Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 1 października 2024 06:23
Reklama
Reklama

Odkryli zapomniany obóz Służby Pracy Rzeszy. Mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla prowadzili wykopaliska w Raszowej

Na temat obozu zachowały się tylko szczątkowe informacje. Dziś nie ma po nim żadnych widocznych śladów. Dowody historii skrywa jednak ziemia. Mieszkańcom Kędzierzyna-Koźla udało się je odnaleźć. Przeprowadzili profesjonalne wykopaliska.
Odkryli zapomniany obóz Służby Pracy Rzeszy. Mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla prowadzili wykopaliska w Raszowej

Obóz RAD (Służby Pracy Rzeszy) powstał w latach 30. ubiegłego wieku i znajdował się na skraju lasu przy drodze łączącej Raszową z Cisową. Kierowano tu młodych obywateli III Rzeszy, aby poprzez pracę prowadzić także formację idelogiczną. Początkowo na zasadach dobrowolności, później obowiązkowo. Z czasem organizacja przekształciła się w służbę pomocniczą Wermachtu. Poborowi z Raszowej brali udział m.in. w budowie amfiteatru na Górze Świętej Anny. Obóz stanowił kompleks drewnianych baraków. Mariusz Sioła i Łukasz Wawrzyńczyk, pasjonaci historii z Kędzierzyna-Koźla, postanowili odnaleźć jego pozostałości. Ich pracę udokumentował Sławomir Wilkowski z kanału Bunker King. Materiał wideo:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Laura 05.07.2023 18:51
Pod Górą św.Anny też był hitlerowski obóz pracy wiza wi Muzeum,więźniowie pracowali przy budowie dróg i w koksowni Zdzieszowice.Temat byłego obozu przyczynił sie do powstania książki Macieja Siembiedy "Miejsce i imię.Warto to miejsce oznaczyć.

Rafał 03.07.2023 22:17
Myślę gdzie to jest ta droga łącząca Raszowe z Cisową ,po drodze z Raszowej do Cisowej są jeszcze Łąki Kozielskie .

Szycel 03.07.2023 16:54
Czyli mniejszość niemiecka nadaje się tylko do kopania w ziemi

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ