CEEB zbiera dane dotyczące charakterystyki energetycznej budynków, takie jak zużycie energii, rodzaj źródeł energii, parametry izolacji termicznej i inne czynniki wpływające na emisyjność. Na podstawie tych danych system oblicza emisje gazów cieplarnianych związane z danym budynkiem. Właściciele budynków są zobowiązani do zgłoszenia informacji o swoich nieruchomościach do CEEB, co pomaga w utrzymaniu spójności i rzetelności danych.
Za niezłożenie w przewidzianym terminie deklaracji obowiązywała kara, jednak nie było to przez długi czas egzekwowane. W najbliższym czasie ma się to zmienić. Od 1 sierpnia organem nakładającym grzywnę za niedopełnienie obowiązku wpisu ma być straż miejska. Jednak w rzeczywistości wszystko jest jeszcze w powijakach.
- Podstawy prawnej jeszcze do tego nie mamy. Od 1 sierpnia straż miejska miała nakładać kary za brak wpisu do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, jednak do teraz nie wiemy, jak ma to ma ostatecznie wyglądać. Pod koniec czerwca zapewniono mnie, że od 1 lipca powstanie rozporządzenie, które będzie to regulowało, a wciąż nie wiemy, co dalej. Ewidencjonowanie źródeł energii jest bez wątpienia słusznym kierunkiem, taka cyfryzacja jest bardzo korzystna, jednak muszę przyznać, że egzekwowanie tego obowiązku jest robione chaotycznie – mówi Aleksy Ptaszyński, komendant straży miejskiej w Kędzierzynie-Koźlu.
W naszej gminie dotychczas złożyło wnioski dotyczące 9432 punktów adresowych. A co z tymi osobami, które jeszcze nie wypełniły wniosku? Jak się okazuje, mimo że termin na jego złożenie już dawno za nami, wciąż możemy jeszcze wpisać się do ewidencji przy pomocy strony kliknij tu.
- Cały czas przyjmowane są deklaracje do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków od osób, które jeszcze nie wypełniły tego obowiązku. W szybki i prosty sposób można zrobić to samodzielnie drogą elektroniczną, ale również jest możliwość wypełnienia deklaracji w sposób tradycyjny. Właściwy formularz należy złożyć w wydziale ochrony środowiska i rolnictwa urzędu miasta. Przypominamy, że w przypadku zmiany źródła ogrzewania należy również pamiętać o dokonaniu korekty w deklaracji w terminie do 14 dni – mówi Piotr Pękala, rzecznik prasowy urzędu miasta.
Napisz komentarz
Komentarze