Przepisy regulujące zasady użytkowania urządzeń samoczynnie rejestrujących czas pracy kierowców w transporcie drogowym wymagają, aby w pojazdach ciężarowych i autobusach dopuszczonych do ruchu po raz pierwszy od dnia 1 maja 2006 roku instalowane były tachografy cyfrowe. Ponadto naczepa nie posiadała ważnych badań technicznych a okazane do kontroli dokumenty zawierały nieprawidłowości.
W innym pojeździe zatrzymanym przez ten sam patrol stwierdzono nieprawidłowości w zakresie stanu technicznego. W kontrolowanej naczepie stwierdzono uszkodzony i widoczny kord opon, co zgodnie z obowiązującymi przepisami stanowi niebezpieczną usterkę. Pojazd nie został dopuszczony do dalszej jazdy do czasu usunięcia usterki. Skutkiem obu kontroli było wszczęcie postępowań administracyjnych wobec przewoźników oraz osób zarządzających transportem w przedsiębiorstwach oraz nałożenie na kierowców mandatów karnych.
Dwa spośród trzech pojazdów przewożących drewno nie pojechało dalej. W toku rutynowych czynności kontrolnych w dniu 25.07.2023 r. inspektorzy z kędzierzyńsko-kozielskiego oddziału Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Opolu, na autostradzie A4 zatrzymali do kontroli trzy pojazdy polskich przewoźników przewożące drewno.
Pojazdy poddano kontroli nacisków i masy. Dwa z nich nie zostały dopuszczone do dalszej jazdy do czasu doprowadzenia ładunku do normatywności. W jednym przypadku zostanie wszczęte postępowania wobec przewoźnika z uwagi na przekroczenia dopuszczalnych norm - przekroczenie dopuszczalnej masy całkowitej o 5,1 tony oraz przekroczenie dopuszczalnego nacisku podwójnej osi napędowej o 2,9 tony.
Ponadto w dwóch pojazdach stwierdzono usterkę niebezpieczną - pęknięcie tarczy hamulcowej. Zakazano dalszej jazdy do czasu usunięcia usterek. Za powyższe naruszenia wszczęto trzy postępowania administracyjne, na kierujących nałożono pięć mandatów karnych.
Źródło: WITD w Opolu
Napisz komentarz
Komentarze