W tegorocznych zgłoszeniach w ramach budżetu obywatelskiego oczywiście nie brakowało typowych zadań, jak remonty chodników, doposażenie placów zabaw, tworzenie zielonych skwerów czy remonty boisk. Jednak my skupimy się na tych, które według nas zasłużyły na nieco szersze omówienie, nie dlatego, że są ważniejsze, czy bardziej potrzebne, lecz dlatego, że są dość oryginalne, a nawet kontrowersyjne.
Nie można nie zauważyć, że bardzo odczuwalna jest potrzeba bezpieczeństwa, aż sześć zadań dotyczy chęci posiadania przez osiedla defibrylatorów.
Kolejnym interesującym zadaniem zgłoszonym przez osiedle Piastów i osiedle Pogorzelec jest wybieg dla psów. W uzasadnieniu osiedla Piastów czytamy:
"W parku psa wybiegać nie można, w lesie - także. Poza tym w lesie spacerują ludzie starsi, rodzice z małymi dziećmi, ludzie biegają, jeżdżą na rowerach, chodzą z kijkami i sam widok dużego psa, nawet idącego przy nodze właściciela, wywołuje u ludzi strach, obawę, niezadowolenie. A cóż dopiero, gdyby pies biegał sobie swobodnie? Gdzie zatem bezstresowo wybiegać psa? Wyjściem jest wybieg".
Ciekawe zadania zgłosiło osiedle Kuźniczka, dotyczy terenu, który od wielu lat jest niezagospodarowany, a przebiega wzdłuż ulicy Grunwaldzkiej. Mieszkańcy chcą tam stworzyć boisko do gry w bule i minigolfa. Byłaby to pierwsza tego typu atrakcja w naszym mieście.
- Gra w boule to świetna rozrywka towarzyska pozwalająca integrować społeczność lokalną (...) Cały obiekt będzie ogrodzony i oświetlony. W ramach projektu będą wykonane kompleksowo pola do gry, ścieżki z kamienia pomiędzy polami oraz tereny zielone (...) Stanowiska mogą być wykonane z ocynkowanych konstrukcji stalowych wypełnionych eternitowymi płytami o grubości około 16 mm. Na nich postawione będą przeszkody z tworzyw sztucznych w różnych kolorach. Stanowiska będą połączone ciągami komunikacyjnymi w technologii zapewniającej czystość i estetykę miejsca. Ciągi komunikacyjne uzupełnione będą o ławki z oparciami + kosze na śmieci. Całość przestrzeni może być oświetlona lampami ledowymi umożliwiającymi użytkowanie obiektu po zmroku. Tego typu infrastruktura umożliwia rekreację szeroko pojętym grupom społecznym, tj: dzieciom, młodzieży, seniorom, rodzinom, ludziom niepełnosprawnym. Taki obiekt byłby pierwszym na terenie naszego miasta – czytamy w opisie zadania.
Miłośnicy Pokemonów znajdą coś dla siebie w zadaniu zgłoszonym przez osiedle Zachód, czyli umiejscowienie tablic edukacyjnych w Kozielskim Parku - nowe Pokestopy w grze Pokemon GO. Jak uzasadnia to osiedle Zachód?
- Kozielski park to pięknie miejsce, ostatnio gmina zadbała o to, by posadzić tam różnorodną zieleń. Fajnie by było, gdyby wzdłuż trasy spacerowej pojawiło się więcej tablic nawiązujących do posadzonych roślin. Umożliwiłoby to jednocześnie fanom gry mobilnej Pokemon Go dodanie tak zwanych pokestopów, miejsc, w których gracze mogą zbierać przedmioty, łapać różnorodne pokemony. Podobne tablice powstały już w mieście w ramach różnych zadań inwestycyjnych – czytamy w opinie zadania.
No i na koniec zostawialiśmy pomysł najbardziej dyskusyjny. Koźle ponownie odrębnym, samodzielnym miastem? Mieszkaniec osiedla Stare Miasto zgłosił zadanie polegające na organizacji referendum lokalnego dotyczącego odłączenia Koźla od Kędzierzyna.
- Przeprowadzenie referendum lokalnego w celu dania szansy mieszkańcom do podjęcia decyzji, czy chcą pozostać częścią Kędzierzyna-Koźla, czy wrócić do samodzielnego miasta Koźla, jak przed 1975 rokiem. Kędzierzyn i Koźle pozostają fizycznie odrębnymi miastami, mimo połączenia administracyjnego. Część mieszkańców chciałaby powrotu do samodzielności, referendum dałoby możliwość decyzji w tej sprawie – czytamy w uzasadnieniu.
Przypominamy, że zadania są aktualnie rozpatrywane, także pod kątem prawnej możliwości ich realizacji. Analizowanie wniosków będzie trwało do 31 lipca, następnie rozpocznie się głosowanie.
Z pełną listą zgłoszonych zadań można zapoznać się tutaj.
Napisz komentarz
Komentarze