Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 12 maja 2024 01:59
Reklama
Reklama

Co unosi się na tafli wody Kanału Gliwickiego? Wody Polskie odpowiadają

Od kilku tygodni Kanał Gliwicki mocno się zazielenił. Ten dość niecodzienny obraz bardzo zaniepokoił mieszkańców naszego miasta, którzy zasypali nas pytaniami. Skontaktowaliśmy się z Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie, aby wyjaśnić, co to za zjawisko i czy jest niebezpieczne dla żyjących w wodzie stworzeń.
Co unosi się na tafli wody Kanału Gliwickiego? Wody Polskie odpowiadają

Od kilku dni bardzo intensywnie zazielenił się Kanał Gliwicki. Zaniepokoiło to mieszkańców miasta, którzy w ostatnim czasie z dużą troską patrzą na to, co dzieje się z naszymi rzekami. Problem ze złotymi algami, których zakwit powoduje pojawienie się toksyn zabójczych dla ryb i małży, zanieczyszczenie rzek to zdarzenia, które znacząco wpływają na to, jak postrzegamy jakiekolwiek zmiany w naszych rzekach.

Na Kanale Gliwickim unosi się zielona roślinność, trzeba przyznać, że wygląda to dość imponująco, jednak najważniejsze pytanie brzmi, czy to naturalne zjawisko? Czy Kanał Gliwicki jest tak bardzo zanieczyszczony i w efekcie tego się zazielenia? Zapytaliśmy o przedstawicieli Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach.

- Zaobserwowane na powierzchni wody konglomeraty to pływająca roślinność wodna, najprawdopodobniej rzęsa (Lemma L.), należąca do rodziny obrazkowatych. Jej obecność jest całkowicie naturalnym zjawiskiem dla Kanału Gliwickiego. Zakwit wody występuje zawsze w okresie letnim, w przypadku rzęsy są to miesiące od czerwca do sierpnia, stosunkowo rzadko zakwity mają miejsce również w maju lub wrześniu. Opisywane zjawisko obserwuje się każdego roku, jednak jego skala zależy od wielu czynników abiotycznych, takich jak temperatura, nasłonecznienie, czy opady atmosferyczne - mówi Aleksandra Mider, starszy specjalista zespołu komunikacji i edukacji wodnej, Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach.

- Występowanie rzęsy na Kanale Gliwickim nie powoduje zagrożenia dla organizmów wodnych, a wręcz niesie z sobą szereg korzyści dla ptactwa wodnego, roślinożernych ryb, czy też owadów. Jest bowiem istotnym składnikiem diety wymienionych zwierząt - dodaje Aleksandra Mider. 

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Pietrzylowski Zygmunt. 10.08.2023 21:30
Miwszkam w gliwicach 67 lat i ngdy przedtem nie było takich sytuacji.Albo nic nie wiecie,albo nie chcecie mówić.Na rzece Nysa Kłodzka w Nysie jest podobna sytuacja lecz z innymi roślinami.Nigdy wcześniej tego nie było.Proszę o wyjaśnienia.

[email protected] 07.08.2023 11:45
Podzielam to są bzdury o brednie robią z nas debili. mieszkam od kanału 50m i widzę co się dzieje ...takiego syfu nie pamiętam . A rzęsę to mają przy ich zamkniętych oczach.

Port Kozle 05.08.2023 17:08
A gdzie ten Port i barki mieszające wodę!?

Kasiulka1 04.08.2023 14:35
Bzdury plecie i gazeta te bzdury powtarza. Nigdy nasz kanał tak nie wyglądał. Starczyłoby wykorzystać jego potencjał i puszczać barki, woda by nie stała w miejscu a tak mamy zamiast Kanału Gliwickiego "Żurek kędzierzyński".

OdKdoK 04.08.2023 07:06
To nie jest rzęsa wodna , powiedzieć byle głupoty aby spławić obywateli. Gratulacje dla wód polskich i ich pracowników 🤦😁

dawid ten lepszy banś 03.08.2023 22:44
WINA PINOKIA!

Nirvana 04.08.2023 10:04
Wina Tuska,to hasło wyborcze oszołoma z Opola,Kowalskiego!

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ