Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 19 września 2024 18:22
Reklama
Reklama

Nie wystarczy leczyć, trzeba też edukować. Szpital rozpoczął akcję profilaktyczną

Nie wystarczy leczyć, trzeba też edukować. Szpital rozpoczął akcję profilaktyczną
Dziś w sali posiedzeń starostwa powiatowego w Kędzierzynie-Koźlu odbyło się spotkanie profilaktyczne dotyczące cukrzycy. W ramach prelekcji o zagadnieniach związanych z jedną z najpopularniejszych chorób cywilizacyjnych XXI wieku pacjentom opowiadał lekarz, pielęgniarka i dietetyk.

Pomysł organizowania ogólnodostępnych spotkań ze specjalistami jest częścią nowej polityki SP ZOZ w Kędzierzynie-Koźlu. Szpital zamierza nie tylko leczyć pacjentów, ale również działać w celu poprawy świadomości zdrowotnej wśród wszystkich mieszkańców naszego powiatu.

- Nasz szpital bardzo promuje działania projakościowe. Zaczynamy od ankiet satysfakcji pacjenta, a kończymy na organizowanych przez nas akcjach. Dwa lata temu i w ubiegłym roku organizowaliśmy akcje wśród pacjentów szpitala, teraz wychodzimy na zewnątrz, kierując działania do mieszkańców powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego - opowiada Katarzyna Wantuła, pełnomocnik dyrektora ds. systemu jakości w SP ZOZ Kędzierzyn-Koźle.

Na pierwszy ogień poszła tematyka cukrzycy. Według różnych szacunków choroba ta może dotyczyć dwóch milionów Polaków, z czego zaledwie połowa jest tego świadoma.

- W oddziale wewnętrznym od 10 do 20 procent pacjentów to osoby chore na cukrzycę. Problem ten dotyczy ludzi w różnym wieku, choć większość chorych to osoby starsze. Przez cały czas promujemy zdrowy tryb życia, przypominamy pacjentom o przestrzeganiu diety i zachęcamy do aktywności fizycznej – mówi Ewa Zielińska, pielęgniarka oddziałowa na oddziale wewnętrznym kozielskiego szpitala.

Dzisiejsze spotkanie rozpoczęło się o godzinie 9. Jego uczestnicy mieli okazję zjeść zdrowe śniadanie oraz zapoznać się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi cukrzycy i jej profilaktyki.

- Prelekcje miała pani doktor, pielęgniarka oraz dietetyk. W dzisiejszym spotkaniu udział wzięło ponad 20 osób, mamy nadzieję, że w kolejnych edycjach frekwencja będzie jeszcze wyższa – mówi

Danuta Szeliga, naczelna pielęgniarka SP ZOZ w Kędzierzynie-Koźlu.

O znaczeniu właściwej diety opowiadała zebranym Joanna Józefowicz-Bryja.
O znaczeniu właściwej diety opowiadała zebranym Joanna Józefowicz-Bryja.


Wszyscy specjaliści, którzy opowiadali na pytania uczestników dzisiejszego spotkania, wskazywali na ogromne znaczenie właściwej diety w leczeniu cukrzycy. Jakie grzechy popełniamy najczęściej, gdy zasiadamy do stołu?

- Przede wszystkim jemy za dużo, za tłusto i za słodko. Poniekąd jest to tradycja u nas na Śląsku Opolskim, która niestety nie jest zasadna. Zmiana nawyków żywieniowych jest zadaniem bardzo trudnym, ale nie niemożliwym do zrealizowania. Na początek tej trudnej drogi warto chociaż zmodyfikować ilość posiłków, które spożywamy w ciągu dnia. Zamiast dwóch, czy trzech obfitych posiłków dziennie warto jeść mniej, ale częściej – radzi dietetyk Joanna Józefowicz-Bryja.

Kolejne spotkanie w ramach akcji edukacyjnej zaplanowano na kwiecień. Będzie ono poświęcone otyłości. Na horyzoncie pojawiają się już następne tematy: profilaktyka chorób piersi oraz spotkania edukacyjne dla przyszłych rodziców.

- Zobaczymy też jakie będzie zapotrzebowanie. Być może sami mieszkańcy określą się, jakich tematów oczekują. Można do nas dzwonić, proponować, jesteśmy otwarci na wszystkie działania projakościowe – deklaruje Katarzyna Wantuła.

SONY DSC

SONY DSC


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ