Wojewoda Opolski na bieżąco monitoruje, za pośrednictwem Opolskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w Opolu (WIOŚ), sytuacje związane z nielegalnym składowaniem odpadów na terenie woj. opolskiego. W Kędzierzynie-Koźlu zgodnie z danymi urzędu miasta z sierpnia 2022 roku na temat lokalizacji nielegalnych składowisk odpadów, wskazane zostało siedem takich miejsc:
- około 2500 kg osadów ściekowych przy ulicy Mostowej
- około 1000 sztuk podkładów kolejowych przy ulicy Wandy
- około 435 pojemników 100 litrowych z niebezpiecznymi odpadami ciekłymi przy ulicy Chełmońskiego
- około 15000 ton ziemi, gruzu i kamieni przy ulicy Szkolnej
- kilkadziesiąt ton odpadów (gruz, zrębki odpadów kolejowych) przy ulicy Sławięcickiej
- około 576 pojemników 1000 litrowych z niebezpiecznymi odpadami ciekłymi przy ulicy Strzeleckiej
- około 638 pojemników 1000 litrowych z ciekłymi odpadami niebezpiecznymi przy ulicy Portowej
W związku z pożarami miejsc nielegalnego nagromadzenia odpadów, w tym odpadów niebezpiecznych na terenie kraju, Wojewoda Opolski:
- wydał WIOŚ polecenie ponownej, pilnej kontroli zidentyfikowanych miejsc nielegalnego składowania odpadów na terenie woj. opolskiego;
- zwrócił się do wszystkich samorządów gminnych woj. opolskiego o przeprowadzenie w trybie pilnym rozpoznania miejsc nielegalnego składowania odpadów, w tym identyfikacji obiektów, które budzą podejrzenia i mogą być potencjalnie wykorzystywane w celu nielegalnego składowania odpadów. Wyniki powyższego rozpoznania powinny być przesłane do Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego do 25 sierpnia 2023 r.
Jak przekazał Stanisław Potoniec, Zastępca Dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego, w odniesieniu do nielegalnego składowiska odpadów przy ul. Portowej w Kędzierzynie-Koźlu działania od 19. listopada 2020 r. prowadzi WIOŚ. Działania WIOŚ, w początkowej fazie, nakierowane były na ustalenie podmiotu odpowiedzialnego za składowanie w/w odpadów oraz określeniu ilości, rodzaju zgromadzonych odpadów, jak również określeniu poziomu zagrożenia jakie stwarzanego przez nagromadzone substancje i materiały.
Mając na uwadze fakt, nielegalnego magazynowania potencjalnie niebezpiecznych odpadów, WIOŚ 25 listopada 2020 r. skierował wystąpienie do Prezydenta Miasta Kędzierzyn-Koźle o podjęcie skutecznych działań, w tym wszczęcie postępowania w trybie art. 26a ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach w celu niezwłocznego ich usunięcia z miejsca nieprzeznaczonego do ich składowania lub magazynowania.
Jednocześnie, WIOŚ wielokrotnie, bezskutecznie wzywał Prezesa Zarządu Mosak Invest Sp. z o. o. do stawienia się w celu przeprowadzenia kontroli, złożenia wyjaśnień i przedstawienia dokumentów dotyczących prowadzonej działalności. W związku z powyższym, WIOŚ skierował do Prokuratury dwa zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa polegającego na utrudnianiu wykonania czynności kontrolnych z zakresu ochrony środowiska przez Opolskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska. Obecnie spółka odpowiadająca za transport do Kędzierzyna-Koźla około tysiąca sztuk pojemników typu mauzer z ciekłymi odpadami niebezpiecznymi posiada status zawieszonej.
Pod koniec 2019 roku w Komendzie Miejskiej Policji w Częstochowie powołana została specjalna grupa śledczych, która pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Katowicach oraz przy współpracy z Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Środowiska w Katowicach zajmuje się zwalczaniem nielegalnego procederu składowania odpadów niebezpiecznych na terenie kraju. Policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą wpadli na trop 14 nielegalnych składowisk w województwie śląskim, mazowieckim, łódzkim i opolskim - w tym w Kędzierzynie-Koźlu. Do końca ubiegłego roku ścisła współpraca z katowicką prokuraturą, doprowadziła do przedstawienia zarzutów 57 osobom za transportowanie i składowanie groźnych dla życia i zdrowia substancji na terenie kraju.
Napisz komentarz
Komentarze