Wiceminister obrony narodowej i prezes Stowarzyszenia OdNowa RP Marcin Ociepa zorganizował w Kędzierzynie-Koźlu konferencję, podczas której zaprezentował swoją strategię rozwoju dla Opolszczyzny. Poseł przedstawił założenia programu gospodarczego, zgodnie z którym nasze miasto ma pełnić wiodącą rolę w rozwoju regionu.
Kędzierzyn-Koźle jest drugim po Opolu miastem w województwie, w którym Marcin Ociepa prezentował założenia swojego programu gospodarczego dla naszego regionu.
- Nie będzie silnego województwa opolskiego, jeśli będzie tylko silne Opole. Nie będzie silnego województwa opolskiego, jeżeli nie będzie silnego Kędzierzyna-Koźla. Nie mam żadnych wątpliwości, że Kędzierzyn-Koźle dysponuje atrybutami, które dają nadzieję, że będzie kołem zamachowym dla całego województwa - mówił Marcin Ociepa.
Jako atuty naszego miasta, prezes Stowarzyszenia OdNowa RP wskazywał Zakłady Azotowe Kędzierzyn oraz Odrę. Rozwój technologii wodorowych w zakładach ma iść równolegle do przywracania żeglugi śródlądowej. Zdaniem Marcina Ociepy ambitne cele rozwojowe dla Kędzierzyna-Koźla można osiągnąć jedynie przy współdziałaniu lokalnego biznesu, samorządów i władz państwowych: - Jeśli chcemy, aby w województwie opolskim był także nowoczesny przemysł oparty o zielone technologie, również te najbardziej futurystyczne, dające największe perspektywy na przyszłość, jak użycie wodoru, to nie ma innego ośrodka w naszym regionie niż Kędzierzyn-Koźle, aby je zastosować.
Szerzej o możliwościach rozwoju żeglugi śródlądowej na Odrze w oparciu o technologię wodorową opowiadał profesor Bolesław Goranczewski, członek zarządu Grupy Azoty ZAK. Jego zdaniem Kędzierzyn-Koźle w dalszym ciągu powinien rozwijać potencjał przemysłu chemicznego, ale podejmować też nowe wyzwania w oparciu o istniejące zakłady.
- Przy obecnej technologii budowy statków o zanurzeniu 60 centymetrów Odra jest żeglowna na całej długości. Program Odrzańskiego Wodorowego Szklaku Transportowego łączy w sobie dwa elementy: odbudowę zaniedbanego sektora, jakim jest żegluga śródlądowa z kreowaniem nowego sektora, którym jest gospodarka wodorowa - mówił prof. Goranczewski.
W założeniach programu gospodarczego dla Kędzierzyna-Koźla, to Grupa Azoty ZAK jako spółka Skarbu Państwa miałaby podjąć się inwestycji w rozwój technologii wodorowej oraz odbudowę żeglugi śródlądowej. O wodorze jako szansie dla rozwoju zakładów w Kędzierzynie-Koźlu opowiadał Sławomir Sobkiewicz, prezes Stowarzyszenia Dolnośląskiej Doliny Wodorowej, w której skład wchodzi m.in. Grupa Azoty ZAK.
Reklama
Wiceminister Marcin Ociepa przedstawił swój plan gospodarczy dla Kędzierzyna-Koźla i Opolszczyzny
- 14.06.2023 11:38
Napisz komentarz
Komentarze