Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 11:42
Reklama
Reklama
Reklama

Wojewoda Opolski nakazał kontrolę nielegalnych składowisk odpadów. W Kędzierzynie-Koźlu jest siedem takich miejsc

Od kilku lat stwarzają zagrożenie dla środowiska i ludzkiego życia. Tykające ekologiczne bomby wciąż przechowywane są w magazynach w Porcie. Po medialnym pożarze w Zielonej Górze, Wojewoda Opolski wydał nakaz kontroli miejsc, w których przechowywane są nielegalne odpady.
Wojewoda Opolski nakazał kontrolę nielegalnych składowisk odpadów. W Kędzierzynie-Koźlu jest siedem takich miejsc

Wojewoda Opolski na bieżąco monitoruje, za pośrednictwem Opolskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w Opolu (WIOŚ), sytuacje związane z nielegalnym składowaniem odpadów na terenie woj. opolskiego. W Kędzierzynie-Koźlu zgodnie z danymi urzędu miasta z sierpnia 2022 roku na temat lokalizacji nielegalnych składowisk odpadów, wskazane zostało siedem takich miejsc:

  • około 2500 kg osadów ściekowych przy ulicy Mostowej 
  • około 1000 sztuk podkładów kolejowych przy ulicy Wandy 
  • około 435 pojemników 100 litrowych z niebezpiecznymi odpadami ciekłymi przy ulicy Chełmońskiego
  • około 15000 ton ziemi, gruzu i kamieni przy ulicy Szkolnej
  • kilkadziesiąt ton odpadów (gruz, zrębki odpadów kolejowych) przy ulicy Sławięcickiej
  • około 576 pojemników 1000 litrowych z niebezpiecznymi odpadami ciekłymi przy ulicy Strzeleckiej
  • około 638 pojemników 1000 litrowych z ciekłymi odpadami niebezpiecznymi przy ulicy Portowej

W związku z pożarami miejsc nielegalnego nagromadzenia odpadów, w tym odpadów niebezpiecznych na terenie kraju, Wojewoda Opolski:

  • wydał WIOŚ polecenie ponownej, pilnej kontroli zidentyfikowanych miejsc nielegalnego składowania odpadów na terenie woj. opolskiego;
  • zwrócił się do wszystkich samorządów gminnych woj. opolskiego o przeprowadzenie w trybie pilnym rozpoznania miejsc nielegalnego składowania odpadów, w tym identyfikacji obiektów, które budzą podejrzenia i mogą być potencjalnie wykorzystywane w celu nielegalnego składowania odpadów. Wyniki powyższego rozpoznania powinny być przesłane do Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego do 25 sierpnia 2023 r.

Jak przekazał Stanisław Potoniec, Zastępca Dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego, w odniesieniu do nielegalnego składowiska odpadów przy ul. Portowej w Kędzierzynie-Koźlu działania od 19. listopada 2020 r. prowadzi WIOŚ. Działania WIOŚ, w początkowej fazie, nakierowane były na ustalenie podmiotu odpowiedzialnego za składowanie w/w odpadów oraz określeniu ilości, rodzaju zgromadzonych odpadów, jak również określeniu poziomu zagrożenia jakie stwarzanego przez nagromadzone substancje i materiały.

Mając na uwadze fakt, nielegalnego magazynowania potencjalnie niebezpiecznych odpadów, WIOŚ 25 listopada 2020 r. skierował wystąpienie do Prezydenta Miasta Kędzierzyn-Koźle o podjęcie skutecznych działań, w tym wszczęcie postępowania w trybie art. 26a ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach w celu niezwłocznego ich usunięcia z miejsca nieprzeznaczonego do ich składowania lub magazynowania.

Jednocześnie, WIOŚ wielokrotnie, bezskutecznie wzywał Prezesa Zarządu Mosak Invest Sp. z o. o. do stawienia się w celu przeprowadzenia kontroli, złożenia wyjaśnień i przedstawienia dokumentów dotyczących prowadzonej działalności. W związku z powyższym, WIOŚ skierował do Prokuratury dwa zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa polegającego na utrudnianiu wykonania czynności kontrolnych z zakresu ochrony środowiska przez Opolskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska. Obecnie spółka odpowiadająca za transport do Kędzierzyna-Koźla około tysiąca sztuk pojemników typu mauzer z ciekłymi odpadami niebezpiecznymi posiada status zawieszonej.

Pod koniec 2019 roku w Komendzie Miejskiej Policji w Częstochowie powołana została specjalna grupa śledczych, która pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Katowicach oraz przy współpracy z Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Środowiska w Katowicach zajmuje się zwalczaniem nielegalnego procederu składowania odpadów niebezpiecznych na terenie kraju. Policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą wpadli na trop 14 nielegalnych składowisk w województwie śląskim, mazowieckim, łódzkim i opolskim - w tym w Kędzierzynie-Koźlu. Do końca ubiegłego roku ścisła współpraca z katowicką prokuraturą, doprowadziła do przedstawienia zarzutów 57 osobom za transportowanie i składowanie groźnych dla życia i zdrowia substancji na terenie kraju.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

😕 15.08.2023 10:04
Składowiska śmieci w miasteczku NIEmożliwości, to jedna sprawa 😕 Ale w naszym powiecie jest wcale nie mniej takich składowisk niemieckich odpadów chemicznych 🧐 Przy okazji, media w Niemczech sygnalizują, że tamtejsze papiernie spuszczają do Odry gorące i zasilone ścieki 😳 Co było głównym powodem zatrucia ryb w tamtym roku i rozwojem wszelkich trujących glonów 🤨 Ale znany Kacapo-Szwab wynalazł wtedy rtęć w Odrze 😎

rt 13.08.2023 16:17
Właśnie sobie beknął po sutym obiadku, a maluczkim się zadawało że kontrolę zlecił, och pardon nakazał. A trujące śmieci zadrżały z przerażenia i rozpoczęły proces samoczynnej utylizacji. Wkrótce ich nie będzie.

Piotr 11.08.2023 07:30
Nie dzieki pis ani tusk to wy ludzie to robicie kazdy kto tu pisze jak by mial zarobic pare setek to zrobilby tak samo przeciez wszyscy w polse mysla jak za komuny kazdy chce byc oligarha pozdrawiam

rt 13.08.2023 16:09
Nie oceniaj Piotrze innych wedle siebie. To, że ty masz niskie morale i dla paru setek byłbyś gotów zatruć środowisko w którym żyjesz, twoje dzieci - jeśli takie posiadasz (spłodziłeś), czy w końcu twoi rodzice, żona, znajomi... Nie znaczy że KAŻDY byłby tak PODŁY, jak ty w swoim zamiarze. A jeśli już chcesz coś napisać, to zerknij do słownika i przynajmniej napisz poprawnie oligarcha, bo ten błąd tylko podkreśla tylko twój stan umysłu i światopogląd.

Piotr 11.08.2023 07:27
Od wielu lat to zostawcie na wiele lat i spokuj a puxniej xnowu zostawic na wiele lat i problem z glowy

Rychu, taki lepszy Ryszard 10.08.2023 10:24
Słusznie, przed wyborami wojewoda - wysłannik rządu - powinien zacząć pracować!!! To dzięki PiS Polska kwitnie, najwspanialsza kraina wybrana by mieć za króla i królową świętą rodzinę. To dzięki PiS znalezione zostaną wszelkie kryjówki śmieci, które zwiózł do Polski TEN, którego imię zostanie niewymienione, a też jest kaczorem i będzie potępiony na wieku w kraju nękanym przez Rosjan tysiąc lat.

Realista 10.08.2023 07:38
I co dalej? Co z tego że tego osobom postawiono zarzuty!!! Z pieniędzy zabezpieczonych do śledztwa już dawno powinny te odpady być utylizowane 😭

Szycel 09.08.2023 20:51
Chemikalia z Portu oddać do kraju wytworzenia czyli naszym zachodnim sąsiadom tak bardzo się martwiących o naszą demokrację i środowisko!

jb 14.08.2023 22:30
A to myślisz, że nasi zachodni sąsiedzi to nam przywieźli. Bo z tego co wiem, to śmieci z zagranicy zwożą do nas nasi kochani dbający o demokrację i środowisko Polacy.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ