Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 16 września 2024 21:49
Reklama
Reklama

Szkocka technologia w Kędzierzynie-Koźlu. Wspólny projekt Zamkonu i Grupy Azoty ZAK S.A.

Szkocka technologia w Kędzierzynie-Koźlu. Wspólny projekt Zamkonu i Grupy Azoty ZAK S.A.
Grupa Azoty ZAK po raz kolejny testuje w skali przemysłowej i wdraża pilotażowy, innowacyjny projekt. Tym razem dotyczący wykorzystania w obszarze energetyki urządzenia o nazwie Prądotwórczy Rozprężacz Śrubowy firmy Heliex Power.

Nowatorskie urządzenie pozwoli zagospodarować parę o niskich parametrach na rzecz poprawy efektywności energetycznej i ekonomicznej zakładu. 19 lutego w Kędzierzynie-Koźlu, w obecności przedstawicieli Grupy Azoty ZAK i Grupy Zamkon realizującej zadanie, oficjalnie uruchomiono je w środowisku przemysłowym.

- Cieszę się, że to właśnie w Kędzierzynie po raz kolejny możemy korzystać z innowacyjnego i nowatorskiego rozwiązania, które wspomoże naszą produkcję. Co więcej, umiejętne wdrożenie projektu przeciera polskiemu przemysłowi ścieżkę wykorzystania tego jedynego w Polsce i Europie Wschodniej urządzenia. Jesteśmy otwarci na partnerstwo w tego typu projektach, traktując je jako szansę na podnoszenie poziomu innowacyjności polskiej gospodarki i wzmacnianie współpracy obszarów chemii i energetyki. Pracujemy, by stawać się liderem innowacyjnych wdrożeń i rozwiązań, definiującym innowacyjność m.in. jako odwagę do podejmowania wyzwań oraz głębszą relację w obszarze biznesu, nauki i badań – powiedział Adam Leszkiewicz, prezes zarządu Grupy Azoty ZAK.

Hasło przewodnie piątkowego spotkania brzmiało „Nie trać pary” i nawiązywało do działania rozprężacza. Generuje on energię z odpadowej pary, która do tej pory nie była wykorzystywana. Przedstawiciel firmy Heliex Power opowiadał uczestnikom spotkania o praktycznym zastosowaniu technologii. W Szkocji urządzenie było testowane m.in… w destylarni whisky, gdzie zdało egzamin. Energia odzyskana z pary została wykorzystana do ogrzewania szpitala oraz szkoły.

SONY DSC- Jako firma Zamkon jesteśmy jedynym na terenie Europy Środkowo-Wschodniej wyłącznym dystrybutorem tego urządzenia. Wybierając odpowiednie aplikacje i projektując urządzenia techniczne umożliwiamy jego zastosowanie – mówiła Monika Zamczewska z firmy Zamkon.

Jak na razie technologia będzie testowana w kędzierzyńskich zakładach. Prezes Grupy Azoty ZAK S.A. nie wyklucza jednak, że w przyszłości zostanie zastosowana na stałe. – Zbieramy doświadczenia, będziemy przyglądać się, jak rozwiązanie sprawdzi się w praktyce. Jeśli efektywność procesu się potwierdzi, to oczywiście będziemy nim zainteresowani – powiedział Adam Leszkiewicz.

Grupa Azoty ZAK to polski lider innowacji w segmencie chemii specjalistycznej. Innowacje to również jeden z motorów wpisanych w przyjętej przez spółkę „Strategii Rozwoju Grupy Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn S.A. 2015-2020 oraz w perspektywie 2025”. Na badania i rozwój w obszarze OXO spółka przeznaczy w bieżącym roku ponad 1proc. przychodów. Do roku 2020 planuje wydać ok. 100 milionów złotych na ten cel. W spółce powołane zostało Centrum Aplikacji OXO i Polimerów, którego zadaniem jest wychwytywanie potrzeb rynkowych, analiza potencjału projektów badawczych oraz efektywne stosowanie innowacyjnych technologii w zakładzie.

Głosem eksperckim wspierającym zarząd w tych działaniach jest powołana w grudniu 2015 roku Rada Innowacyjności złożona z przedstawicieli uczelni wyższych i najlepszych branżowych specjalistów. Grupa Azoty ZAK ma już w swoim portfolio innowacyjne produkty. To m.in. nieftalanowy plastyfikator Oxoviflex® - oparty na polskiej technologii, opracowany we współpracy ze środowiskiem naukowym. W najbliższym czasie Grupa Azoty ZAK planuje złożenie kilku projektów do programu INNOCHEM.

Grupa Zamkon, wyłączny dystrybutor urządzeń Heliex Power, to producent armatury przemysłowej, obecny na rynku od ponad 25 lat.

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ