tak więc proszę nie generalizować...

Szolo 18.08.2023 07:06
Pracuje na segregacji.... 10 procent odzysku reszta do pieca🤣 .Za to płacicie polaczki

Andrej 17.08.2023 18:19
W żadnym państwie w europie niema porządnej segregacji . Ekologiczne Niemcy byłem widziałem pic na wode a cisną kit innym. A puźniej ich segregowane śmieci jadą do takich państw jak Polska przez durnych polityków i złodzieji. Powinien być całkowiry zakaz sprowadzania gówna z innych krajów. A za proceder sprowadzania pod ściane i po kłopocie.

Zgred 17.08.2023 15:26
Bzdura. Jeżeli zdecyduję się na nieselektywne oddawanie odpadów, płacąc więcej mogę do zmieszanych wrzucac wszystko. Przestańcie traktować ludzi jak bezmyślnych analfabetów. Skoro w ustawie jest "zmieszane" to można mieszać. Czystemu Regionowi żalezy po prostu na tym, żeby ludzie za nich robili robotę. To pewnie pomysł tej byłej posłanki co głosowała przeciw budowie obwodnicy, a potem po znajomości została prezesem.

Sancho 23.08.2023 07:20
Zgredku, od ponad 2 lat nie ma już możliwości wyboru nieselektywnej zbiórki odpadów. Najwyraźniej do Ciebie edukacja jeszcze nie dotarła >_

LLL 17.08.2023 14:06
W innych miastach blistry po tabletkach wrzuca się do żółtych pojemników na plastik i metal, dlaczego u nas do zmieszanych?

Internauta 16.08.2023 22:17
D kiedy porobiliście pod moim blokiem METALOWE i zamykane na klucz(?) wiaty śmietnikowe odechciało mi się segregować. Latem te wiaty ze znikomym wietrzeniem się cuchną tak, że nie chce się tam wchodzić i szukać, których śmietnik na co..

kos 17.08.2023 18:12
Gdyby były otwarte pewnie chodził byś tam s..ć i wtedy smród byłby jeszcze większy.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ